کوچکترین یخچال جهان ابداع شد

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک به نقل از بی جی آر، گروهی از محققان دانشگاه UCLA کالیفرنیا کوچکترین یخچال جهان را ابداع کرده اند.

کوچکترین یخچال جهان ابداع شد

این یخچال در حقیقت یک دستگاه خنک کننده ترموالکتریک با ضخامت 100 نانومتر است. دستاورد مذکور به حدی کوچک است که به نظر نمی رسد در یک آشپزخانه کارآیی زیادی داشته باشد، اما در حقیقت دستاوردی مهم در حوزه خنک کردن دستگاه های الکترونیکی قدرتمندی است که به طور معمول دمای بالایی دارند.

یخچال کوچک با استفاده از نیمه رساناهایی ساخته شده که با توجه به طراحی و جهت کاربرد شان سرد یا گرم هستند. هنگامیکه یک سمت چنین نیمه رسانایی داغ می شود، سمت دیگر خنک می شود. بنابراین آنها در فناوری های خنک کننده بسیار کارآمد هستند و حتی می توان از آنها برای تولید برق استفاده کرد.

هرچند نیمه رساناهای مذکور در مقیاس های بزرگتری نیز کارآمد هستند، اما پژوهشگران UCLA اندازه آنها را به حدی کاهش دادند که با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست.

آنها با استفاده از نوار چسب پولک های بسیار ریز ماده نیمه رسانا را از یک تکه بزرگ آن جدا کردند . در مرحله بعد پولک های مذکور آنها را با یکدیگر ترکیب کردند تا نسخه ای بزرگتر را بسازند.

دو نیمه رسانا استفاده شده در این پژوهش تلوراید بیسموت و تلورید آنتیموان هستند. پولک های ریز نیمه رسانا به شیوه ای نرمال کار می کردند.

کریس ریگان استاد فیزیک این دانشگاه و محقق ارشد پژوهش می گوید: یخچال مذکور به دلیل اندازه کوچکش میلیون ها بار سریع تر از یخچال های خانگی است.

تحقیق مذکور در نشریهACS Nano منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کوچکترین یخچال جهان ابداع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچکترین یخچال جهان ابداع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید