مواد غذایی که میگرن را تحریک می نمایند

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، رژیم غذایی تأثیر غیرقابل انکاری بر شرایط سلامتی ما دارد. بعضی از خوراکی هایی که در رژیم غذایی روزمره ما وجود دارند می توانند جزو عوامل محرک سردرد و حملات میگرنی باشند. همراه ما باشید، در این مقاله خوراکی هایی را که موجب تحریک سردرد می شوند برای تان لیست نموده ایم.

مواد غذایی که میگرن را تحریک می نمایند انزده درصد از بزرگسالان سراسر جهان، با میگرن دست وپنجه نرم می کنند. میگرن ممکن است سردردی عادی یا یک سردرد شدید همراه با علائم دیگر باشد و می تواند تأثیر قابل ملاحظه ای بر کیفیت زندگی مبتلایان به این بیماری بگذارد. با وجود چند دهه تحقیق و آنالیز، علت دقیق میگرن هنوز ناشناخته مانده است. البته کاملا واضح است که رژیم غذایی نمی تواند میگرن را ایجاد کند ولی بااین حال، یکی از عواملی است که می تواند موجب تحریک سردرد در افراد مبتلا به میگرن باشد. در واقع بین 10 تا 60 درصد افرادی که میگرن دارند، ادعا می کنند که خوردن بعضی از غذاها، سردرد آنها را تشدید می نماید.

در ادامه فهرستی از خوراکی هایی را معرفی می کنیم که از عوامل رایج تشدید و تحریک میگرن به شمار می آیند.

پنیر کهنهبسیاری از پنیرها برای آماده شدن باید چندین ماه فرایند تولید را طی کنند. پنیر به عنوان یکی از تحریک کننده های میگرن شناخته می گردد. براساس تحقیقات صورت گرفته، این فرضیه مطرح می گردد که علت محرک بودن پنیر کهنه این است که این نوع پنیرها معمولا حاوی مقادیر زیادی تیرامین هستند که این عامل می تواند بر رگ های خونی تأثیر بگذارد و درنهایت منجر به سردرد گردد.

دیگر غذاهایی که اندازه بالای تیرامین دارند عبارت اند از غذاهایی که کهنه، فرآوری شده، خشک شده، دودی یا در قالب ترشی آماده می شوند.

متأسفانه شواهد دقیقی مبنی بر رابطه تیرامین و میگرن کشف نشده است ولی آنچه واضح است، این است که بیش از نیمی از مطالعات نشان می دهند که میگرن و تیرامین رابطه مستقیمی دارند و تیرامین می تواند موجب تحریک سردرد در بعضی از افراد گردد. برای اثبات این ارتباط، به مطالعات و تحقیقات حرفه ای احتیاج است ولی در مجموع تخمین زده می گردد که حدودا 5 درصد از افراد مبتلا به میگرن نسبت به تیرامین حساس اند. اگر احساس می کنید که سردردهای شما با خوردن پنیرهای سخت تشدید می گردد، پس شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به تیرامین حسا س اند.

شکلاتشکلات هم معمولا به عنوان محرک میگرن معرفی می گردد. دو ماده به نام های فنتیل آمین و فلاونوئید که در شکلات وجود دارند، عامل اصلی محرک بودن این ماده غذایی برای میگرن و انواع سردرد است. البته شواهد این ادعا هنوز متناقض است. چند مطالعه اندک نشان داده است شکلات در افراد حساس، میگرن را تشدید می نماید.

به عنوان مثل، یکی از این تحقیقات که روی مبتلایان به میگرن انجام شد، نشان داد که 5 تا 12 درصد از شرکت کنندگان در فاصله یک روز بعد از خوردن شکلات، دچار حملات میگرن می شوند. نکته جالب درمورد این تحقیق این است که هیچ کدام از آنها بعد از خوردن پلاسیبو (دارونما) دچار حملات میگرن نشدند.

بااین حال، بسیاری از تحقیقات دیگر نتوانسته اند رابطه دقیق بین مصرف شکلات و تشدید میگرن را ثابت کنند. درنتیجه به نظر می رسد که شکلات، یکی از عوامل مهم تحریک سردرد برای بیشتر افراد نیست. اما افرادی که ممکن است با خوردن شکلات سردردشان تشدید گردد، باید از خوردن آن اجتناب کنند.

گوشت های تولید شدهگوشت های تولید شده یا عمل آوری شده مثل انواع هات داگ، دارای مواد نگهدارنده هستند که آنها را با نام نیترات و نیتریت می شناسیم. در واقع در دهه 1970 زمانی که برای اولین بار عده ای بر اثر مصرف نیتریت دچار سردرد شدند، غالبا این سردردها را سردردهای هات داگی می نامیدند.

امروزه هنوز هم گوشت های تولید شده به عنوان یکی از عوامل تحریک سردرد گزارش می شوند. نیتریت با انبساط رگ های خونی می تواند بر میگرن تأثیرگذار باشد. بااین حال، برای اثبات ارتباط نگهدارنده ها و تشدید سردردهای میگرنی، باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.

غذاهای چرب و سرخ شدهچربی می تواند حساسیت به میگرن را افزایش بدهد. به این علت که سطح بالای بعضی از انواع چربی ها در خون به تولید پروستاگلاندین ها می گردد. پروستاگلاندین، موجب اتساع رگ های خونی می شوند و این عاملی برای میگرن و تشدید سردرد است.

یکی از تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نشان می دهد که افرادی که رژیم غذایی پرچرب دارند و در روز بیش از 69 گرم چربی مصرف می کنند، دو برابر بیش از دیگران دچار سردرد می شوند. در این تحقیق معین شد که بعد از کاهش دادن اندازه چربی مصرفی، شدت و تناوب سردرد این افراد، کاهش یافته است. تقریبا 95 درصد از شرکت کنندگان بعد از اینکه رژیم غذایی خود را به یک رژیم غذایی کم چرب تر تغییر دادند 40 درصد بهبودی را در سردردهای خود تجربه کردند.

تحقیق دیگری در زمینه رژیم گیاه خواری کم چربی نیز شامل کاهش اندازه و تناوب سردرد بود. بااین حال، در هردو تحقیق، عوامل دیگری در کنار کاهش مصرف چربی، تغییر نموده بودند مثلا کاهش وزن یا مصرف محصولات حیوانی. بنابراین نمی توان با اطمینان گفت که فقط کاهش دادن اندازه مصرف چربی، مسئول بهبودی شرایط مبتلایان به میگرن بوده است.

شیرین کننده های مصنوعیآسپارتام یکی از انواع شیرین کننده های مصنوعی است که استفاده از آن در تهیه غذاها و نوشیدنی ها رایج است و جایگزین شکر می گردد. بعضی از افراد از ابتلا به سردرد بعد از مصرف آسپارتام شکایت می کنند اما بیشتر تحقیقات در این زمینه، تأثیر کم یا ناچیز آسپارتام بر سردرد را نشان داده است. فقط چند تحقیق محدود برای آنالیز اثرات منفی آسپارتام بر مبتلایان به میگرن، صورت گرفته است. متأسفانه همین تحقیقات محدود، با دقت کافی انجام نشده و به درستی طراحی نشده اند ولی نشان داده اند که در بعضی از مبتلایان به میگرن، مصرف آسپارتام می تواند بر سردرد تأثیر بگذارد. یکی از این تحقیقات نشان داد که بیش از نیمی از 11 شرکت کننده، بعد از مصرف اندازه زیادی آسپارتام، سردردهای میگرنی را با تناوب بیشتری تجربه نموده اند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که بعضی از مبتلایان به میگرن ممکن است نسبت به آسپارتام حساس باشند.1

کافئینمصرف بیش از حد کافئین باعث میگرن می گردد در عین حال بنا به اعلام بنیاد میگرن در آمریکا، کافئین می تواند به جلوگیری از پیشروی درد میگرن یاری کند. کافئین بعلاوه می تواند گاهی سردردهای مختلف را نیز تسکین دهد.

مواد کافئین دار عبارتند از:

قهوه

چای

شکلات

غذاهای حاوی MSGGlutamate Monosodium) MSG)یک اسید گلوتامیک است که به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد. این ماده بعلاوه در غذاهای خاصی موجود است و در بسیاری از غذاها به عنوان افزودنی به کار می رود. بر اساس تحقیقات بنیاد آمریکایی میگرن، این ماده ممکن است سردردهای شدید را در 10 تا 15 درصد افراد مبتلا به میگرن ایجاد کند. سایر مواد نگهدارنده نیز ممکن است در بعضی افراد باعث میگرن گردد.

غذای یخ زدهخوردن غذاهای یخ زده و نوشیدنی مانند بستنی ممکن است باعث ایجاد درد شدید و سر درد گردد. اگر غذاهای یخ زده را به سرعت، بعد از تمرین و یا زمانی که بیش از حد گرما خورده اید، بخورید به احتمال زیاد سردردهای میگرن را تجربه می کنید.

غذاهای شورغذاهای شور به ویژه غذاهای فرآوری شده شور که ممکن است دارای مواد نگهدارنده مضر باشند، ممکن است در بعضی از افراد باعث میگرن شوند. مصرف بالای سدیم می تواند فشار خون را افزایش دهد و فرد را دچار سردرد یا میگرن کند.2

سالامیگوشت های خشک شده (نمک زده) نیز اندازه بالایی تیرامین دارند که با میگرن مرتبط است، بنابراین اگر هوس یک تکه گوشت قرمز کردید، به جای آن از همبرگر یا استیک بهره ببرید.

هیچکس به تیرامین حساس نیست، بنابراین اگر می دانید که تیرامین روی شما تاثیر نمی گذارد، میتوانید با خیال راحت ساندویچ کالباس سفارش دهید!

مرکباتپرتقال و گریپ فروت از جمله میوه هایی هستند که در اغلب بیماران موجب تشدید سردرد می شوند. زیرا این میوه ها جذب روده ای مس را بالا برده و از این طریق باعث افزایش حملات میگرنی می شوند. اما در مقابل آنها میوه هایی نظیر سیب . موز , گلابی , آلبالو و انگور موجب تسکین درد می شوند و چون قند خون را ثابت نگاه می دارند به افراد مبتلا به میگرن توصیه می گردد. سبزیجات نیز این سردردها را می توانند تخفیف داده و یا حتی تشدید کنند. به طور مثال , باقلا از جمله سبزیحاتی است که به این بیماران توصیه نشده و در عوض کلم بروکلی و گل کلم از سبزیحاتی هستند که اثرات مفیدی را در کاهش شدت این سردردها به همراه دارند.

جالب است بدانید که در گروه غلات , مصرف گندم به علت گلوتامینی که دارد توصیه نشده و بجای آن مصرف برنج و سیب زمینی به عنوان دو ماده انرژی زا می توانند بسیار یاری کننده باشند. ضمناً , سولفیت که به عنوان یک ماده افزودنی به کنسرو سبزیجات برای ماندگاری و حفظ رنگ طبیعی افزوده می گردد , یک ماده میگرن زا به حساب آمده و به ا ین علت افرادی که از سردردهای میگرنی رنج می برند مصرف موادغذایی کنسروی را به حداقل برسانند.3

پی نوشت:

1.www.chetor.com

2.www.deltapayam.com

3.www.pezeshk.us

منبع: راسخون

به "مواد غذایی که میگرن را تحریک می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد غذایی که میگرن را تحریک می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید