تمام هزینه ها با بیت المال! ، کشمکش پنهانی در صداوسیما عامل حیف و میل بودجه

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، وقتی طی این چندماه گذشته با ده ها بار عذرخواهی رسمی و غیررسمی کارگردان بابت اشتباهش روبرو بوده ایم بهتر است تکلیف اثری که با بودجه بیت المال ساخته شده هر چه سریعتر روشن گردد.

تمام هزینه ها با بیت المال! ، کشمکش پنهانی در صداوسیما عامل حیف و میل بودجه

گروه فرهنگ و هنر وبلاگ آمیتیس تک: عباس اسماعیل گل؛ همین ابتدا صراحتا اعلام کنیم که در این گزارش نه قصد توجیه اشتباهات کسی را داریم و نه دغدغه توقیف سریال خاصی، بلکه میخواهیم با پرداختن به ماجرای سریالی که تنها چند ساعت مانده به پخش بخاطر حواشی صفحه شخصی کارگردان توقیف شد به حیف و میل شدن پول بیت المال در پی کشکمش های درون سازمانی اشاره ای گردد تا لااقل تلنگری برای بعضی مسئولین صداوسیما گردد زیرا وقتی طی این چندماه گذشته با ده ها بار عذرخواهی رسمی و غیررسمی کارگردان بابت اشتباهش روبرو بوده ایم بهتر است تکلیف اثری که با بودجه بیت المال ساخته شده هر چه سریعتر روشن گردد از بلاتکلیفی دربیاید و این اثر در کنار چندین اثر دیگر صداوسیما برای همواره آرشیو نگردد.

از آنجا که نگارنده مطلب به دعوت عوامل کتونی زرنگی پیروز به تماشای قسمت هایی از این سریال شده است باید گفت، قرار نیست بهترین سریال تلویزیون را ببینید. اتفاقاً کتونی زرنگی یک سریال طنز است که با توجه به فرم و مقدار زیاد فانتزی بودنش احتمالاً توسط بخشی از مخاطبان پس زده گردد و بخش دیگری هم دوستش داشته باشند.

مثلاً اتفاقی که درباره سریال فوق لیسانسه ها افتاد را یادتان هست؟ سکانس های عجیب و غریب این سریال که کاملاً فانتزی بود و شوخی های خاصی را دنبال می کرد هرچند توسط عده ای دوست داشتنی به حساب می آمد و یک جورهایی طنز نخبگانی لقب می گرفت، ولی خب بسیاری هم آن را لوس و نجسب و بی مزه انگاشتند و تماشایش نکردند. اتفاقی که باعث شد این سری لیسانسه ها از سری های پیشینش مخاطب کمتری داشته باشد.

تازه این سریال با عواملی درجه یک و سینمایی مانند سروش صحت، هوتن صبور، رویا میرعلمی، امیرحسین رستمی و... ساخته شده بود، در حالی که گروه سازنده کتونی زرنگی جوان هستند و در ابتدای راستا حرفه ای قرار دارند.

اینها را گفتم که خیال نکنید کتونی زرنگی قرار بوده است پربیننده ترین سریال تلویزیون باشد و به اصلاح جزو سریال های خیابان خلوت کن تلویزیون باشد. اما اصلا مساله این نیست...

در روزهایی که اهالی رسانه در جستجوی این سئوال بودند که چرا کتونی زرنگی از جدول پخش حذف شد، معاون سیما در جمع وبلاگ آمیتیس تک گفت: کار از نظر کیفی صلاحیت پخش ندارد و بعد از اینکه این مساله مطرح شد جنبه های دیگر هم در کنار آن نهاده شد. هم چنین به دلیل بعضی ایرادات محتوایی که در سریال هست، متفقا بیان شد که به دلیل همین ایرادهای محتوایی و کیفی که وجود دارد، صلاح نیست که در این ایام سریال روی آنتن برود.

اینها یعنی با سریالی طرف هستیم که به لحاظ فنی صلاحیت پخش ندارد و از سریال هایی که در ماه ها و سال های اخیر روی آنتن رفته با فاصله زیادی ضعیف تر است. یعنی کتونی زرنگی از حکایت های کمال و شاهرگ و پرگار و... با فاصله زیادی پایین تر واقع شده است و شایستگی روی آنتن رفتن ندارد! سئوال روشن است: چطور سازمان صداوسیما در مرحله تصویب و آنالیز فیلمنامه ایرادات محتوایی سریال را نیافته و آنها را تایید نموده بود؟ و تا چند ساعت مانده به پخش از این سریال با کلی تعریف و تمجید و امیدواری یاد می شد، چطور در عرض چند ساعت همه چیز عوض شد؟

به نظرم همه می دانیم که ماجرای حاشیه های کارگردان سریال با وجود عذرخواهی های چندباره او مساله اصلی سریال نیست، آنهایی هم که سریال را دیده اند متفقاً بر این باورند که کتونی زرنگی به لحاظ فنی بسیار بسیار بهتر از سریال های این روزهای تلویزیون است. رسانه ای هم که ببینیم، در این روزهای سخت معیشتی یک سریال طنز اولویت پخش بالاتری دارد از سریال های تاریخی یا اجتماعی تلخ. تربیتی هم که ببینیم، این که زحمات چند ماهه یک گروه جوان و تازه کار روی آنتن نرود باعث از دست رفتن سرمایه های انسانی جوان و تازه نفس سازمان است.

ولی اگر میخواهید اصل قضیه را پیدا کنید به نظرم ماجراهای اخیر سازمان و افزایش اختلافات میان معاونت سیما و شبکه سه را آنالیز کنید. شاید پاسخ اصلی این همه حاشیه آنجاست، البته شاید.

در نهایت به گمانم سریال کتونی زرنگی برای علی ملاقلی پوری که قندون جهیزیه را در کارنامه دارد گام رو به جلویی به حساب نیاید. و پیش بینی ام هم این است که با توجه به این همه بگیر و ببندی که درباره سریال پیش آمده، پخش سریال در فضای رسانه ای قرین بگردد با نقدهایی که درباره اش نوشته می گردد. ولی حق مسلم این سریال که در راستا قانونی ساخته و فراوری شده و دغدغه جدی و مهم مفاسد مالی را دارد و لحنش هم طنز و شوخی است، این است که روی آنتن برود تا هم خستگی کار از تن عوامل سریال بیرون برود و هم نویسندگان و کارگردان جوان سریال به طور جدی خود را با عیار مخاطب عام محک بزنند. کتونی زرنگی ای که ما دیده ایم چندقدم بلند از سریالهای این روزهای تلویزیون جلوتر است، هرچند سازمان مالک سریال است و می تواند توقیفش کند، ولی این تصمیم حتما اشتباه دیگری است از جیب بیت المال.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تمام هزینه ها با بیت المال! ، کشمکش پنهانی در صداوسیما عامل حیف و میل بودجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام هزینه ها با بیت المال! ، کشمکش پنهانی در صداوسیما عامل حیف و میل بودجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید