سنگ مثانه چرا ایجاد می گردد؟ ، راه درمان سنگ مثانه چیست؟

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، سلامت خبرنگاران : بعضی از مسائل ممکن است مانع از تخلیه کامل مثانه گردد.

سنگ مثانه چرا ایجاد می گردد؟ ، راه درمان سنگ مثانه چیست؟

سنگ مثانه به دلایل مختلفی در بدن فرد ایجاد می گردد که به آن می پردازیم.

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک،شاید کمی برای شما عجیب باشد، اما ممکن است درون مثانه تان سنگ ایجاد گردد! آیا از دلیل سنگ مثانه آگاه هستید! این سنگ ها توده های سختی هستند که از مواد معدنی موجود در ادرار به وجود می آیند و بیشتر در مردان بالای 50 سال شایع هستند.

سنگ مثانه در برخی موارد هیچ علائمی ندارد و خود به خود از بدن خارج می گردد. حتی ممکن است متوجه نشوید که یک سنگ مثانه داشته اید! اما در بیشتر موارد، این سنگ ها باعث درد یا مسائل دیگر ادراری می شوند. زمانی که این علائم را مشاهده کردید، باید آن را درمان کنید.

دلیل به وجود آمدن سنگ مثانه چیست؟

وجود برخی از مسائل ممکن است مانع از تخلیه کامل مثانه گردد. دو نمونه از رایج ترین آنها عبارتند از:

پروستات بزرگ شده: پروستات که فقط در مردان وجود دارد. با افزایش سن، پروستات معمولاً بزرگ تر می گردد و می تواند به مجاری ادرار (لوله ای که ادرار را از بدن خارج می نماید) فشار وارد کند. این اتفاق مانند پیچ خوردگی یک شلنگ است.

زمانی که این اتفاق می افتد، جریان ادرار در مجاری ادرار دچار مشکل می گردد در نتیجه، مثانه نمی تواند به طور کامل خالی گردد.

آسب عصبی: این مشکل که با نام مثانه عصبی نیز شناخته می گردد، به این معنی است که اعصاب مثانه شما دیگر مثل قبل کار نمی نماید. همین موضوع باعث می گردد که ادرار در مثانه باقی بماند.

علائم سنگ مثانه چیست؟

درد پایین شکم

در مردان ناراحتی در بیضه و آلت

سوزش ادرار موقع ادرار کردن

تکرر ادرار

اشکال در دفع ادرار یا قطع و وصل ادرار

خون در ادرار

تعییر رنگ درادرار به صورت سیاه و کدر

عوامل ایجادنماینده سنگ مثانه چیست؟

به طور شایع و فراوان وقتی مثانه قادر نباشد ادرار را تخلیه کتد، سنگ مثانه تشکیل می گردد. برخی عفونت ها باعث تشکیل سنگ مثانه می شوند. در برخی بیماری ها که مثانه را در تخلیه ادرار دچار مشکل می نمایند و در نتیجه مثانه ادرار را کامل تخلیه نمی نماید، سنگ مثانه تشکیل می گردد. اجسام خارجی در مثانه باعث تشکیل سنگ مثانه می گردد. برای مثال وقتی سوند فولی خارج می گردد ممکن است قسمتی از بالون سوند در مثانه باقی بماند و در آینده هسته اولیه تشکیل سنگ مثانه می گردد.

شایع ترین علل تشکیل سنگ مثانه

بزرگی پروستات

به دلیل انسداد مجرا، مثانه قادر به تخلیه کامل ادرار نخواهد بود و ادرار زیاد در مثانه می ماند و باعث تشکیل سنگ می گردد.

ضایعات عصبی (مثانه فلج)

در حالت طبیعی وقتی مثانه پراز ادرار می گردد، به وسیله اعصاب پیغام به مغز می رود و مغز دستور تخلیه ادرار را به مثانه می دهد، در حالیکه در مثانه فلج این حالت اتفاق نمی افتد و همواره در مثانه فلج ادرار به جامانده بسیارزیاد است و باعث تشکیل سنگ مثانه می گردد. اگر این اعصاب در بیماری پارکینسون، ضایعه ای به نخاع شوکی ایجاد کند، مثانه نمی تواند ادرار را تخلیه کند.

التهاب مثانه

التهاب مثانه با ایجاد عفونت ادراری و همینطور اشعه درمانی لگن منجر به تشکیل ستگ مثانه می گردد.

گذاشتن سوند در مجرا و مثانه

سوند مثانه و وسائلی که برای جلوگیری از حاملگی استفاده می گردد ممکن است وارد مثانه و باعث تشکیل سنگ گردد.

سنگ های کلیه

سنگ های کلیه و مثانه از نظر ترکیب شیمیایی باهم فرق دارند ولی سنگ های کوچک معمولا از کلیه وارد مثانه شده و دفع می شوند و بندرت باعث تشکیل سنگ می گردد.

پیشگیری از سنگ مثانه

سنگ های مثانه معمولاً بر اثر وضعیتی ایجاد می شوند که پیشگیری از آن سخت است؛ ولی شما می توانید با رعایت نکات زیر احتمال تشکیل این سنگ ها را کاهش دهید:

راجع به موارد غیر عادی در رابطه با ادرار سؤال کنید. معالجه زودهنگام بزرگ شدگی پروستات یا سایر مسائل اورولوژیک ممکن است سبب کاهش خطر تشکیل سنگ مثانه گردد.

مایعات فراوان بنوشید. نوشیدن بیشتر مایعات، به ویژه آب، ممکن است با کاهش غلظت مواد معدنی مثانه، از ایجاد سنگ جلوگیری نماید. میزان آب مصرفی به سن، میزان، سلامت و میزان فعالیت شما بستگی دارد. میزان مایعات مصرفی مناسب برای خودتان را از پزشک معالج بپرسید.

منبع: رکنا

به "سنگ مثانه چرا ایجاد می گردد؟ ، راه درمان سنگ مثانه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ مثانه چرا ایجاد می گردد؟ ، راه درمان سنگ مثانه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید