لنفوسیت های گرانوله

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، لنفوسیت های گرانوله هسته های چند لوبی حاوی لنفوسیت ها و یا سلول های سفید خون بوده و دارای سه نوع می باشد. در این مقاله در رابطه با انواع این لنفوسیت ها و عملکرد آن ها بحث خواهیم کرد.

لنفوسیت های گرانوله

مترجم: سهیلا حاجی زاده

منبع:راسخون

لنفوسیت های گرانوله هسته های چند لوبی حاوی لنفوسیت ها و یا سلول های سفید خون بوده و دارای سه نوع می باشد. در این مقاله در رابطه با انواع این لنفوسیت ها و عملکرد آن ها بحث خواهیم کرد.

یکی از مهم ترین سلول های سیستم ایمنی بدن ما، لنفوسیت ها و یا سلول های سفید خون می باشند. این سلول ها عاری از هموگلوبین بوده و متعلق به سیستم سلول رتیکولو اندوتلیال می باشد. سلول های سفید خون به دو نوع لنفوسیت های گرانوله و غیر گرانوله تقسیم می شود. سلول های غیرگرانوله حاوی یک هسته واحد می باشد، در حالی که سلول های گرانوله دارای سلول های چند هسته ای می باشند. در پاراگراف های زیر، ما صرفا در رابطه با لنفوسیت های گرانوله و انواع آن ها بحث می کنیم.

لنفوسیت های گرانوله چیست؟

این سلول ها دارای هسته چند لوبی بوده که بر علیه عوامل مهاجم غیر اختصاصی در بدن عمل می نمایند. آن ها حدود 50 تا 70 درصد همه سلول های سفید بدن را می سازند. هنگامی که رنگ آمیزی می شوند، می توانند زیر میکروسکوپ نوری در سیتوپلاسم مشاهده شوند. این گرانوله ها در واقع آنزیم های متصل به غشاء می باشند. این آنزیم ها تمایل به جذب ذرات اندوسیته داشته و به هضم آن ها یاری می نمایند.

انواع لنفوسیت های گرانوله

سه نوع لنفوسیت گرانوله وجود دارد که شامل نوتروفیل ها، بازوفیل ها و ائوزوفیل ها می باشند. این انواع بر اساس خواص رنگ آمیزی آن ها نامگذاری شده اند.

گرانولوسیت های نوتروفیل

به عنوان نوتروفیل و یا نوتروفیل های چند هسته ای نیز نامیده می شوند، آن ها وسیع ترین نوع سلول های سفید خون بوده که در پستانداران یافت می شوند. این گرانولوسیت ها به دو نوع نوتروفیل های قطعه قطعه و نوتروفیل های نواری تقسیم می شوند. این سلول ها در خون یافت شده و به عنوان فاگوسیت ها عمل می نمایند. طول عمر این نوتروفیل ها حدود 6 ساعت می باشد. هنگامی که عفونت باکتریایی و یا سرطان های خاصی و حتی بعضی عوامل محیطی دیگر منجر به بروز التهاب می شوند، ابتدا این سلول ها واکنش نشان می دهند، آن ها به وسیله فرایندی به نام شیموتاکسی به سمت محل التهاب حرکت می نمایند. حضور آن ها نشان دهنده عفونت حاد می باشد. ظاهر زرد و یا مایل به سفید چرک نیز به واسطه حضور نوتروفیل ها می باشد. عملکرد گرانولوسیت های نوتروفیل حرکت به سمت محل عفونت می باشد. آن ها آغاز به جذب و فعال سازی دیگر سلول های سفید خون و حمله به میکروارگانیزم های مهاجم می نمایند. این سلول ها به وسیله پدیده این به نام فاگوسیتوز تمایل به حمله به میکروارگانیزم ها داشته که در طی این فرایند مواد ضد میکروبی و بعضی مواد دیگر منتشر می شود.

گرانولوسیت های ائوزوفیل

این گرانولوسیت ها تمایل به نشان دادن میل قوی در جهت ائوزین که یک رنگ قرمز بوده که باعث ایجاد ظاهر قرمز در آن ها می شود، دارند. ائوزوفیل ها 1 تا 6 درصد از سلول های سفید خون را فراوری می نمایند. آن ها در مغز و در محل اتصال بین مدولای تیموس و قشر مغز وجود دارند. این سلول ها در دستگاه گوارش، تخمدان، رحم، طحال و گره های لنفاوی نیز یافت می شوند. عملکرد ائوزوفیل ها مقابله با پارازیت های چند سلولی و عفونت ها می باشد. آن ها به کنترل آلرژی و آسم نیز یاری می نمایند. این سلول ها تنها 8 تا 12 ساعت زنده می مانند.

گرانولوسیت های بازوفیلی

بازوفیل ها 01/0 تا 3/0 سلول های سفید خون را فراوری می نمایند. این سلول ها ماهیت بازوفیلی دارند، یعنی می توانند با استفاده از رنگ های خاصی رنگ آمیزی شوند. عملکرد آن ها این است که در طول واکنش های التهابی ظاهر شده و منجر به بروز علائم آلرژی می گردند. آن ها حاوی هپارین بوده که مانع از لخته شدن خون می گردند. این سلول ها در مقابله با عفونت های بیماریزا و بعلاوه آلرژی ها نیز نقش مهمی را ایفاء می نمایند. بازوفیل ها هیستامین آزاد نموده که منجر به بروز واکنش های التهابی می گردند. ائوزوفیل ها تمایل به انتشار پروتئین های سمی داشته که به کشتن پارازیت ها یاری می نمایند. آن ها به عنوان سلول های ارائه دهنده آنتی ژن، تنظیم عملکرد سلول ایمنی عمل نموده و به ترمیم بافت های آسیب دیده و بعلاوه تخریب سلول های تومور یاری می نمایند.

عملکرد اساسی این سلول ها پاسخ به عفونت ها و یا آلرژن های موجود در بدن می باشد. این سلول ها دارای طول عمر بسیار کوتاهی می باشند.

منبع: راسخون

به "لنفوسیت های گرانوله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لنفوسیت های گرانوله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید