محمدحسین مهدویان: هیچ کس سانسور را به آغوش نمی کشد

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، تهران (پانا) - محمد حسین مهدویان کارگردان فیلم سینمایی شیشلیک که تجربه ساخت فیلم های متفاوتی چون ایستاده در غبار، لاتاری و درخت گردو را در کارنامه کاری خود دارد، در جواب سوال خبرنگاری که او رامتهم به زندگی لاکچری کرد، گفت او زندگی لاکچری ندارد و همواره پشت سر افراد حرف هست.

محمدحسین مهدویان: هیچ کس سانسور را به آغوش نمی کشد

نشست خبری فیلم سینمایی شیشلیک ساخته محمدحسین مهدویان از آثار حاضر در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه 13 بهمن در برج میلاد برگزار گردید.

در ابتدای این نشست مهدویان که به صورت آنلاین در این برنامه حضور داشت، گفت: از اینکه نتوانستم بیایم ناراحتم چون ما سالی یک بار با بچه های مطبوعات وعده داریم اما خوشحالم این امکان این چنین فراهم شد.

وی ادامه داد: مدت ها بود دوست داشتم فیلم کمدی کار کنم مدام به ایده های مختلف و فیلمنامه های مختلف فکر می کردم یک روز تصادفاً امیر ژوله را دیدم. او یک داستان یک خطی را برایم تعریف کرد و احساس کردم این همان چیزی است که به دنبالش هستم اما فکر کردم باید کمدی خودم را بسازم من آن چیزی که الان مرسوم است.

مهدویان درباره نسبت شیشلیک با دیگر آثار کارنامه خود گفت: به هر حال هر فیلمی که کار می کنیم تجربه متفاوت است اما مؤلفه های خود را دارد که تکرار می گردد هر فیلمسازی دوست دارد فیلمش رنگ و بوی خود را بگیرد. کارگردان همواره دوست دارد رد پای خود را بتواند تکرار کند. شیشلیک هم از این قاعده مستثنی نیست چه به لحاظ مضامین و چه شیوه اجرایی همینطور است. فیلم یک تجربه متفاوت برای من است. شباهت هایی به لحاظ اجرا به لاتاری دارد اما در مجموع با آثار قبلی من متفاوت است.

در ادامه منصوری با اشاره به رعایت پروتکل های بهداشتی در جشنواره فجر گفت: پروتکل ها در نشست به بهترین شکل صورت گرفته است و به تمامی عوامل جشنواره خسته نباشید می گویم.

در ادامه این نشست مهدویان درباره ساخت فیلم شیشلیک شرح داد: مدت ها بود که دوست داشتم در ژانر کمدی کار کنم. روزی تصادفی با امیرمهدی ژوله در رستوران نشسته بودیم و او متن یک خطی این فیلم را برایم تعریف کرد و من از آن استقبال کردم.

وی با اشاره به اینکه هر فیلم تجربه دنیای متفاوت است، اضافه کرد: هر فیلمساز رنگ و بوی مخصوص خودش را دارد و ردپای خودش را تکرار می نماید. من فکر می کنم شیشلیک هم از این قاعده مستثنی نیست. کسانی که فیلم را دیدند تصدیق خواهند کرد که این فیلم متفاوت ترین تجربه من است.

در ادامه رضا عطاران با ابراز خوشحالی از دیده شدن فیلم گفت: من از ابتدا دوست داشتم با محمدحسین مهدویان کار کنم. وقتی این نقش به من پیشنهاد شد، دیدم این کاراکتر جای کار دارد، متن خیلی خوب است و به همین دلیل دوست داشتم بخشی از این کار باشم.

امیر مهدی ژوله نیز در ادامه به شکل گیری فیلمنامه شیشلیک اشاره نمود و اضافه کرد: من افتخار می کنم به این که مدت کوتاهی جزئی از اهالی رسانه بودم. من نوعی از کمدی را دوست داشتم که با یک چشمت بخندی و با چشم دیگرت گریه کنی. چون به نظر من هر دوی این موقعیت ها یکی هستند و زندگی را شکل می دهند. من آیتمی را در شوخی کردم نوشته بودم که در این فیلم گسترش پیدا کرد. ایده شیشلیک از آن آیتم به ذهنم رسید. همچنین در این فیلمنامه دخترم به من بسیار الهام داد. وقتی رابطه میان پدر و دختر را تجربه می کنی که چطور کوشش می کنی حسرت های عزیزت را برآورده کنی.

وی ادامه داد: تعامل بسیار خوبی با محمدحسین مهدویان داشتم و فکر می کنم این اتفاق یکی از بهترین تجربه های دوران کاری من بوده است.

در ادامه ژاله صامتی با اشاره به این مطلب که برای نخستین بار است که فیلم را دیده است، اظهار کرد: من امروز برای بار اول فیلم را کنار شما دیدم و از تماشای آن بسیار سرخوش هستم. اگر خودم در این فیلم ایفای نقش نمی کردم، بازهم این فیلم را دوست داشتم.

وی در ادامه به تجربه حضورش در این فیلم اشاره نمود و گفت: ما به عنوان زن، در کلیت شبیه به هم هستیم. یعنی همه ما زن، مادر و ایرانی هستیم. اما تازه وقتی شخصیت زنان را زیر ذره بین می گیری متوجه تفاوت ها می شوی و ترسیم این تفاوت ها وظیفه یک بازیگر است.

همچنین پژمان جمشیدی در این نشست از تجربه حضور در این فیلم و نقش پدری که ایفا نموده است ابراز خوشحالی کرد.

در ادامه این نشست مه لقا باقری با اشاره به اینکه علاقمندی بسیاری داشت که با مهدویان کار کند، گفت: بسیار خوشحالم که این جا هستم و توانستم اعتماد آقای مهدویان را جلب کنم. به نظر من کمدی امری بسیار جدی است که از شدت جدی بودن آن کمدی نمود پیدا می نماید. من سعی کردم این نقش را خیلی جدی بازی کنم و هر کاری که وظیفه بازیگر برای رسیدن به نقش است را انجام دادم تا این نقش کوتاه به درستی ایفا گردد.

در ادامه محمد حسین مهدویان درباره اصلاحیه هایی که به این فیلم وارد شده، شرح داد: هر فیلمی روح و دنیا مخصوص خودش را دارد که تا حد امکان باید آن روح را حفظ کرد. ما با مسئولان ارشاد صحبت کردیم که تا حد امکان دنیا فیلم حفظ گردد. هیچ کس ممیزی و سانسور را به آغوش نمی کشد و آن را دوست ندارد اما درنهایت فکر نمی کنم این ممیزی ها آسیب جدی به فیلم زده باشد.

ژوله ابراز کرد: فیلمی که روی پرده دیدم را دوست دارم، اما به هر حال اگر ممیزی ها اعمال نمی شد شاید امروز نمی توانستیم فیلم را ببینیم. امیدوارم با همین حد ممیزی، فیلم بتواند به نمایش عمومی دربیاید.

مهدویان در ادامه شرحاتش در مورد انتخاب این ژانر گفت: فیلمساز ژانرهای مختلف را تجربه می نماید و باتوجه به دغدغه و حال و احوالش تصمیم می گیرد که فیلمی را بسازد.

او در شرح عدم همکاری با سید محمود رضوی در این فیلم گفت: آقای رضوی دوستی بسیار خوب و تهیه کننده ای کار بلد است و اگر قصه ای با سلیقه جفت مان هماهنگ باشد، حتما باهم کار خواهیم کرد.

ژاله صامتی در پاسخ به سئوالی مبنی بر تکراری بودن نقش هایش گفت: هیچ نقشی از من شبیه به نقش قبلی ام نیست و این که بگوییم من خودم را تکرار می کنم، بی انصافی است.

ژوله نیز در پاسخ به خبرنگاری که شوخی های شیشلیک را سخیف دانست، گفت: من این فیلمنامه را خیلی دوست دارم و آن را قابل دفاع می پندارم. اگر به نظر شما این یک فیلم با جوک های سخیف و دم دستی است، من از شما عذرخواهی می کنم.

مهدویان در ادامه این نشست گفت: ، فیلم شیشلیک، یک فیلم نمادین نیست. کار سمبلیک و نمادین در سلیقه هیچ یک از ما نبود. تاکید ما این بود که بگوییم اینجا بخشی از حاشیه شهر تهران است و فکت هایی از واقعیت را در فیلم آورده ایم. در فیلم تاکید هم نموده ایم که زندگی دیگران را نمایش دهیم تا فیلم به سمت نمادگرایی نرود.

مهدویان همچنین در پاسخ به بعضی حواشی مطرح شده شرح داد: همواره پشت سر افراد حرف هست. من فکر می کنم فیلم های مهمی ساخته ام که در اکران و حتی جشنواره پیروز بوده اند. من انرژی ام را از فیلم هایم می گیرم. اظهار نظرهای منفی کوشش مذبوحانه ای است که برای کار من مانع ایجاد کند، اما من ناراحت نمی شوم و کارم را انجام می دهم.

عباس جمشیدی فر نیز با ابراز خوشحالی از همکاری با محمدحسین مهدویان گفت: خوشحالم که در یک کمدی تلخ و تاثیرگذار حضور داشتم.

در ادامه ژوله به اینکه از ابتدا دوست داشته رضا عطاران در این فیلم بازی کند اشاره نمود.

در انتها این نشست منصوری گفت: شیشلیک در دوران سخت کرونا و در سی جلسه کار دوازده ساعته فراوری شد و امیدوارم در ادامه، فضای گفت وگو برای این فیلم حاصل گردد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "محمدحسین مهدویان: هیچ کس سانسور را به آغوش نمی کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمدحسین مهدویان: هیچ کس سانسور را به آغوش نمی کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید