این بنفش های با شکوه را پرورش دهید!

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، رنگ بنفش را دوست دارید؟ ترکیب رنگ بنفش با مبلمان خانه تان چه طور می شود؟ پس دست به کار شوید و این گیاهان بنفش رنگ را پرورش دهید و به خانه تان حرارت ببخشید!

این بنفش های با شکوه را پرورش دهید!

1- اگزالیس بنفش (شبدر زینتی)

این بومی برزیل شاخ و برگی فرفره ای و گل هایی ستاره مانند برای شما به ارمغان می آورد. برخی از واریته های اگزالیس برگ هایی با لکه های رنگی دارند. شاخ و برگ ظریف و گل های زیبای این گیاه آن را به انتخابی خوب برای کاشت در گلدان و نگهداری در درون خانه تبدیل می کند. برگ های ارغوانی و مثلثی شکل اگزالیس در هنگام شب بسته می شوند. نگهداری این گیاه زیبا بسیار آسان هم هست! اصولا گیاهانی که دارای شاخ و برگ رنگی هستند به نور بیشتری احتیاج دارند. اگزالیس هم از این دسته مستثنی نیست. اگر نور کافی به این گیاه نرسد شاخ و برگ آن شروع به سبز شدن می کنند پس آن را در محیط پر نور اما به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. اگزالیس هوای خنک و کمی مرطوب را دوست دارد. سعی کنید بین دو آبیاری خاک گیاه خشک شود.

2- مارانتا

مارانتا با رنگ برگ های غیر معمولش، ارغوانی مایل به قهوه ای، گیاهی جالب برای نگهداری در خانه است. نام دیگر این گیاه تله خرگوش است و دارای دو واریته مختلف به رنگ های سبز و قرمز است. واریته قرمز آن برگ هایی با رگبرگ های مشخص قرمز دارد. برگ ها در شب بسته می شوند و حالت دست هایی در حال دعا را می گیرند (به همین دلیل نام انگلیسی این گیاه، گیاه دعا کننده است). مارانتا رطوبت میانه تا زیاد را می پسندد و آبیاری منظم را دوست دارد. توجه کنید که بین دو آبیاری خاک گیاه خشک شود. این گیاه به نور غیر مستقیم احتیاج دارد و از تابش شدید آفتاب بیزار است!

3- برگ بیدی

این گیاه آپارتمانی محبوب پرورش بسیار آسانی هم دارد و در گلدان های آویز هم قابل نگهداری است. واریته محبوب تر این گیاه برگ هایی با خطوط زیتونی و نقره ای مشخص دارد و زیر برگ ها هم بنفش رنگ است. در برخی واریته ها رنگ پشت و روی برگ ها بنفش است. نور میانه تا زیاد و غیر مستقیم را می پسندد. توجه کنید که در بین دو آبیاری خاک گلدان حتما خشک شود. برای تکثیر برگ بیدی به راحتی مقداری از ساقه را ببرید و در آب قرار دهید و بعد از ریشه دار شدن به خاک منتقل اش کنید.

4- کردیلین

کردیلین، گیاه خانگی پر زرق و برق و حیرت انگیز با شاخسار به رنگ قرمز-بنفش ! این گیاه انتخابی عالی برای رنگارنگ کردن قسمت های پرنور خانه است. بیشتر واریته ها برگ هایی راه راه و رنگارنگ به رنگ های صورتی پررنگ ، سفید، کرم یا ارغوانی تیره دارند. کردیلین برای رنگارنگ ماندن برگ هایش به نور زیاد احتیاج دارد. البته واریته های سبز رنگ این گیاه نسبت به سایه هم مقاومند. برای آبیاری مجدد این گیاه ابتدا اجازه دهید خاک گلدان خشک شود و سپس آبیاری انجام دهید.

5- بگونیا رکس

بگونیا رکس به خاطر رنگ های مهیج و بافت جالب برگ هایش بسیار پرطرفدار است. برگ ها در طیف وسیعی از رنگ ها، شکل ها و خط و خطوط یافت می شوند. زمانی که این گیاه گل ندارد شکل بی همتای برگ ها و ترکیب رنگ های مجذوب کننده آنها، نقره ای، قرمز، ارغوانی، سفید و صورتی، جبران نبود گل ها را می کنند!

بگونیا رکس سایه پسند است که این خصیصه، آن را به انتخابی عالی برای نگهداری داخل خانه تبدیل کرده. خیس ماندن طولانی مدت خاک و یا استفاده بیش از حد از کودها باعث فساد گیاه و مرطوب ماندن طولانی مدت شاخ و برگ باعث گندیده شدن آنها می شود. این گیاه به محیطی پر نور احتیاج دارد اما اشعه مستقیم خورشید برای آن مضر است. برای آبیاری مجدد بگونیا رکس ابتدا اجازه دهید خاک خشک شود سپس آبیاری کنید.

6- کالاته آ (کالاتیا)

کالاته آ یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است که با رنگ های خیره کننده خود توانایی جلوه بخشیدن به هر خانه ای را دارد. برگ های این گیاه با خط و خطوط منحصر به فرد سفید در ترکیب با رنگ قرمز، بنفش، سبز و کرم نمایی شیک و هیجان انگیز به خانه تان می بخشد! در بیشتر واریته های این گیاه قسمت زیرین برگ بنفش مایل به قرمز است. در فصول رشد (بهار و تابستان) اجازه ندهید خاک گلدان خشک شود و همیشه آن را اندکی مرطوب نگه دارید اما در فصل زمستان اجازه دهید خاک بین دو آبیاری خشک شود. کالاتیا را در مکانی روشن اما به دور از تابش مستقیم آفتاب قرار دهید.

منبع: فوت و فن

به "این بنفش های با شکوه را پرورش دهید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این بنفش های با شکوه را پرورش دهید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید