درمان خانگی برای سرفه در بچه ها

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، سرفه یک علامت رایج است که بیشتر بچه ها در طول دوران کودکی خود بار ها آن را تجربه می نمایند. اگرچه سرفه ها معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند و خود به خود از بین می روند، گاهی می توانند نشانه ای از یک مشکل جدی تری باشند.

درمان خانگی برای سرفه در بچه ها

اما با آغاز سرفه، فورا به سراغ داروی سرفه یا سرماخوردگی کودک نروید. چرا که یک گزینه درمانی ایمن یا موثر نیست. درک انواع مختلف سرفه و روش صحیح درمان آن ها به کودک شما یاری می نماید تا در کوتاه ترین زمان در مسیر بهبودی قرار گیرد.

چگونه سرفه را در بچه ها تسکین دهیم

انواع مختلفی از سرفه وجود دارد، بنابراین مهم است که به صدای سرفه گوش دهید و مراقب علائم همراه دیگر باشید. این به شما و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یاری می نماید تا برترین برنامه درمانی را برای فرزندتان مشخص کنید.

نمونه هایی از انواع مختلف سرفه عبارتند از:

سرفه خفیف: که اغلب نشانه سرماخوردگی یا آلرژی است. در بیشتر موارد، این نوع از سرفه را می توان با درمان های خانگی تسکین بخشید.

سرفه های عمیق: این ها اغلب نتیجه عفونت های ویروسی یا باکتریایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا ذات الریه هستند. در بعضی شرایط می توان این نوع سرفه را در خانه درمان کرد. با این حال، اگر سرفه شدید یا مداوم است، باید کودک خود را پیش پزشک اطفال ببرید.

سرفه های سخت و شدید: که معمولاً به دلیل عفونت هایی مانند کروپ یا آسم ایجاد می گردد. اگر کودک شما از سفتی قفسه سینه شکایت دارد، بهتر است با پزشک اطفال صحبت کنید. آن ها ممکن است در نفس کشیدن، بیان جملات کامل و بلند مشکل داشته باشند یا علائم فیزیکی مانند باز شدن سوراخ های بینی، تنفس شکمی، تنفس سریع یا مکش بین دنده ها همراه با تنفس داشته باشند.

سرفه های مکرر همراه با تنفس بلند: که نشانه سیاه سرفه است و معمولاً به عنوان سیاه سرفه شناخته می گردد، یک عفونت بسیار مسری و بالقوه خطرناک دستگاه تنفسی است. این نوع سرفه ممکن است با تغییر رنگ صورت به آبی یا با رنگ پریدگی همراه باشد. این نوع سرفه احتیاج به یک نسخه دارویی تجویز شده به وسیله پزشک اطفال دارد.

امیلی ویسنسکی، پزشک متخصص اطفال در بالتیمور، می گوید: نوع سرفه و دلیل آن بسیار مهم است، زیرا سرفه های خاص ممکن است احتیاج به درمان های خاصی داشته باشند. به عنوان مثال، اگر کودک شما مبتلا به کروپ است، ممکن است برای بهبودی به استروئید احتیاج داشته باشد. اگر آسم دارند، روش درمانی متفاوتی احتیاج پیدا می نمایند. از سوی دیگر، بیشتر سرفه های ویروسی با مراقبت های حمایتی برترین عملکرد را دارند.

در صورت عدم درمان سریع، سرفه می تواند باعث ناراحتی و درد در ناحیه قفسه سینه و گلو گردد. اگرچه داروی سرفه برای استفاده در بچه ها در هر سنی تایید نشده است، اما دارو ها و درمان های خانگی دیگری برای یاری به تسکین سرفه و تسکین هرگونه ناراحتی وجود دارد.

6 درمان خانگی برای سرفه در بچه ها

دارو های سرفه بدون نسخه، از جمله دارو های هومیوپاتی، برای بچه ها کمتر از 6 سال توصیه نمی گردد؛ طبق نظر آموزشگاه اطفال آمریکا (AAP)، درمان های خانگی اغلب اولین قدم برای یاری به احساس بهتر کودک شما هستند. این شش درمان طبیعی برای سرفه در بچه ها را امتحان کنید.

1. دستگاه رطوبت ساز با خاصیت خنک نمایندگی

رطوبت ساز ها یا دستگاه بخور، یک روش محبوب برای افزایش رطوبت هوا هستند و یک درمان رایج سرفه برای بچه ها شناخته می شوند. اگرچه تحقیقات بیشتری ضروری است، اما اعتقاد بر این است که استفاده از رطوبت ساز ها به شل شدن مخاط یاری نموده و در نهایت تسکین سرفه و احتقان را به همراه دارد. فقط مطمئن شوید که آن را به طور منظم تمیز کنید تا از رشد کپک و باکتری که می تواند در هوا منتشر گردد جلوگیری کنید.

به خاطر داشته باشید که یک رطوبت ساز گرم ممکن است مزایای مشابهی را ارائه دهد، اما به دلیل احتمال سوختگی ناشی از آب داغ یا بخار، آن ها برای بچه ها توصیه نمی شوند.

2. دوش آب گرم

یک دوش بخار آب گرم قبل از خواب می تواند به شل شدن مخاط و احتقان بچه ها یاری کند، سرفه آن ها را تسکین ببخشد و تنفس کودک شما را آسان کند. فقط مطمئن شوید که آب دوش خیلی داغ نباشد، زیرا ممکن است برای بچه ها خردسال خطرناک باشد.

3. قطره یا اسپری بینی سالین

اگر سرفه کودک شما به دلیل احتقان بینی است، استفاده از قطره ها یا اسپری های بینی نمکی می تواند به پاک کردن آرام مجرای بینی او یاری کند و تنفس را برای او آسان تر کند. آن ها بعلاوه می توانند به شستن میکروب ها و مواد تحریک نماینده در سوراخ بینی یاری نمایند.

برای بچه ها کوچکی که نمی توانند فین نمایند، می توان از یک ساکشن بینی کودک در پی قطره های نمکی استفاده کرد تا به پاکسازی مجرای بینی یاری کند. مهم است که در انجام این کار دقت زیادی داشته باشید تا از افزایش تورم در سوراخ های بینی یا تحریک ترومای موضعی (خون دماغ) جلوگیری گردد.

4. عسل

تحقیقات نشان می دهد که خواص ضد میکروبی عسل می تواند به کاهش علائم سرماخوردگی (به طور عمده دفعات و شدت سرفه) یاری کند. با این حال، به دلیل خطر ابتلا به بوتولیسم، یک بیماری نادر، اما بالقوه تهدید نماینده و خطرناک که بر اعصاب بدن تأثیر می گذارد و باعث ضعف عضلانی و مشکل در تنفس می گردد، هرگز نباید به بچه ها زیر یک سال عسل داد.

دوز های عسل توصیه شده به وسیله AAP:

سنین 1-5 سال: 1/2 قاشق چایخوری عسل

سنین 6 تا 11 سال: 1 قاشق چایخوری عسل

رده سنی 12 سال و بالاتر: 2 قاشق چایخوری عسل

در حالی که دستورالعمل خاصی برای اینکه چقدر می توانید در روز به کودک خود بدهید وجود ندارد، عسل حاوی قند است، بنابراین می توانید مصرف آن را در نزدیکی زمان خواب محدود کنید. نباید فراموش کنید که پس از دادن عسل به کودکتان، دندان های او را مسواک بزنید تا خطر ایجاد پوسیدگی در آن ها کاهش یابد.

5. مایعات گرم

برای کودک نوپا یا کودک بزرگتر، نوشیدن مایعات گرم می تواند به تسکین گلودرد، برطرف احتقان و کاهش سرفه یاری کند. سعی کنید به کودکتان آب گرم، چای گیاهی یا آبگوشت بدهید. سوپ مرغ یک راه عالی دیگر برای دریافت بعضی مواد مغذی و در عین حال تسکین علائم کودک است.

بعلاوه می توانید عسل را در آب گرم حل کنید تا فواید بیشتری داشته باشید.

6. مالش قفسه سینه

مالش موضعی قفسه سینه بچه ها، مانند درمان سرفه موضعی بچه ها Vicks VapoRub، می تواند سرفه را تسکین دهد و به کودک شما یاری کند تا کمی بخوابد.

بسته به محصول، مالش قفسه سینه ممکن است برای بچه ها کمتر از 2 سال توصیه نگردد و اگر طبق دستورالعمل استفاده نگردد، می تواند خطرناک باشد.

7. دانه کاروم

جوشاندن آب با دانه های هل (جواین) و برگ های تولسی می تواند به تسکین سرفه یاری کند. بعلاوه به تسکین گرفتگی قفسه سینه یاری می نماید. این دمنوش را با تجویز پزشک می توانید به کودک خود بدهید.

8. کودک را هیدراته نگه دارید

هنگامی که کودک عطسه و سرفه می نماید، باید هیدراته بماند. نوشیدن آب به طور منظم به مبارزه با سرماخوردگی یاری می نماید، التهاب گلو را به حداقل می رساند و عفونت را از بین می برد. مایعات دیگر، مانند سوپ گرم یا آب میوه تازه، ممکن است به جبران انرژی از دست رفته بدن یاری نمایند.

9. غرغره نمک

برای تسکین گلودرد از کودک بخواهید دو بار در روز با آب نمک ولرم غرغره کند. آب شور باعث تسکین فوری درد و عفونت گلو می گردد. اما غرغره کردن برای بچه ها زیر شش سال توصیه نمی گردد، زیرا آن ها نمی توانند به درستی آب نمک غرغره نمایند.

10. شیر زردچوبه

زردچوبه به دلیل خاصیت ضد عفونی نمایندگی آن برای درمان عفونت های ویروسی مانند سرفه و سرماخوردگی شناخته شده است. یک لیوان شیر گرم با پودر زردچوبه درست کنید و هر شب به کودک بدهید. گلودرد و آبریزش بینی را فوراً تسکین می دهد. شیر از آنجایی که سرشار از کلسیم است به کودک انرژی می بخشد.

11. سوپ رشته مرغ

خواص ضدالتهابی سوپ مرغ در دمای گرم می تواند گلودرد را تسکین دهد و به بدن کودک گرما می بخشد، مخاط را در مجرای بینی شل نموده و گرفتگی بینی را کاهش می دهد. سوپ گرم مجرای بینی را باز می نماید تا راحت تر بتوانید بینی کودک را پاک کنید، تا سرفه او آرامتر گردد.

سوپ، بدن را هیدراته نگه می دارد، در حالی که پروتئین و کربوهیدرات ها تعادل شما را حفظ می نمایند و این یک غذای فوق العاده سالم برای هر کسی است که احساس بیماری می نماید. جای تعجب نیست که یک کاسه سوپ مرغ شبیه یک آغوش گرم باشد.

به یاد داشته باشید که ممکن است یک کودک چند هفته برای پیمودن روند بهبودی، احتیاج به خوردن سوپ داشته باشد. با این حال، اگر سرفه کودک ادامه یابد و با علائمی مانند تب بالا یا مسائل تنفسی همراه باشد، یا اگر نگران این هستید که ممکن است نشانه ای از یک بیماری شدیدتر باشد، با یک متخصص مشورت کنید.

داروی سرفه بچه ها

هنگامی که دارو های خانگی سرفه بچه ها مؤثر نیستند، دارو های بدون نسخه (OTC) ممکن است یک گزینه باشند. پزشک اطفال شما ممکن است یکی از انواع دارو های زیر را برای درمان سرفه کودک شما توصیه کند. بیشتر این دارو ها در سنین زیر 4 سال توصیه نمی شوند و اطلاعات ایمنی یا اثربخشی برای بچه ها زیر 6 سال ندارند.

ضد احتقان های بینی: این دارو ها می توانند به پاک کردن بینی کودک شما یاری نمایند و اگر کودک شما نیز با آلرژی روبرو است، می تواند مفید باشد. یک ماده فعال رایج در این دارو ها پسودوافدرین است.

اکسپکتورانت ها: اکسپکتورانت ها می توانند به رقیق شدن ترشحات مخاطی یاری نموده و سرفه خلط را آسان تر نمایند. یک ماده فعال رایج در خلط آور ها گایفنسین است.

سرکوب نماینده های سرفه: سرکوب نماینده های سرفه به آرام کردن رفلکس سرفه یاری می نمایند تا فرد کمتر سرفه کند. یک ماده فعال رایج در سرکوب نماینده های سرفه دکسترومتورفان است.

آنتی هیستامین ها: اگر سرفه کودک شما به دلیل آلرژی، تب یونجه یا سرماخوردگی باشد، آنتی هیستامین ها می توانند مفید باشند. یک ماده فعال رایج در این دارو ها دیفن هیدرامین است.

مسکن ها: مسکن ها می توانند به کاهش درد قفسه سینه یا گلو که ممکن است با سرفه مرتبط باشد یاری نمایند. ترکیبات فعال رایج در مسکن ها استامینوفن یا ایبوپروفن هستند.

دکتر کلی جانسون آربور، سم شناس پزشکی و مدیر پزشکی در مرکز ملی کپیتال پویسون، هشدار می دهد: بسیاری از این دارو های سرفه OTC دارای ترکیبات متعددی هستند که می توانند باعث عوارض جانبی ناخواسته، و یا عوارض جدی در بچه ها خردسال شوند. به همین خاطر توصیه می گردد که این دارو ها در بچه ها کمتر از 6 سال استفاده نگردد.

دستورالعمل های دارو را بخوانید و با پزشک اطفال خود صحبت کنید تا دارو و دوز مناسب را برای کودکتان مشخص کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در بیشتر موارد، سرفه طی 10 تا 14 روز خود به خود از بین می رود. با این حال، هنگامی که سرفه شدید است، بیش از 14 روز طول می کشد بدون اینکه بهبودی نشان داده گردد، یا زمانی که با علائم دیگر همراه است، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

سرفه همراه با علائم زیر باید به وسیله پزشک ارزیابی گردد:

تب بیشتر از 100.4 درجه فارنهایت در نوزادان کمتر از دو ماه یا بیشتر از 102 درجه فارنهایت در نوزادان و بچه ها بزرگتر

مشکل در تنفس، خس خس سینه یا سخت نفس کشیدن کودک

تنفس سریعتر از حد معمول

صورت یا لب های آبی یا بی رنگ

استفراغ

علائم کم آبی بدن، مانند کاهش ادرار یا پوشک

افزایش تحریک پذیری یا خواب آلودگی

در حالی که سرفه کودک شما ممکن است ادامه پیدا کند، ممکن است نشانه ای از یک مشکل پزشکی جدی تری باشد که احتیاج به مراقبت پزشکی دارد. اگر به هر دلیلی نگران هستید، با پزشک اطفال بچه ها خود تماس بگیرید. آن ها ممکن است قبل از اینکه برترین داروی سرفه بچه ها را برای کودک شما مشخص نمایند، در خصوص چگونگی صدای سرفه و اینکه آیا کودک شما علائم دیگری را تجربه می نماید یا خیر، جویا شوند.

منبع: سلامت نیوز

منبع: فرارو

به "درمان خانگی برای سرفه در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خانگی برای سرفه در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید