قوانین بار دستی همراه مسافر در داخل هواپیما

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، مسافران علاوه بر چمدانی که به هنگام دریافت کارت پرواز تحویل می دهند، مجاز به حمل بار همراه در داخل هواپیما هستند.

قوانین بار دستی همراه مسافر در داخل هواپیما

در حالت کلی، اندازه بار مجاز مسافر برای بر اساس قوانین بار ایرلاین و کلاس نرخی متغیر است، ولی به طور معمول در ایرلاین های ایرانی در پروازهای داخلی 20 تا 30 کیلوگرم و در پروازهای خارجی 30 تا 40 کیلوگرم است. حمل هرگونه بار با وزن مازاد، در صورت امکان حمل به تشخیص شرکت هواپیمایی، با پرداخت هزینه اضافه بار و بر طبق شرایط و رویه های جاری شرکت هواپیمایی انجام می گردد.

البته طبق قوانین انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) هر مسافر علاوه بر باری که به قسمت پذیرش بار تحویل می دهد می تواند اندازه مشخصی وسیله همراه با خود به داخل کابین هواپیما ببرد. اینکه سقف مجاز بار همراه مسافر چقدر است؟ اقلام ممنوعه برای ورود به هواپیما کدام اند؟ کدام وسائل اجازه ورود به هواپیما را دارند؟ در صورت داشتن بار همراه آن را باید در کدام قسمت هواپیما قرار گرفته است؟ و... از جمله سوالات رایج درباره قوانین بار ایرلاین ها هستند که ممکن است هر مسافری برای خرید بلیط هواپیما به پاسخ آن ها احتیاج داشته باشد.

ابعاد کیف دستی همراه مسافر چند است؟

مسافران عادی یا اکونومی در پروازهای داخلی و خارجی تا حداکثر پنج کیلوگرم می توانند بار به داخل کابین ببرند. مسافران بیزنس کلاس در کلیه پروازها نیز تا حداکثر هفت کیلوگرم اجازه حمل بار دارند. ابعاد این کیف دستی نباید از 56 سانتی متر (طول)، 45 سانتی متر (عرض) و 25 سانتی متر (ارتفاع) و بعلاوه، مجموع ابعاد نباید از 115 سانتی متر تجاوز کند.

بار همراه مسافر در کدام قسمت کابین هواپیما قرار می گیرد؟

در حمل بار دستی همراه مسافر به داخل هواپیما، ابعاد ساک دستی همراه مسافر باید به گونه ای باشد که به راحتی در محفظه مخصوص در بالای سر مسافر یا زیر جایگاه قرار گیرد. البته به دلیل حفظ جان مسافران در شرایط اضطراری امکان قراردادن چمدان در جلوی درهای خروج اضطراری وجود ندارد.

هر مسافر مجاز به همراه داشتن چند کیف دستی در داخل هواپیما است؟

هرمسافر تنها مجاز به حمل یک بسته به داخل کابین هواپیما است. بعلاوه، هر مسافر می تواند بارانی یا پالتو، پتوی کوچک مسافرتی، چتر یا عصا، دوربین عکاسی یا فیلم برداری، کتاب و روزنامه، لپ تاپ، کالسکه و غذای بچه، عصای زیربغل یا پشت بند و سایر اعضای مصنوعی از قبیل دست و پای مصنوعی که مسافر به آن ها وابسته باشد نیز همراه خود به داخل کابین ببرد.

کالسکه تاشو برای هر نوزاد یا کورک به عنوان بار مجاز رایگان (به غیراز بار مجاز پذیرش شده مسافر بزرگسال) پذیرفته می گردد. امکان حمل کالسکه در کابین هواپیما وجود ندارد و مسافر صرفاً مجاز به استفاده از کالسکه تا زمان سوار شدن در گیت خروج یا تا پلکان هواپیما است و باید در محل مورد نظر کالسکه را تحویل دهد. زمان پذیرش کالسکه برچسب محدودیت پذیرش (LIMITED RELEASE) روی آن الصاق می گردد.

در زمان ورود در مقصد نهایی یا محل ترانزیت مسافر، هماهنگی های لازم جهت تحویل کالسکه در اولین فرصت صورت می گردد. تحویل کالسکه جلو پله هواپیما یا پله های اتصال ترمینال مسافری به هواپیما مطلوب ترین حالت ممکن است. در غیر این صورت با توجه به شرایط فرودگاه تحویل در سالن تحویل جامه دان صورت می گیرد.

آیا مسافر می تواند مایعات در کیف همراه خود حمل کند؟

درباره حمل مایعات مانند عطر، شامپو، لوسیون و… نیز محدودیت هایی وجود دارد. این مایعات باید در بسته بندی مناسب قرار داشته باشند و حجم آن ها کمتر از 100 میلی لیتر باشد. محدودیت حمل مایعات شامل محصولات بهداشتی و خوراکی ها مانند خمیردندان، ژل اصلاح، ژل مو، اسپری دئودورانت، مربا، عسل، کرم، شربت و … نیز می گردد.

آیا انتقال مواد غذایی به داخل کابین هواپیما مجاز است؟

انتقال مواد غذایی از جمله بسته های یخ زده گوشت و سبزیجات، مواد روغنی، مواد اسیدی مثل آبلیمو و مواد چسبنده مثل خرما، عسل و مربا به داخل کابین ممنوع است.

اشیای ممنوعه در هواپیما کدام اند؟

کالاهای خطرناک به اقلام و موادی گفته می گردد که سلامت و ایمنی مسافران یا هواپیما را به مخاطره می اندازد. اسلحه سرد و گرم، تفنگ شکاری، شمشیر، قمه، چاقو و هرگونه اشیاهء تیز و برنده که به عنوان سلاح می تواند استفاده گردد یا هرگونه محصول و کالا که به جان و مال مسافران آسیب بزند، جزو کالاهای خطرناک محسوب می شوند. این کالاهای خطرناک عباتند از:

  • کلیه لوازم آتش بازی و مواد منفجره و قابل اشتعال
  • مایعات قابل اشتعال مثل رنگ، تینر، استون، انواع پاک کننده، چسب، رزین و...
  • فندک، کبریت و مواد آتش زا
  • مواد اکسید کننده و اکسیدشونده مثل سفیدکننده ها و پاک کننده ها
  • مواد سمی و سموم دفع آفات نباتی
  • مواد رادیواکتیو و مواد عفونی

حمل این گونه اقلام با توجه به دستورالعمل های سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ICAO) و انجمن شرکت های هواپیمایی (IATA) در قسمت بار هواپیما یا بار همراه مسافر اکیدا ممنوع است.

آیا مسافران می توانند حیوانات خانگی را با خود به داخل هواپیما ببرند؟

به دلیل مسائل ایمنی و بازرسی و بعلاوه، عدم کنترل حیوانات در مواقع اضطراری، ورود حیوانات اهلی و پرندگان به کابین مسافری مجاز نیست، ولی این امکان نیز وجود دارد تا حیوان در پایانه مسافری در ازای صدور بارنامه و پرداخت کرایه حمل، پذیرش و هنگام ورود در فرودگاه مقصد در سالن دریافت بار به مسافر تحویل گردد. نکته قابل توجه اینکه بخشنامه های فرودگاهی و دولتی درباره حمل حیوانات زنده مدام در حل تغییر است، مسافر پیش از هر اقدامی باید از امکان این حمل با تماس با فرودگاه مبدا حمل اطمینان حاصل کند.

گفتنی است که قوانین و مقررات پرواز ها ممکن است به نسبت مقصد، فرودگاه و ایرلاین، کاملا با مواردی که در بالا ذکر شده تفاوت داشته باشد. لذا بهتر است در هنگام تحویل بار، اقلام بحث برانگیز را اعلام کنیم. معمولا قوانین حاکم بر پروازهای بین المللی سختگیرانه ترند و حتی قوانین بار همراه مسافران فرست کلاس می تواند با سایر کلاس ها فرق کند. این قوانین به نظر پیچیده می آیند، اما همه قبول داریم که وقتی پای پرواز به میان می آید، امنیت حرف اول را می زند.

اگر در پی خرید بلیط هواپیما هستید، می توانید به وسیله موتور جستجوی پرواز وبلاگ آمیتیس تک، بلیط مقرون به صرفه هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده های معتبر بخرید.

منبع: کجارو / taftanair.com / iaa.ir / mahan.aero / zendegi.com

به "قوانین بار دستی همراه مسافر در داخل هواپیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین بار دستی همراه مسافر در داخل هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید