خانه جری پولاک به عنوان یک گالری پذیرای هنرمندان است

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، خانه جری پولاک به عنوان یک گالری پذیرای هنرمندان است.

خانه جری پولاک به عنوان یک گالری پذیرای هنرمندان است

خانه تاریخی جری پولاک یکی از آثار نام آشنا و گمنام تاریخی هنری استان هرمزگان محسوب می گردد که به وسیله هنرمند چک تبار به همین نام (جری پولاک) در جزیره شگفت انگیز هرمز احداث شده و در سال 1380 به شماره 4598 در لیست آثار ملی به ثبت رسید و تا به امروز چندین بار بازسازی شده است. خانه تاریخی جری پولاک نزدیک اسکله جزیره هرمز واقع شده که اواخر دهه پنجاه به علت فرسودگی و بافت قدیمی به کلی ویران می گردد و هم اکنون تنها بخشهای از کارگاه هنری این بنا به جای مانده است.

بسیاری از اجزا بنا خانه تاریخی جری پولاک برگرفته از معماری بومی هرمزگان و از جنس چوب و ساقه های گیاه چندل ساخته شده که با توجه به شرایط اقلیمی جزیره و هجوم آفات، کل خانه را موریانه از بین برده بود. از این رو بازسازی های اداور گذشته فارغ از اصالت بنا موجب آسیب به خانه تاریخی جری پولاک شده بود.

احمد کارگران، مدیر هنری خانه جری پولاک اضافه نمود: جری پولاک هنرمند اهل چک در اواخر دهه 40 خورشیدی وارد جزیره هرمز شد و طی حدود 10 سال اقامت خود در این جزیره 3 بنای مهم را ساخت.

وی با بیان اینکه اولین و مهمترین بنایی که به وسیله پولاک در هرمز ساخته می گردد مدرسه جری پولاک است، توضیح داد: بعد از آن اقامتگاهی تفریحی در نزدیکی قلعه پرتغالی های هرمز و سپس خانه جری پولاک را می سازد. خانه جری پولاک اوایل دهه 50 خورشیدی ساخته شده و محل کار و زندگی این هنرمند بوده است.

کارگران افزود: جری پولاک معماری خودساخته بود و این رشته را به صورت آکادامیک و دانشگاهی نیاموخته بود و دستی در فیلمسازی و نقاشی نیز داشت. از این هنرمند چک تبار چند نقاشی و یک فیلم کوتاه 8 میلیمتری به جای مانده که مستندی در خصوص زندگی و کار در هرمز است.

وی ادامه داد: بنایی که امروز تحت عنوان مرکز فرهنگی و گالری خانه جری پولاک داریم، بعد از رفتن جری پولاک سوزانده شد و تنها قسمتی از آن به جای مانده که همان اتاق مرکزی بنا است. این مکان طی حدود 30 سال گذشته یا متروکه یا انبار دوچرخه بوده یا استفاده های نامربوطی از آن شده است.

مدیر هنری خانه جری پولاک با اشاره به اینکه خوشبختانه از سال 1397 به همت اداره بنادر و دریانوردی این مکان بازسازی شد، اظهار کرد: در این راستا پیشنهاد دادم از آنجایی پولاک یک هنرمند بود، برترین کاربری برای این مکان نگارخانه یا گالری است.

وی با بیان اینکه حدود 3 سال است که این مکان به عنوان یک گالری پذیرای هنرمندانی است که در زمینه فرهنگ و آداب منطقه جنوب و بعلاوه فرهنگ دریانوردی کارهای پژوهشی انجام می دهند، اعلام کرد: تمرکز این نگارخانه بیشتر بر آثار پژوهشی است که در زمینه فرهنگ روایی و میراث گذشته جنوب ایران و منطقه هرمزگان خلق شده اند. امیدواریم که در سالهای آینده بتوانیم این فرایند نمایش آثار و فعالیت های جانبی از جمله آموزش بچه ها را ادامه دهیم.

منبع: همگردی

به "خانه جری پولاک به عنوان یک گالری پذیرای هنرمندان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه جری پولاک به عنوان یک گالری پذیرای هنرمندان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید