اگر دل ندارید ؛سفر به دوزویل را فراموش کنید!

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، خبرنگاران : در نزدیکی شهر لالی در استان خوزستان دره ای عمیق و ترسناک دوزویل قرار گرفته است.یک کلام نگاه کردن به این دره آخر آدرنالین است برای آنهایی که ماجراجویی درخونشان است.

اگر دل ندارید ؛سفر به دوزویل را فراموش کنید!

در مسیر شهر لالی بعد از گذر از زیباییهای چشم نواز چم سور به سمت اندیکا و جاده چهارمحال که بروید تنگه ایی بزرگ و بسیار خوفناک در انتظارتان نشسته که ترسی عجیب در خود دارد و رازی نهان. دره ایی که حتی تماشا رودخانه جاری در اعماق آن به آسانی قابل تماشا نیست و فقط در زمان طغیان آب نمایان میگردد. زیبایی و ترس این تنگه حس بینظیریست که به جرات میتوان گفت جای دیگری چنین تجربه نابی نخواهید داشت. این دره به نام جه جه یا دوزویل معروف هست و در خود داستان دلاوری رضی خان را زنده نگهداشته است و از روی پل رودخانه شور لالی میتونید نظاره گر این ابهت آمیخته با ترس باشید.

پیدایش این دره به دو میلیون سال پیش برمی گردد. بعضی دانشمندان باتوجه به سنگهای آن، قدمتی بین دو تا شصت میلیون سال قبل نیز برای آن تخمین زده اند. دوزویل دارای صخره های بزرگ سنگی است و از سالیان دراز تا کنون مسیر عبور رودخانه ای است که در مواقع سیل و طغیان و بالا آمدن آب، چشم انداز ای ترسناک تر از همواره به خود می گیرد. در این دره، رودخانه سور و منطقه تماشای چم سور جریان دارد.

این دره تنگ و تاریک که رودخانه آن نیز به سختی دیده می گردد، محل عبور مردم و عشایر بختیاری بوده که قصد کوچ به ییلاق را داشته اند. عبور از پایین ترین نقاط این دره به علت تنگ و بسته بودن مسیر در بعضی از نقاط مقدور نیست. در سالیان گذشته پیش آمده که به خاطر بی احتیاطی، گردشگری که برای تماشا رودخانه به جلو خم شده بود با لغزیدن پای خود به درون دره سقوط نموده و جان خود را از دست می دهد، پس اگر قصد بازدید از این زیبایی خطرناک را دارید، حتما جانب احتیاط را رعایت کنید.

منبع: توریسم آنلاین

به "اگر دل ندارید ؛سفر به دوزویل را فراموش کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر دل ندارید ؛سفر به دوزویل را فراموش کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید