برترین خدمات امنیت و مجازی سازی شبکه توسط مفتاح رایانه افزار

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، آیا مجازی سازی سرور و رایانش ابری می تواند برای تامین امنیت شبکه کافی باشد؟

برترین خدمات امنیت و مجازی سازی شبکه توسط مفتاح رایانه افزار

اغلب سازمان ها و شرکت های عظیم اداری و تجاری به دنبال راهی برای تامین امنیت شبکه خود هستند، مفتاح رایانه افزار که در زمینه نصب و راه اندازی شبکه برای این سازمان ها فعالیت دارد بعد از پیاده سازی برای امنیت شبکه، اقدام به مجازی سازی سرور می نماید، مجازی سازی سرور علاوه بر بهبود امنیت شبکه مزایای دیگری از قبیل بالا بردن میزان بهره وری، کاهش خرابی هایی که در گذشته شبکه های این سازمان ها را تهدید می کرد و عدم ایجاد اختلال در فرایند کار سازمان ها را دارا می باشد که این مزیت ها موجب استفاده آسان آن در معماری فناوری اطلاعات می شود و تمامی این موارد در حالیست که از کمترین تجهیزات فیزیکی برای مجازی سازی سرور استفاده شده است.

مجازی سازی سرور چیست و چگونه انجام می شود؟

مجازی سازی سرور به معنای پوشانندگی منابع سرور می باشد که به منظورِ به حداکثر رساندنِ میزان بهره برداری از منابع، تقسیم بندی سرورها به صورت فیزیکی داخل یک سرور مجازی کوچکتر صورت می پذیرد؛ از این طریق مدیران شبکه قادر خواهند بود منابع را در چند محیط مجازی در دسترس کاربران قرار دهند، در حقیقت با یاری این روش از حمله هکرها در امان بوده و علاوه بر پارتیشن بندی سرور برای بعضی موارد و فعالیت های خاص دیگر مانند DNS Server، Web Server و... نیز می تواند کاربردی باشد.همچنین مجازی سازی سرور موجب می شود که هرگونه ویروس مخرب که بر روی شبکه وجود دارد سریع تر شناسایی شود، از مهم ترین مزیت آن نیز می توان به کاهش تراکم سخت افزارهای سرور فیزیکی اشاره نمود.

مجازی سازی سرور و رایانش ابری برای تامین امنیت شبکه

پیشتر به صورت مختصر با مفهوم و مزایای مجازی سازی آشنا شدید؛ اکنون می خواهیم بدانیم رایانش ابری چیست و مفتاح رایانه افزار چگونه از این دو برای تامین امنیت شبکه استفاده می نماید.در یک تعریف ساده می توان گفت که رایانش ابری شامل دیتاسنترهای سخت افزار و نرم افزارهای تامین کننده سرویسِ پردازش است. رایانش ابری در واقع شیوه ای جدید برای پردازش و گسترش منابع است که معمولاً به صورت مجازی و به وسیله شبکه های اینترنتی به کاربران عرضه می شود.

مزایای رایانش ابری:

از جمله مهم ترین مزایای رایانش ابری می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

کاهش میزان هزینه ها: مهم ترین مزیت رایانش ابری کاهش میزان هزینه ها است که این امر موجب شده تا توجه کسب وکارهای مختلف را به سمت خود جلب کند، با بهره مندی از این سیستم دیگر احتیاج به خرید بعضی تجهیزات و سرورهای گران قیمت ندارید و از این طریق دیگر مجبور به پرداخت هزینه های بسیار بالای برق نخواهید بود.

سرعت بالاتر: سرویس های رایانش ابری عملکرد بسیار سریعی دارند و از انعطاف بالایی نیز برخوردار هستند.

مقیاس پذیری بالا: با یاری سرویس های رایانش ابری کاربران می توانند در هر زمان که تمایل داشته باشند منابعِ در اختیار را کاهش و یا افزایش دهند.

امنیت بالا: اگر به دنبال امنیت شبکه خود هستید ضروری است بدانید که رایانش ابری موجب بهبود و تقویت امنیت سیستم شبکه ای شما شده و از کلیه اطلاعات و داده های شما محافظت می نماید.

قابلیت اطمینان: رایانش ابری توانسته است در زمینه پردازش و ذخیره اطلاعات به یکی از مطمئن ترین سرویس های ممکن تبدیل شود.

مجازی سازی سرور در پلتفرم رایانش ابری قادر است منابع مختلفی را با حفظ امنیت شبکه در اختیار کاربران قرار دهد؛ چنین فرآیندی موجب کاهش هزینه ها، افزایش مدت زمان دسترسی و بهبودی شرایط بازیابی داده ها و اطلاعات می شود. علاوه بر مزیت های ذکر شده وقتی که از مجازی سازی سرور در رایانش ابری استفاده می شود موارد امنیتی ذیل نیز برای شبکه تامین می شود:

Hypervisor: این مفهوم، وظیفه جداسازی سیستم عاملِ ماشینِ مجازی از سخت افزارِ سرور فیزیکی را بر عهده دارد. هنگامی که اقدام به نصب یک ماشین مجازی بر روی یک ماشین فیزیکی می کنیم، ضروری است مطمئن شویم که نرم افزارهایی که بر روی سیستم عامل قرار گرفته اند بر اساس آخرین نسخه موجود به روز رسانی شده اند، در واقع Hypervisor به وسیله همین به روزرسانی ها می تواند از حملات هکرها جلوگیری کند، حداقل مزیت Hypervisor در صورتی که به روزرسانی اجرا شده باشد، محافظت از سیستم در برابر آسیب پذیری های عادیِ شبکه ای است.

اختصاص منابع: وقتی که برای یک ماشین مجازی یک بخش را به عنوان حافظه و یا ذخیره ساز اطلاعات در نظر می گیرند به این معنا است که ماشین مجازی قادر است از آن برای ذخیره سازی اطلاعات و داده ها استفاده کند. اگر این بخش و یا منابع تخصیصیافته به ماشین مجازی -در صورتی که ماشین مجازی فعلی دیگر قابل استفاده نباشد- به ماشین مجازی دیگری اختصاص داده شود می بایست تمامی اطلاعات آن حذف شود، داده ها و اطلاعات منابع در چنین مواردی که از یک ماشین مجازی به ماشین مجازی دیگر منتقل می شوند حذف خواهند شد، و این تنها بخشی از تامین امنیت شبکه با یاری مجازی سازی سرور در رایانش ابری است.

ورود مهاجم به ماشین مجازی: اگر یک مهاجم پیروز شود به داده های یک ماشین مجازی به وسیله آسیب پذیریِ یک اپلیکیشنِ نصب شده روی آن دسترسی پیدا کند، قادر است به سایر اپلیکیشن ها یا مابقیِ ماشین های مجازی که در آن شبکه قرار دارند نیز دسترسی پیدا کند، اگرچه کشف این مهاجم و مقابله با آن ممکن است تا حدودی سخت باشد اما مفتاح رایانه افزار در زمان راه اندازی مجازی سازیِ سرور، این نکته را در نظر داشته و کلیه ترافیک هایی را که از سوی ماشین های مجازی بر روی هاست فیزیکی قرار می گیرد پایش می نماید و از این طریق از ورود این مهاجمین به شبکه جلوگیری می نماید.

حملات به دلیل مهاجرت: هنگامی که یک ماشین مجازی بر روی شبکه را انتقال می دهیم موجب تشکیل یک ماشین فیزیکی دیگر بر روی شبکه می شود، یکی از مواردی که می تواند حمله یک مهاجم را با پیروزیت به انتها برساند، در زمان همین انتقالاتِ ماشین های مجازی رخ می دهد. در این حالت شرکت مهندسی مفتاح رایانه افزار، روی شبکه از سیستم رمزگذاری شده استفاده می نماید و از این طریق از حمله مهاجم ها به شبکه جلوگیری نموده و امنیت شبکه را تامین می نماید.

برای ارتباط با شرکت مفتاح رایانه افزار می توانید نام شرکت مفتاح رایانه را در گوگل جست وجو کنید یا با شماره 42922-021 تماس بگیرید و از مشاوره های کارشناسان فنی مجموعه برخوردار شوید.

منبع: جام جم آنلاین

به "برترین خدمات امنیت و مجازی سازی شبکه توسط مفتاح رایانه افزار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین خدمات امنیت و مجازی سازی شبکه توسط مفتاح رایانه افزار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید