برترین دریاچه های دنیا برای اسکیت روی یخ کدامند؟ (قسمت دوم)

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، وقتی زمستان فرا می رسد، برترین زمان برای انجام ورزش های زمستانی است. یکی از این ورزش ها اسکیت روی یخ است که در این مقاله با برترین پیست های این ورزش در جهان آشنا می شوید.

برترین دریاچه های دنیا برای اسکیت روی یخ کدامند؟ (قسمت دوم)

اسکیت روی یخ نام نوعی ورزش شاد و مفرح است که به صورت انفرادی یا تیمی در فضاهای سرپوشیده یا دریاچه های یخ زده طبیعی در فصل زمستان انجام می گردد. در قسمت اول این مقاله مختصری درباره این رشته ورزشی مهیج شرح داده شد و بعد زیباترین پیست های اسکیت روی یخ طبیعی در دنیا معرفی شدند. در ادامه این مقاله می توانید با سایر دریاچه های معروف دنیا که برای اسکیت روی یخ مناسب هستند، آشنا شوید.

آمریکا، دریاچه مورِی، در استان ورمونت

طی کردن تمام طول دریاچه یخ زده مورِی (Morey) در آمریکا با اسکیت یک سفر 7.5 کیلومتری خواهد بود. اگر یک جفت اسکیت معروف به نوردیک بپوشید به راحتی می توانید در این دریاچه یخ زده که طولانی ترین مسافت برای اسکیت بازی در آمریکا است را طی کنید. اسکیت نوردیک (Nordic) یک اختراع اسکاندیناوی است که اصولا برای مسافت­ های طولانی پیاده روی در برف استفاده می گردد. این وسیله دارای تیغه ­های بلند است که به زیر کفش وصل شده. موارد استفاده از آن هم برای پیمودن جهتهای برفی و نامساعد است. جهت اسکیت سواری در دریاچه مورِی در امتداد لبه جنگل های متراکم توس، کاج و افرا واقع شده است. گردشگرها موقع عبور از این جهت در زمستان باید مواظب عقاب های وحشی که روی شاخه های برهنه درختان استتار نموده ­اند، باشند. مجموعه ورزشی دریاچه مورِی علاوه بر جهتهای پیاده روی و اسکیت سواری، امکان اجاره اسکیت های نوردیک و کلاس های آموزشی برای مبتدیان را هم فراهم می نماید. در این مجموعه ورزشی بعلاوه یک پیست ویژه هاکی روی یخ هم ساخته شده است تا مشتاقان این ورزش هم به این منطقه سر بزنند.

کانادا، دریاچه های وِرمیلیون در پارک ملی بانف در استان آلبرتا

این مجموعه دریاچه ها با نام وِرمیلیون (Vermilion) که در غرب پارک جنگلی بانف (Banff) در استان آلبرتای کانادا قرار دارند. این دریاچه ها به خاطر طلوع و غروب های خورشید حیرت ­انگیز خود مشهور هستند. به خاطر همین ویژگی در تابستان به بهشتی برای عکاسان و کوه­نوردان بدل می گردد. در زمستان نیز به محلی تبدیل می گردد که مشتاقان ورزش های زمستانی را به سمت خود جذب می نماید. در کنار لذت بردن از چشم انداز های پانورامایی از قله های کوهستانی، اسکیت سواران می توانند از 3 دریاچه موجود در این منطقه استفاده نمایند. البته باید قبل از اسکیت سواری عمق و ضخامت یخ را آنالیز کرد، چون ممکن است به خاطر ضخامت کم یخ روی دریاچه، یخ های زیرپایتان آغاز به شکستن کند. البته نگران غرق شدن نباشید چون عمق این دریاچه ها تنها کمی بالاتر زانوی یک فرد بالغ است.

نروژ، دریاچه بوگ اِستادوانِت در شهر اسلو

دریاچه بوگ اِستادوانِت (Bogstadvannet) داخل جنگل های متراکم در حومه شهر اسلو در کشور نروژ قرار دارند و مکانی محبوب برای اسکیت سواری در این کشور به شمار میرود با وجود این که دریاچه های مختلفی در این منطقه قرار دارند ولی دریاچه بوگ اِستادوانِت که دومین دریاچه بزرگ این منطقه هم هست است، برای اسکیت سواری شرایط بهتری دارد. در طول هر روز زمستانی اگر کولاک در کار نباشد و خورشید برای چند ساعت چند بیرون بیاید، می توان تعداد زیادی اسکیت سوار را در این منطقه دید. این مجموعه دریاچه های خیره نماینده که از طریق جنگل های متراکم نوردیکی احاطه شده اند تنها 20 دقیقه از مرکز شهر اسلو فاصله دارند. این دریاچه در تابستان ها ساحلی شنی، سرسبز و باشکوه دارد که در زمستان ها به یک پیست زیبای طبیعی هاکی روی یخ تبدیل می گردد. در اوایل صبح می توان اسکیت سواران را دید که در مه روی دریاچه اسکیت سواری می نماید و صحنه ای وهم انگیز ایجاد می گردد. اسکیت سواری در این دریاچه به همان قدری زیبا و جادویی است که تماشا صحنه غروب آفتاب در یک بعد از ظهر زمستانی از روی تپه های جنگلی آن می تواند، زیبا باشد.

سوئد، دریاچه مِلِرِن در استکهلم

لازم نیست که خیلی از مرکز سوئد یعنی شهر استکهلم دور شوید تا خود را میان یک پیست اسکی در سطح دنیای ببینید. درست در بیرون شهر و در کنار رودخانه های یخ زده استکهلم یک دریاچه به نام مِلِرِن (Mälaren) وجود دارد. این دریاچه یکی از بی نظیرترین پیست های اسکی روی یخ در دنیا محسوب می گردد. با فاصله چند دقیقه ای از مرکز کشور سوئد، شما می توانید یک تجربه ماجراجویانه داشته باشید. فقط با یک ساعت رانندگی از مرکز استکهلم می توانید روی این دریاچه زیبای یخ زده و کریستال های شفاف و سیاه رنگ آن قدم بزنید. این دریاچه با داشتن مساحت 708 کیلومترمربع در جایگاه پنجمین پیست اسکی بزرگ در اروپا واقع شده است. در حالی که بیشتر ساحل دریاچه جنگلی است، ولی باید گفت این دریاچه قدمت تاریخی هم دارد. تعدادی از آثار تاریخی به جا مانده از دوران پادشاهان قرون وسطی هنوز در کنار ساحل این دریاچه پابرجا است. شاید در دنیا دریاچه ای دیگری پیدا نگردد که هم بتوان روی آن اسکیت سواری کرد و هم به یک قلعه قدیمی و باشکوه مربوط به قرن هفدهم میلادی سری زد.

آمریکا، دریاچه پورت اِیج در استان آلاسکا

سرزمین پهناور و همواره زمستانی آلاسکا در کشور آمریکا مقصد رویایی هر اسکیت سوار حرفه ای است که در جستجوی منطقه ها یخی بکر و دست نخورده در پی ماجراجویی هستند. در جنوب مرکزی آلاسکا، ماجراجویان اسکیت سوار می توانند از رودخانه ها، تالاب ها و حتی غارهای یخ زده بی شماری لذت ببرند. اما یکی از برترین منطقه ها آلاسکا برای اسکیت سواری، دریاچه پورت اِیج (Portage) در پارک جنگلی چوگاچ (Chugach National Forest) است. بهشت گم شده ایی که پیست های یخی طبیعی آن، هر علاقه مند به ورزش های زمستانی را به سوی خود جذب می نماید. این دریاچه در حدود 5 کیلومتر طول و تقریبا 2.5 کیلومتر عرض دارد. همین مقدار مناسب باعث شده است که یخ روی دریاچه به شکل یک پارچه ای تشکیل گردد. اگر تمایل داشته باشید، می توانید به دور دریاچه دوچرخه سواری هم کنید.

کانادا، دریاچه گریت اسلیو در منطقه شمال غربی

کانادا کشوری سردسیر است برای همین در بحث مقصد های شگفت انگیز زمستانی و ورزش های یخی، همواره حرفی بر گفتن دارد. حتی چند مورد از این جاذبه های در دنیا بی نظیر هستند. دریاچه گریت اسلیو (Great Slave) در نزدیکی پارک ملی یلو نایف (Yellowknife)، دهمین دریاچه بزرگ دنیا است. در زمستان این دریاچه به طور باشکوهی به شکل یخ زده در می آید و تا چشم کار می نماید تنها چیزی که دیده می گردد، یخ است. به دلیل سرمای غالب در این منطقه، علاقه مندان می توانند برای تقریبا نیمی از سال روی این دریاچه اسکیت سواری نمایند. در اواخر ماه مارس هر سال، این دریاچه میزبان جشنواره خاصی است و از تمام کسانی که علاقه به اسکیت سواری دارند؛ دعوت می گردد تا برای آخرین بار و قبل از آب شدن یخ ها، به تماشا این دریاچه بیایند. از ویژگی های دیگر این دریاچه می توان به این موضوع اشاره نمود که هنگام طلوع آفتاب، تمام سطح یخی آن به رنگ های زرد و نارنجی در می آید که چشم انداز ای باورنکردنی را ایجاد می نماید.

روسیه، دریاچه بایکال در شرق سیبری

شاید برای کمتر کسی اتفاق بیافتد، ولی اگر جهتتان به سیبری در کشور روسیه خورد، می توانید شاهد یکی از خیره نماینده ترین پیست های اسکی روی زمین باشید. عمیق ترین دریاچه دنیا که حدود یک پنجم آب شیرین دنیا را در خود جای داده است و مساحتی برابر با 2000 کیلومتر مربع را می پوشاند. دریاچه بایکال (Baikal) از کشور بلژیک هم بزرگ تر است و از دریاچه های موجود در منطقه گریت لیک (Great Lake) در آمریکای شمالی هم بیشتر آب دارد. دلیلی که از همه برای معروفیت این دریاچه مهم تر است، تنها یک چیز می تواند باشد. همه سطح این دریاچه در زمستان از یخ پوشیده می گردد. در بین ماه های نوامبر و آوریل دریاچه بایکال به بزرگ ترین پیست اسکیت سواری طبیعی در دنیا تبدیل می گردد. ضخامت یخ روی دریاچه تقریبا به 1.5 متر می رسد و به قدری شفاف است که می توان آب زیر آن را دید. در سال 2012 پنج ماجراجو یک سفر 400 کیلومتری با اسکیت را به مدت دوهفته از شمال به جنوب دریاچه انجام دادند.

منبع: کجارو / matadornetwork.com

به "برترین دریاچه های دنیا برای اسکیت روی یخ کدامند؟ (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین دریاچه های دنیا برای اسکیت روی یخ کدامند؟ (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید