هوش مصنوعی به یاری کم بینایان آمد!

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، دیجیاتو نوشت: پروژه Be My Eyes که به افراد نابینا و کم بینا یاری می نماید، با GPT-4 از یک داوطلب مجازی هوش مصنوعی پشتیبانی خواهد نمود.

هوش مصنوعی به یاری کم بینایان آمد!

OpenAI روز گذشته از تازهترین مدل هوش مصنوعی قدرتمند خود، یعنی GPT-4 رونمایی کرد و براساس گزارش های تازهی که منتشر شده، یکی از قابلیت های قابل توجه آن یاری به افراد دارای اختلالات بینایی است. پروژه Be My Eyes که به افراد نابینا و کم بینا یاری می نماید تا از گوشی خود استفاده نمایند، با GPT-4 از یک داوطلب مجازی هوش مصنوعی پشتیبانی می نماید که در هر زمان می تواند به این افراد یاری کند.

یکی از ویژگی های اصلی Be My Eyes که کار خود را از سال 2015 شروع کرد، این است که می تواند از دوربین دستگاه کاربران نابینا یا کم بینا یاری بگیرد و توضیحات یا دستورالعمل های دقیقی را به آن ها ارائه کند. نسخه تازه برنامه اولین موردی است که قابلیت چندوجهی GPT-4 به آن اضافه شده و علاوه بر چت کردن، برای آنالیز و درک تصاویر گرفته شده و موارد بسیار زیاد دیگری نیز کاربرد دارد.

نحوه یاری هوش مصنوعی GPT-4 به افراد کم بینا

با وجود این قابلیت، کاربران می توانند تصاویر را به وسیله برنامه برای یک داوطلب مجازی مجهز به هوش مصنوعی ارسال نمایند که به هر سؤالی در خصوص آن تصویر پاسخ می دهد و برای طیف گسترده ای از وظایف، یاری های بصری آنی ارائه می نماید.

به عنوان مثال، اگر کاربر تصویری از داخل یخچال خود ارسال کند، داوطلب مجازی نه تنها می تواند چیزهایی را که داخل آن وجود دارد، به درستی شناسایی کند، بلکه می تواند چیزی را که می توان با آن مواد تهیه کرد نیز تجزیه وتحلیل کند. این ابزار بعلاوه می تواند برای آن مواد دستورالعمل هایی ارائه دهد و راهنمای گام به گام نحوه درست کردن آن ها را نیز به کاربران اعلام کند.

در ویدیویی که از این قابلیت منتشر شده است و در بالا می توانید آن را مشاهده کنید، یکی از کاربران Be My Eyes در انجام بعضی کارها و درخواست های خود مانند توصیف ظاهر لباس، شناسایی یک گیاه و حتی ترجمه از این داوطلب مجازی یاری می گیرد.

درحال حاضر این ویژگی برای دسته کوچکی از کاربران Be My Eyes به عنوان یک نسخه بتای بسته منتشر شده است و در هفته های آینده در دسترس افراد بیشتری قرار خواهد گرفت.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "هوش مصنوعی به یاری کم بینایان آمد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی به یاری کم بینایان آمد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید