طرز تهیه ژله تزریقی در لیوان و جام

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، اگر به فکر تهیه دسری هستید که به زیباتر شدن میز پذیرایی شما یاری کند، ژله تزریقی در لیوان و جام یک دسر ایده آل است. می توانید این دسر را در طرح ها و رنگ های مختلفی در میهمانی ها به ویژه جشن های تولد تهیه کنید.

طرز تهیه ژله تزریقی در لیوان و جام

وبلاگ آمیتیس تک | سرویس آشپزی - به تازگی ژله تزریقی در لیوان و جام، هواداران بسیاری پیدا نموده و زینت بخش سفره های میهمانی ها و جشن هاست. اگرچه در نگاه اول تهیه این نوع ژله تزریقی به نظر سخت می آید، اما جالب است بدانید این ژله کاملا مشابه با ژله تزریقی معمولی تهیه شده و تنها یک مرحله بیشتر از آن دارد.

مواد لازم برای تهیه ژله تزریقی در لیوان و جام

به منظور تهیه این ژله به مواد اولیه ای که در جدول زیر ذکر شده است، احتیاج خواهید داشت.

مواد لازم
بریلو سادهبه ازای هر رنگ یک قاشق غذاخوری
خامه صبحانهبه ازای هر رنگ دو قاشق غذاخوری
پودر ژله آلوئه ورایک الی دو بسته
سررنگ پنج میل معمولی یا سررنگ مخصوص ژله تزریقیبه تعداد لازم
رنگ مجاز خوراکیدر رنگ های دلخواه

چند نکته:

 • حتما از رنگ های مجاز خوراکی استفاده نمایید.

 • به جای خامه می توانید از دنت رنگی نیز بهره ببرید. دنت در طعم ها و رنگ های متفاوتی در بازار موجود است.

طرز تهیه ژله تزریقی در لیوان و جام

 1. ابتدا پودر ژله آلوئه ورا را در یک لیوان آب جوش به حل کنید. برای این منظور مقداری آب را در یک کتری یا قابلمه به جوش بیاورید، سپس ظرف حاوری پودر ژله و یک لیوان آب جوش را روی بخار آب قرار داده و مرتب بهم بزنید تا پودر ژله کاملا حل گردد.

 2. سپس نصف لیوان آب سرد به ژله اضافه کنید، آن را درون یک لیوان که از لیوان اصلی ژله کوچکتر است بریزید. توجه داشته باشید که ارتفاع لیوان نباید کم باشد، زیرا برای تهیه ژله تزریقی حداقل ارتفاع ژله چهار الی پنج سانتیمتر باید باشد. ژله را برای مدت 24 ساعت در یخچال قرار دهید تا کاملا سفت گردد.

 3. یک قاشق بریلو ساده را با دو قاشق خامه صبحانه مخلوط کنید.
 4. رنگ دلخواه را به تدریج اضافه نمایید تا به رنگ مورد نظر برسد.
 5. برای درست کردن گل مورد نظر چند روش وجود دارد؛ استفاده از ابزار های مخصوص ژله تزریقی یا سررنگ معمولی. برای تهیه ژله تزریقی با سرنگ معمولی، ابتدا باید الگو تهیه کنید. برای این منظور می توانید از ورق های نازک فلزی یا قاشق های یکبار مصرف که نازک بوده، اما استحکام قابل قبولی دارند بهره ببرید. ورق فلزی یا قاشق را به شکل گلبرگ های گل مورد نظرتان برش بزنید. توجه داشته باشید که گلبرگ های وسط گل باید کوچکتر و گلبرگ های اطراف عظیمتر باشند.

 6. اگر از ابزار ژله تزریقی استفاده می کنید، احتیاجی به انجام مرحله قبل نخواهد بود. زیرا این ابزار در طرح های متفاوت در بازار موجود است.

 7. برای آغاز به کار باید یک مرکز تعیین در نظر بگیرید، ابتدا مرکز گل را ترسیم کنید، برای گل رز باید یه استوانه با سررنگ معمولی و رنگی که برای گلبرگ ها در نظر گرفته اید، ایجاد کنید. برای این منظور سررنگ را عمودی در ژله فرو کنید و هنگام بیرون آوردن آن محتویات را تزریق نموده و دست خود را به طور دایره ای به آرامی حرکت دهید. توجه داشت باشید که استوانه نباید عظیم باشد.
 8. اکنون نوبت گلبرگ ها است. مخلوطی از آب و یخ تهیه کنید، الگو یا ابراز ژله تزریقی را آغشته به این مخلوط نموده و سپس با دستمال خشک کنید. الگوی که تهیه نموده اید را کمی مایل از مرکز گل به سمت بیرون فرو نموده و سرنگ را به آرامی از لبه الگو داخل ژله ببرید، هنگامی که سررنگ را بیرون می آورید به آرامی تزریق کنید. توجه داشته باشید که سرسوزن باید به سمت الگو باشد. سپس الگو را بیرون بیاورید. مقداری از خامه همراه با الگو خارج می گردد، با دستمال آن را تمیز کنید. این فرایند را به همین ترتیب ادامه دهید. تا گل درست گردد. در نهایت سطح ژله را با دستمالی که با آب یخ مرطوب شده است، تمیز کنید.
 9. مجددا ژله را برای چند ساعت در یخچال قرار دهید تا کاملا سفت گردد.
 10. مقداری ژله آلوئه ورا را به روش بن ماری در یک لیوان آب جوش حل کنید و سپس نصف لیوان آب سرد به آن اضافه کنید. صبر کنید تا ژله خنک شده و به دمای محیط برسد.
 11. کف لیوان یا جامی که قرار است ژله در آن سرو گردد، کمی آب یخ ریخته و سپس آن را خالی کنید. با اینکار کف ظرف مرطوب می گردد و اگر ژله مرکز آن قرار نگرفت با حرکت دادن لیوان به آرامی می توانید ژله را جابجا کنید.

 12. اکنون در یک ظرف مقداری آب داغ بریزید و ظرف ژله را برای چند لحظه در آن قرار دهید به طوریکه که آب وارد آن نگردد. ژله را به سرعت در لیوان سرو برگردانید و دور آن را ژله خنک شده بریزید. سپس خیلی سریع آن را داخل یخچال قرار دهید.

پس از چند ساعت که ژله سفت شد، ژله تزریقی در لیوان یا جام آماده است و می توانید آن را سرو کنید.

چند نکته:

 • هنگامی که ابزار های ژله تزریقی یا الگویی که درست نموده اید را در ژله فرو می برید، نباید به انتهای ظرف برسند. هنگام تهیه ژله تزریقی در حقیقیت شما بافت ژله را باز می کنید و در آن رنگ تزریق می کنید، بنابراین اگر تا انتهای ظرف بافت ژله از هم متلاشی گردد، هنگام برگرداندن ژله، دسر شما از بین خواهد رفت.

 • مراحل 10 و 11 باید به سرعت انجام شوند، در غیر اینصورت بافت ژله از هم می پاشد.

 • از آنجا که فضای لیوان محدود است، گل های کوچک را درست کنید تا هنگام برگرداندن، ژله متلاشی نگردد.

همانطور که مطالعه کردید، طرز تهیه ژله تزریقی در لیوان یا جام فرقی با ژله تزریقی معمولی ندارد، فقط در این روش ژله را در لیوان یا جام برمی گردانید و اطراف آن را با ژله پر می کنید. این نوع ژله برای میهمانی ها و مجالس مناسب است و زیبایی بسیاری را به سفره شما می دهد.

منبع: setare.com

به "طرز تهیه ژله تزریقی در لیوان و جام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه ژله تزریقی در لیوان و جام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید