تصویر نو از مریخ با جزئیات باورنکردنی

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، ایسنا نوشت: 20 سالگی کاوشگر مارس اکسپرس را با این منظره باورنکردنی از سیاره سرخ جشن می گیریم.

تصویر نو از مریخ با جزئیات باورنکردنی

یک تصویر تازه خیره کننده، مریخ را در نمایی کاملا تازه نشان می دهد و جزئیات پیچیده ای از سطح مریخ را آشکار می کند.

این تصویر برای بزرگداشت 20 سالگی فضاپیمای مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا(ESA) منتشر شده است. از زمانی که مارس اکسپرس در روز کریسمس سال 2003 وارد مدار مریخ شد از ارتفاع حدود 186 مایلی(300 کیلومتری) تصاویری از سطح مریخ ثبت کرده است که نزدیک ترین فاصله از سیاره سرخ است و به ثبت تصاویری با عرض حدود 31 مایل(50 کیلومتر) می انجامد.

این تصویر موزاییکی تازه با استفاده از یک روش متفاوت و با بهره گیری از داده های جمع آوری شده از طریق دوربین استریو با وضوح بالا(HRSC) این کاوشگر ایجاد شد. این موزاییک از 90 تصویر ساخته شده است. دوربین استریو با وضوح بالا می تواند از ارتفاعات حدود 2500 مایل(4000 کیلومتر) تا 31000 مایل(50000 کیلومتر) از سطح مریخ تصاویری با عرض حدود 1550 مایل(2500 کیلومتر) ثبت کند. در حالی که این تصاویر در ارتفاع بالا معمولا برای کمک به مشاهده الگوهای آب و هوایی بر فراز مریخ گرفته می شوند اما همچنین می توانند یک نمای کلی ارائه دهند که جزئیات بی سابقه ای از سیاره سرخ را در صورت ادغام شدن نشان می دهند.

این تصویر موزاییکی تازه از سیاره سرخ، مریخ را در رنگ های متعددی نشان می دهد و نمای رنگی بسیار غنی تری نسبت به هر زمان دیگری ارائه می کند.

با این حال، این اثر بسیار بیشتر از یک تصویر زیباست زیرا هر رنگ اطلاعاتی در مورد ترکیب سطح سیاره به دانشمندان سیاره شناسی ارائه می کند.

رنگ قرمز در نتیجه وجود آهن اکسید شده ایجاد می شود. این تصویر همچنین منطقه ها تیره و حتی آبی را نشان می دهد. این منطقه ها دارای فعالیت های آتشفشانی هستند که باعث رسوب ماسه های بازالتی خاکستری مایل به سیاه بر روی سطح مریخ می شوند و لایه های تیره گسترده ای از ماسه را ایجاد می کنند. همانطور که بادهای مریخ این شن های تیره را به حرکت در می آورند، انباشته می شوند و هنگامی که در دهانه های به جا مانده از برخورد سیارک ها گرفتار می شوند، تپه های ماسه ای بزرگ ایجاد می کنند.

در این تصویر موزاییکی همچنین منطقه ها روشن تر و حتی سفیدتر در سراسر سطح سیاره سرخ دیده می شود که حاصل تغییر سنگ ها و هوازدگی از طریق آب در تاریخ باستانی این سیاره خشک هستند. مواد معدنی خاک رس و سولفات به ویژه روشن هستند.

سولفات معدنی که در تصویر درون یک دره مریخ به نام Valles Marineris که در سطح مریخ در شرق منطقه تارسیس برای بیش از 2500 مایل(4000 کیلومتر) امتداد دارد، قابل مشاهده است. این سولفات ها به صورت لکه های سفید از میان پوشش تیره تری از ماسه های بازالتی نمایان می شوند.

این تصویر موزاییکی نمونه ای شاخص از تاثیر فوق العاده ای است که کاوشگر مارس اکسپرس از زمانی که برای اولین بار در دو دهه پیش وارد مدار سیاره سرخ شد، بر علم گذاشته است.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "تصویر نو از مریخ با جزئیات باورنکردنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر نو از مریخ با جزئیات باورنکردنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید