موزه ها نباید درگیر سیاست و مسائل سیاسی شوند

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، یک موزه دار اسپانیایی می گوید: موزه ها به عنوان مکان مقدس یادگیری نباید سیاسی شوند. این خبر مختص موزه ها و سیاسی نشدن موزه ها نوشته شده است.

موزه ها نباید درگیر سیاست و مسائل سیاسی شوند

آدا رومرو سانچز اظهار کرد: دستیابی به اینکه موزه، مکانی عاری از سیاست باشد سخت اما ممکن است.

وی اضافه نمود: موزه ها باید اخلاق انسانی را نیز سرلوحه قرار دهند مثلا زمانی که مقبره فراعنه را دیدم فکر می کردم که نباید مردم این اجسام را از قبرها بیرون می آوردند.

سانچز با شرح اینکه یک مسلمان اسپانیایی است و در گرانادا متولد شده، گفت: زمانی که کودک بودم والدینم به دین اسلام روی آوردند، به همین علت من گرانادا را ترک کردم و به مکه رفتم.

او ادامه داد: حدود 10 سال در عربستان سعودی زندگی کردم و زمانی که 13 سال داشتم به اسپانیا بازگشتم.

سانچز اضافه نمود: مدتی مسئول احیای مجموعه نسخ خطی کتابخانه ملی در مصر شدم که مهمترین مجموعه نسخ خطی در جهانی عرب است.

وی بیان داشت: هم اکنون در کتابخانه ملی قطر مشغول به کار هستم که یکی از مهمترین پروژه های بنیاد قطر و مرکزی برای مدیریت بخشی از پروژه های حفظ نسخ خطی و کلکسیون های قدیمی در خاورمیانه است.

این موزه شناس اسپانیایی توضیح داد: از موزه های زیادی در کشورهای مختلف بازدید نموده و موزه های قدیمی دوران گذشته را دوست دارم و معتقدم به واسطه فرهنگ و آموزش که هر دو در موزه وجود دارد، این جهان بهتر خواهد شد.

او گفت: بیشتر وقتم به مطالعه و آنالیز مجموعه های ویژه، نسخ خطی، پاپیروس ها، نقشه ها، دست سازهای قدیمی کتابخانه و برگزاری نمایشگاه می گذرد. وی مطالعه و تحقیق درباره چگونگی حفظ مجموعه های باستان شناسی، نسخ خطی و کتیبه شناسی را از دیگر موضوعات مورد علاقه ذکر کرد.

منبع: ایرنا

منبع: همگردی

به "موزه ها نباید درگیر سیاست و مسائل سیاسی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه ها نباید درگیر سیاست و مسائل سیاسی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید