خروپف چیست و چگونه آن را درمان کنیم

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، خروپف ها معمولاً جدی گرفته نمی شوند و به مسائلی همانند خستگی فرد در طول روز نسبت داده می شوند، اما این شرایط گاهاً به منزله هشداری برای آگاه کردن فرد نسبت به عارضه های دیگری است. به عنوان مثال رنج طولانی مدت بعضی خروپف ها که خبر از انسداد تنفسی خواب می دهد، معمولاً منجر به فشار خون بالا می گردد و ممکن است باعث افزایش ضربان قلب و بعلاوه خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی گردد.

خروپف چیست و چگونه آن را درمان کنیم خروپف پدیده ای است که تقریباً همه ما در طول زندگی خود دست کم برای یک بار در طول خواب های شبانه خود آن را تجربه نموده ایم.

تقریباً همه ما در طول زندگی خود دست کم برای یک بار هم که شده در طول خواب های شبانه خود خروپف نموده ایم. شاید در نگاه اول تنها آسیب خروپف متوجه اطرافیان فرد در هنگام خواب شود، اما اگر بخواهیم به طور عمیق تر به آنالیز تأثیرات این عارضه بپردازیم، شاید اولین موردی که قابل مشاهده باشد، تأثیر این عارضه بر کیفیت خواب خود فرد، خلق و خو و آستانه تحمل او در برابر مسائل در صبح روز بعد است.

البته این موضوع تنها مورد تأثیر پذیر این عارضه نیست، خروپف ها حتی می توانند به روابط افراد یک خانواده نیز صدمه وارد کنند. به همان ترتیبی که ذکر شد، خروپف می تواند بر کیفیت خواب دیگر افراد خانواده همانند همسر فرد نیز تأثیر بگذارد. مقوله خروپف همواره در طول زندگی بشر مقوله ای پر حاشیه بوده که در بسیاری از فرهنگ ها با افسانه سرایی هایی همراه بوده است.

ما در این نوشته قصد داریم به آنالیز دقیق تر این موضوع پرداخته و با ذکر عوامل این عارضه، با روش های کنترل آن آشناتر شویم.

اگر بخواهیم معنی علمی واژه خروپف و آنچه باعث آن می شود را بیشتر آنالیز کنیم، شاید هیچ گاه نتوانیم یک عامل معین را برای وقوع خروپف در طول خواب های شبانمان معرفی کنیم. همان گونه که دلیل سرما خوردن ما می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد، دلیل واقعی خروپف همه ما نیز می تواند متفاوت باشد.

امروزه به طور تقریبی نیمی از مردان بزرگ سال خروپف می کنند. خروپف ها معمولاً جدی گرفته نمی شوند و به مسائلی همانند خستگی فرد در طول روز نسبت داده می شوند، اما این شرایط گاهاً به منزله هشداری برای آگاه کردن فرد نسبت به عارضه های دیگری است. به عنوان مثال رنج طولانی مدت برخی خروپف ها که خبر از انسداد تنفسی خواب می دهد، معمولاً منجر به فشار خون بالا می شود و ممکن است باعث افزایش ضربان قلب و بعلاوه خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی شود.

چرا خروپف می کنیم

دلیل اصلی ایجاد صدای خشمگین خروپف ها ارتعاش در جهت تنفسی ما در هنگام خواب است. بافت های آرام و در حال استراحت سیستم تنفسی ما در هنگام خواب می توانند مانع از عبور مستقیم جریان هوا شوند و این صداها را فراوری می کنند. در واقع می توان خروپف ها را در 4 گروه کلی قرار داد.

1. انسداد راه های هوایی بینی

برخی افراد تنها در فصولی که برای آن ها با آلرژی همراه است و یا زمانی که سینوس های عفونی دارند خروپف می کنند. بعلاوه بدشکلی های موجود در جهتهای هوایی بینی همانند انحراف سپتوم بینی نیز می تواند در ایجاد این نوع خروپف ها مؤثر باشد.

2. ضعف ماهیچه ای زبان و گلو

یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده خروپف استراحت و شل شدگی بیش از حد عضلات گلو و زبان است. در برخی مواقع، شل شدگی این عضلات می تواند بسیار شدیدتر از حالت عادی باشد و جهت هوایی تنفس را مسدود کند. این حالت معمولاً پس از یک دوره خستگی بسیار شدید، مصرف الکل و داروهای خواب آور و یا پیری طبیعی اتفاق می افتد.

3. بزرگی بافت گلو

بزرگی بافت گلو که معمولاً در اثر چاقی مفرط ایجاد می شود یکی از دلایل شایع خروپف است. بعلاوه بچه ها مبتلا به لوزه بزرگ نیز می توانند مستعد خروپف کردن های شدید باشند.

ساختار بدنی

مردان نسبت به زنان، راه های هوایی باریک تری دارند و به همین خاطر بیشتر در معرض خروپف کردن هستند. باریکی حلق، شکاف سقف دهان، بافت های لنفاوی بزرگ شده و سایر موارد جسمانی که موجب خروپف کردن می شوند معمولا ژنتیکی هستند. هرچند نمی توانید در ساختار بدنی و ژنتیک تان دخالتی داشته باشید، اما می توانید با تغییر سبک زندگی و تغییر ساعت خواب و انجام تمرین های مناسب، خروپف تان را کنترل کنید.

4. بزرگ بودن زبان کوچک

بزرگ بودن زبان کوچک نیست می تواند جهت هوایی بین گلو و بینی را مسدود کند. ارتعاش این اندام در حین تنفس، باعث ایجاد صدای خشن خروپف می شود.

راه های جلوگیری از خروپف های شبانه

امروزه پزشکان و درمان گران راه های بسیار زیادی را برای جلوگیری از ادامه این عارضه پیشنهاد می کنند که در مجموع در دو گروه اصلاح رفتاری و دارویی جای می گیرند.

در ادامه با رعایت پیشنهادهای زیر می توانید برای همواره از شر صدای وحشتناک خروپف شبانه رهایی یابید:

 1. از مصرف الکل حتی الامکان قبل از خواب جلوگیری کنید
 2. از خوابیدن در موقعیت های طاق باز دوری نموده و سعی کنید بر روی پهلوهای خود بخوابید
 3. با استفاده از متکا و بالش های مناسب، سر خود را در موقعیتی بالاتر از سطح بدن قرار دهید
 4. اختلالات مزمن آلرژیک خود را درمان کنید.
 5. اصلاح مسائل ساختاری بینی شما نیز می تواند مفید باشد. یکی از بدیهی ترین راه ها اصلاح تیغه منحرف بینی است.
 6. همان طور که گفته شد، افزایش وزن می تواند خود عاملی برای میزان خروپف افراد شود. وزن خود را متعادل نگه دارید.
 7. سعی کنید به صورت طبیعی بخوابید و برای خوابیدن از قرص های آرامش بخش یاری نگیرید
 8. سیگار نکشید. سیگار کشیدن عاملی برای ایجاد خروپف در افراد است.
 9. به میزان بخوابید
 10. استفاده از ابزار های اصلاح کننده که معمولا در قفسه های داروخانه ها موجودند نیز می تواند ما را یاری کند. باز کننده های جهت هوا که به هنگام خواب در بینی نصب می شوند، یکی از این تجهیزات هستند.

چگونگی خروپف تان معلوم می نماید که چرا خروپف می کنید

* اگر با دهان بسته خروپف می کنید، ممکن است نشان دهنده وجود مسئله ای در زبان تان باشد.

* اگر با دهان باز خروپف می کنید، ممکن است به بافت های حلق تان مربوط باشد.

* اگر فقط زمانی خروپف می کنید که به پشت خوابیده اید، احتمالا خروپف تان خفیف است و می توانید با تغییر الگوی خواب و سبک زندگی، برطرفش کنید.

* اگر در هر شرایطی که می خوابید خروپف می کنید، پس دلیل خروپف تان جدی تر است و احتیاج به درمان گسترده تری دارد.

شش تمرین مخصوص گلو برای درمان خروپف

مطالعات نشان می دهد تلفظ یک سری از حروف صدادار و پیچ و تاب دادن زبان به روشی خاص باعث تقویت عضلات در قسمت بالای سیستم تنفسی می شود، در نتیجه خروپف کاهش می یابد. تمرین های زیر می توانند مؤثر باشند:
 1. چند بار در روز و هر بار به مدت 3 دقیقه، حروف صدا دار (a- e- i- o- u) را با صدای بلند و کشیده تکرار کنید.
 2. نوک زبان تان را پشت دندان های جلویی بالا قرار دهید و زبان را به عقب بکشید، این حرکت را هر روز 3 دقیقه انجام دهید.
 3. دهان تان را ببندید و لب ها را فشار دهید، 30 ثانیه نگه دارید.
 4. با دهان باز، فک تان را به سمت راست ببرید و 30 ثانیه نگه دارید، برای سمت چپ هم تکرار کنید.
 5. با دهان باز، عضلات پشت حلق را منقبض کنید، 30 ثانیه این حرکت را تکرار کنید. در آینه نگاه کنید تا ببینید که زبان کوچک حتما بالا و پایین برود.
 6. تمرین مفرحی هم وجود دارد و آن این است که آواز بخوانید! آواز خواندن می تواند کنترل عضلات حلق را بیشتر کند، سقف دهان را تقویت کند و خروپف ناشی از شُلی عضلات را کاهش دهد.

داود حاج محمد خانی محقق و پژوهشگر اعلام کرد: دلیل اصلی خروپف در طب سنتی ایرانی- اسلامی وجود نزله به ویژه نزله سرد و تر در انتهای گلو، اطراف حنجره، گوش و دهان است. پس در نتیجه افرادی که دستگاه گوارش سردتری دارند؛ به دلیل تصاعد بخارات سرد، سرشان مرطوب می شود و چون جهت بینی افراد خشک است ماده مرطوب خارج نمی شود. و با تجمع آن در قسمت هایی از حنجره که به آن اشاره شد موقع خواب مانع تنفس می شود. حال اگر فرد به حالت طاق باز خوابیده باشد؛ دهان باز می ماند و خر و پف آغاز می شود.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی ادامه داد: شاید این سوال برای خیلی از افرادی که خروپف می کنند پیش بیاید که چرا برخی مواقع در گلوی خود احساس برآمدگی می کنند؟ درجواب باید گفت این برآمدگی در گلو هنگام خروپف کردن خلط چسبنده ای است که به میزان کم یا زیاد پشت گلو حس می کنند و غالبا این افراد نفخ یا ورم معده و دستگاه گوارش دارند.

او اعلام کرد: از نشانه های خروپف می توان به بینی خشک و غذا خوردن سریع افراد اشاره نمود. افرادی که خروپف می کنند باید غذایشان را آرام بخورند، از غذا ها و میوه های دارای مزاج سرد و تر پرهیز یا کمتر استفاده کنند، مدت زمان بین غذا خوردن و خواب حدودا 3 ساعت باشد و از مصرف دخانیات پرهیز کنند.

حاج محمد خانی در خصوص روش های درمان خروپف با گیاهان دارویی گفت: افراد می توانند با ترکیب 15 گرم بابونه، 10 گرم مرزن جوش، 10 گرم سیاهدانه، 15 گرم بنفشه و کوبیدن این گیاهان مخلوطی بدست بیاورند و این ترکیب را روزی یک قاشق مرباخوری با دو لیوان آب بجوشانند و گوش و بینی خود را بخور دهند و سپس این آب را صاف کنند و مایع به دست آمده را روزی 3 بار در بینی استنشاق کنند. بعلاوه این افراد می توانند مخلوط عرق آویشن و برگ چنار را تهیه نموده و روزی دو فنجان میل کنند و سکنجبین عنصلی که از پیاز عنصل تهیه شده را مصرف کنند، اما افرادی که اسید معده دارند این نکته را به یاد داشته باشند که این گیاه را همراه با آب گرم میل کنند.

استفاده از روغن های گیاهی برای درمان خروپف

این محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره نحوه استفاده از روغن های گیاهی اضافه نمود: اگر بینی این افرد خشک است از روغن های مرطوب کننده مانند بنفشه استفاده کنند به این صورت که روزی دو بار در بینی خود بچکانند، اگر در سطح شکم خود احساس سردی و لمس دارند می توانند با روغن های سیاهدانه و بابونه روزی دو بار شکم خود را چرب کنند.

منبع: سایت دکتردکتر

سایت چطور

سایت وبلاگ آمیتیس تک جوان

منبع: راسخون

به "خروپف چیست و چگونه آن را درمان کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروپف چیست و چگونه آن را درمان کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید