باید ها و نباید های تزریق واکسن کرونا در ایام روزه داری

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان، شرایط و توصیه های لازم برای تزریق واکسن کرونا در ایام روزه داری را تشریح کرد.

باید ها و نباید های تزریق واکسن کرونا در ایام روزه داری

به گزارش ایسنا، مجتبی لشکربلوکی با اشاره به تاثیر بیماری کووید 19 بر روزه داری اظهار کرد: براساس گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت هیچ مطالعه ای مبنی بر افزایش خطر ابتلا به بیماری کرونا در دوران روزه داری دیده نشده است، روزه داری موجب کاهش پاسخ های التهابی و تنظیم سیستم ایمنی بدن می شود.

وی با بیان اینکه بر اساس نظر پزشکان، نخوردن غذا به طور برنامه ریزی شده با رعایت شرایط ویژه تغذیه سالم در روزه داری اسلامی عارضه ای در افراد ایجاد نمی کند، اضافه کرد: این مسئله نه تنها عارضه ای برای فرد ایجاد نمی کند بلکه زمینه تقویت ایمنی بدن، کاهش پاسخ های التهابی زیانبار و بهبود واکنش بدن در موارد استرس زا را فراهم می کند لذا تمامی افراد سالم با رعایت موارد بهداشتی و تغذیه ای می توانند روزه بگیرند.

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان با بیان اینکه بیمارانی که پیوند اعضا شده اند نباید روزه بگیرند، شرح داد: روزه گرفتن برای بیماران پیوند قرنیه بلامانع است، همچنین در بیمارانی که مبتلا به سایر بیماری ها هستند و در گذشته روزه داری برای آن ها منعی نداشته است شرایط آن ها در دوران شیوع ویروس کرونا متفاوت از سال های دیگر نیست و در موارد خاص با نظر پزشک متخصص می توانند برای روزه داری اقدام کنند.

لشکربلوکی با بیان اینکه به بهبود یافتگان بیماری کرونا توصیه می شود حداقل تا 6 هفته پس از بیماری از روزه داری پرهیز کنند، تاکید کرد: افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای اعم از فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی، سرطان و دیابت بیش از دیگران در معرض ابتلا به شرایط شدید ویروس کرونا هستند که به این افراد توصیه می شود برای اطمینان از بی ضرر بودن روزه برای آن ها حتماً از نظر پزشک متخصص استفاده کنند و در صورت مضر بودن روزه داری این فریضه الهی را در زمان دیگری به جای بیاورند.

وی به کسانی که در ایام ماه رمضان برای تزریق واکسن کرونا اقدام می کند توصیه کرد؛ در روز موعد واکسیناسیون حتما وعده سحری را میل کنند و مایعات فراوان و مواد غذایی آبدار اعم از سوپ، عصاره و آب گوشت و مرغ، میوه ها و سبزیجات حاوی آب فراوان مانند کاهو، هنداونه و ... را در وعده افطاری و سحری بگنجانند، همچنین با توجه به خاصیت مدر بودن چای از مصرف چای به ویژه چای غلیظ در شب قبل از موعد واکسیناسیون پرهیز کنند.

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان با بیان اینکه روزه داران شب قبل از تزریق واکسن کرونا باید استراحت کافی داشته باشند، بیان کرد: روزه داران در صورت عدم مصرف سحری و یا آشامیدن آب کافی تزریق واکسن را به روز دیگری موکول کنند.

لشکربلوکی نقش رعایت اصول صحیح تغذیه ای در تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت ها به ویژه کووید19 را بسیار مهم خواند و تاکید کرد: با رعایت تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه و استفاده از گروه های غذایی و جایگزین های آنها، انرژی، پروتئین و ریزمغذی های موردنیاز بدن بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن تامین می شود.

وی با اشاره به تاثیر تغذیه نامناسب بر تضعیف سیستم ایمنی بدن، متذکر شد: در صورت عدم رعایت اصول تغذیه صحیح در وعده سحر و افطار و یا حذف یکی از وعده ها به ویژه وعده سحری تضعیف سیستم ایمنی بدن و عدم پاسخ مناسب بدن به واکسیناسیون کرونا را در پی دارد، علاوه بر آن کمبود های تغذیه ای مدیریت و کنترل بیماری کرونا را با مشکل روبرو می کند.

منبع: فرارو

به "باید ها و نباید های تزریق واکسن کرونا در ایام روزه داری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید ها و نباید های تزریق واکسن کرونا در ایام روزه داری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید