راه های درمانی سرفه در شب

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، عفونت های تنفسی یکی از شایع ترین علل سرفه در شب به حساب می آیند. آسم، آلرژی، سرماخوردگی، برونشیت، سینوزیت، مسائل قلبی، خوابیدن در شرایط نامناسب و صرف وعده های غذایی مفصل در شب که موجب بروز بیماری

راه های درمانی سرفه در شب

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

عفونت های تنفسی یکی از شایع ترین علل سرفه در شب به حساب می آیند. آسم، آلرژی، سرماخوردگی، برونشیت، سینوزیت، مسائل قلبی، خوابیدن در شرایط نامناسب و صرف وعده های غذایی مفصل در شب که موجب بروز بیماری ریفلاکس مری به معده می شود بعضی از علل دیگری است که می تواند موجب بروز سرفه دائمی در فرد شود.

فرد در هر زمانی از روز ممکن است دچار حمله های متناوب سرفه شود و این سرفه نوعی واکنش ایمنی بدن بوده که ذرات نامطلوب را از دستگاه تنفسی به بیرون می راند. با این حال سرفه ای که هر شب تکرار شود، طبیعی نبوده و احتیاج به فوریتهای پزشکی دارد.

سرفه ای که به طور مکرر در شب اتفاق می افتد، خواه در بچه ها و یا بزرگسالان باشد، احساسی از ناراحتی در قفسه سینه و مختل شدن یک خواب شبانه را به همراه خواهد داشت. در ادامه راه های درمانی این شرایط ناخوشایند را در اختیارتان قرار داده ایم.

درمان سرفه در شب

غرغره کردن با آب نمک

فرد می تواند با غرغره آب گرم و نمک چندین مرتبه در روز، تسکین قابل توجهی از سرفه بد و پر سر و صدایی یابد که همه را از خواب بیدار می نماید. نصف قاشق چای خوری نمک را به درون یک فنجان آب گرم ریخته و به خوبی با یکدیگر مخلوط نمایید و سپس به منظور کاهش سرفه آن را غرغره کنید.

عسل

تحقیقات انجام شده نشان می دهند که عسل رویکردی مؤثر در جهت کاهش حملات مکرر سرفه در شب است. عسل کاملاً بی ضرر بوده و اغلب برای بچه های که سرفه می نمایند، تجویز می شود. یک دوز یا مقدار تجویز شده به وسیله پزشک پیش از خواب می تواند تسکین فوری از سرفه مدام را به همراه داشته و اجازه دهد که کودک به راحتی به خواب رود.

استنشاق بخار

فراوری بیش از حد موکوس یا مخاط اغلب موجب تراکم یا گرفتگی قفسه سینه و سرفه مداوم می شود. استنشاق بخار یا بخور دادن راهی آسان را به منظور کاهش مخاط تشکیل شده در اختیارتان قرار داده و سرفه را بهبود می بخشد. این درمان خانگی آسان مخاط را به مایع تبدیل نموده بطوریکه تخلیه آن از ریه ها را آسان می سازد.

ا

فزایش مصرف آب

نوشیدن آب فراوان هم همان اثر را خواهد داشت. مصرف آب کافی در طول روز به رقیق ساختن مخاط یاری نموده و تخلیه آن را آسان تر می سازد. بنابراین فرد می تواند با این کار از گرفتگی سینه و سرفه در شب تسکین یابد.

دارو

داروی Tessalon Perles (بنزوناتت) دارویی است که برای افراد مبتلا به سرفه دائمی در شب تجویز می شود. این داروی خوراکی می تواند سرفه ناشی از سرماخوردگی و آلرژی ها را سرکوب و حتی متوقف سازد. Tessalon Perles دارویی عالی جهت سرفه خشک مزمن است. این دارو در تسکین سرفه بسیار مؤثر می باشد، با این حال مشورت با پزشک پیش از مصرف آن ضرورت دارد. به این علت که این دارو برای بعضی عوارض پزشکی مانند آسم مناسب نمی باشد. حتی به زنان باردار و بچه ها کمتر از 10 سال توصیه می شود که از آن دوری گزینند.

بیماران مبتلا به آسم ممکن است با استنشاق کوتیکواستروئید از سرفه و مسائل تنفسی تسکین یابند. از سوی دیگر افراد مبتلا به برونشیت با مصرف برونکو دیلاتورها که داروهایی می باشند که به گشاد کردن راه های هوایی و تنفس آسان یاری می نمایند قادر خواهند بود به طور مؤثری علائم برونشیت را مدیریت نمایند.

آنتی هیستامین ها

مصرف داروهای آنتی هیستامین هم ممکن است به تسکین سرفه های آلرژیک یاری کند. هنگامی که فردی در معرض یک آلرژن قرار می گیرد، سلول های بدن او مواد شیمیایی تحت اسم هیستامین را ترشح می نمایند که مسئول بروز علائم آزار دهنده می باشند. مصرف آنتی هیستامن تجویزی مانند بنادریل و شربت سرفه و آلرژی رابیتوزین (Robitussin) به منظور متوقف ساختن آزاد سازی هیستامین مؤثر بوده در نتیجه به کاهش و جلوگیری از علائم آلرژی یاری می نماید.

اجتناب از صرف وعده های غذایی در شب

در صورتی که سرفه مداوم شما در شب به علت اسید معده رانده شده به گلو باشد، صرف نظر کردن از مصرف وعده های غذایی در شب ممکن است به جلوگیری از بروز علائم مرتبط با بازگشت اسید یاری کند. اگر چنین کاری امکان پذیر نباشد، اطمینان حاصل کنید که 3 ساعت پس از صرف غذا دراز بکشید.

اکسپکتورانت برای سرفه

بیشتر اوقات، استفاده از سرکوب نماینده های سرفه در صورتی که سرفه خلط دار باشد، توصیه نمی شود. در چنین شرایطی، سرفه در واقع اخلاط را بیرون رانده و سوزش و تحریک گلو را کاهش می دهد. با این حال استفاده از این داروها از بیرون آمدن این مواد از بدن جلوگیری نموده و عوارض بیشتری را ایجاد می نماید. بنابراین فرد بایستی از اکسپکتورانتهای سرفه مانند دلسیم (Delsym)، رابیتوزین و موکوسولوان (Mucosolvan) مصرف نموده تا مخاط را تخلیه یا خشک نموده و سرفه آزار دهنده را از بین می برند.

درمان خانگی ساده

سرفه در شب می تواند در واقع آزار دهنده باشد، اما یک راه آسان برای متوقف کردن آن استفاده از ویکس وپوراب (VapoRub) (با چربیت کمتر) خواهد بود. یک بطری کوچک از ویکس وپوراب به هیچ وجه گران نمی باشد، و در داروخانه های مختلف موجود می باشد. ابتدا، پارچه ای را درون آب گرم فرو برده و سپس آن را به منظور تمیز کردن کف پا بهره ببرید. مقداری از این ویکس را برداشته و آن را به طور یکنواخت به کف پاهای بیمار بزنید. پس از آنکه با دقت آن را به کف پاهای بیمار مالیدید، از او بخواهید که جورابهای پشمی ضخیمی به پا کند.

این روش که به وسیله بسیاری از پزشکان توصیه می شود مانند یک عصای جادویی جهت متوقف ساختن سرفه عمل می نماید. شما تفاوت را در عرض چند دقیقه احساس خواهید کرد. هنگامی که از این ویکس به این روش استفاده شود حملات سرفه در عرض 5 تا 7 دقیقه متوقف شده در نتیجه به بیمار اجازه خواهد داد خواب شبانه خوبی داشته باشد. افرادی که حملات مداوم سرفه در شب را تجربه می نمایند پس از استفاده از ویکس وپوراب بعد از مدتی از آن تسکین می یابند.

ماساژ دادن سینه با پمادی که اکالیپتوس یکی از مواد تشکیل دهنده فعال آن باشد می تواند برای ساعت های زیادی موجب تسکین فرد شود. داخل خانه را پاکیزه نگاه داشته و دوری از گرد و خاک و دیگر آلرژنها هم می تواند دوره های سرفه شبانه را متوقف سازد. در صورتی که درمان های فوق الذکر تنها موجب تسکین موقت شده و سرفه شبانه مجدداً از سر گرفته می شود، آنگاه این امر می تواند نشانه مسئله ای جدی در رابطه با سلامت باشد بنابراین مراجعه و مشورت با یک پزشک حاذق و اتخاذ درمان مناسب مطابق با تشخیص بایستی در اولویت کار قرار گیرد.

موارد نامبرده شده راه های درمانی سرفه در شب را شامل می شدند، طی مقاله ای تحت اسم سرفه در شب علل بوجود آوردنده آن را به تفصیل شرح داده ایم.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته شود.

منبع: راسخون

به "راه های درمانی سرفه در شب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های درمانی سرفه در شب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید