برای سلامت قلب چی نخوریم؟!

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، نتایج نشان داد که مصرف قند های آزاد به طور کلی با بیماری های قلبی عروقی و به طور خاص با بیماری عروق کرونر و سکته به طور مثبت ارتباط مثبتی دارد. مصرف قند آزاد بعلاوه منجر به افزایش سطح چربی خون یا تری گلیسیرید شد. برعکس، دریافت فیبر بیشتر برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی یافت شد.

برای سلامت قلب چی نخوریم؟!

بیماری های قلبی و عروقی (CVDs) عامل اصلی مرگ و میر در سراسر دنیا هستند. در حالی که مطالعات قبلی ارتباط بین مصرف کلی کربوهیدرات و بیماری های قلبی عروقی را در نظر گرفته اند، یک مطالعه تازه در بریتانیا به این موضوع پرداخته است که آیا انواع کربوهیدرات های مصرف شده بر سلامت قلب و عروق تأثیر می گذارد و دریافته که کیفیت مهم تر از کمیت است.

بیماری های قلبی عروقی ها بیماری هایی هستند که بر قلب و عروق خونی تأثیر می گذارند. بر اساس گزارش سازمان دنیای بهداشت (WHO)، بیماری های قلبی عروقی سالانه جان 17.9 میلیون نفر را می گیرند. تنگ شدن یا انسداد شریان های خون رسانی به قلب، سکته مغزی یا آنوریسم که بر جریان خون به مغز تأثیر می گذارد و بیماری های عروق خونی در بازو ها و پا ها همگی در زیر چتر بیماری های قلبی عروقی گنجانده شده است.

به گفته محققان عوامل خطر رفتاری برای بیماری های قلبی عروقی به خوبی شناخته شده است و شامل رژیم غذایی ناسالم و چاقی، عدم تحرک بدنی، سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل می گردد. کارآزمایی های تصادفی سازی و کنترل شده قبلی و مطالعات مشاهده ای نشان داده اند که در خصوص رژیم غذایی، میزان کربوهیدرات های مصرف شده بر سلامت قلب و عروق تأثیری ندارد.

پژوهشگران توضیح می دهد: کربوهیدرات ها بر اساس ترکیب شیمیایی طبقه بندی شده و شامل قند ها می شوند. قند ها بیشتر به دو گروه قند های آزاد و قند های غیرآزاد طبقه بندی می شوند. قند های آزاد به وسیله سازنده یا مصرف نماینده به مواد غذایی اضافه می شوند و شامل قند هایی می شوند که در عسل، شربت ها، شهد ها یا آب میوه های شیرین وجود دارند، اما قند های غیرآزاد عمدتاً شامل قند های طبیعی موجود در میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی می شوند.

آژانس های بهداشت عمومی در سراسر دنیا توصیه می نمایند که مصرف قند های آزاد را برای کاهش خطر افزایش وزن و پوسیدگی دندان محدود کنید. به عنوان مثال، سرویس بهداشت ملی بریتانیا (NHS) توصیه می نماید که بزرگسالان روزانه بیش از 30 گرم قند آزاد مصرف ننمایند. به گزارش سیناپرس، برای آگاهی بهتر، 30 گرم معادل حدود هفت حبه قند است.

تازها یک مطالعه بزرگ در بریتانیا ارتباط بین بیماری های قلبی عروقی و کیفیت کربوهیدرات های مصرفی را به جای کمیت مورد آنالیز قرار داده است. شرکت نمایندگان با استفاده از ابزار ارزیابی آنلاین 24 ساعته رژیم غذایی، میزان مصرف 206 ماده غذایی و 32 نوشیدنی را تحت نظر گرفتند و کربوهیدرات ها را بر اساس نوع و منبع تقسیم بندی کردند.

انواع کربوهیدرات ها شامل قند های آزاد، قند های غیرآزاد و فیبر بودند. منابع کربوهیدرات ها نشاسته غلات تصفیه شده شامل نان سفید، ماکارونی سفید و برنج، غلات، پیتزا، کراکر، کیک، شیرینی و دسر و نشاسته های سبوس دار شامل دانه های قهوه ای و نان سبوس دار، ماکارونی سبوس دار و برنج قهوه ای می شدند.

در ادامه نمونه خون از شرکت نمایندگان برای میزان گیری سطوح چربی خون شامل کلسترول و تری گلیسیرید گرفته شد و شرکت نمایندگان در طول سال ها تحت نظر قرار گرفتند تا تعیین گردد آیا آن ها به بیماری های قلبی عروقی مبتلا شده اند یا خیر.

نتایج نشان داد که مصرف قند های آزاد به طور کلی با بیماری های قلبی عروقی و به طور خاص با بیماری عروق کرونر و سکته به طور مثبت ارتباط مثبتی دارد. مصرف قند آزاد بعلاوه منجر به افزایش سطح چربی خون یا تری گلیسیرید شد. برعکس، دریافت فیبر بیشتر برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی یافت شد.

مطالعات فعلی هیچ ارتباطی بین میزان کربوهیدرات مصرفی و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نشان نداد. در عوض، داده ها نشان می دهد که خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی به نوع کربوهیدرات مصرفی، به ویژه مصرف قند های آزاد بستگی دارد. توضیح کامل این مطالعه در مجله تخصصی BMC Medicine منتشر شده است.

منبع: سینا پرس

منبع: فرادید

به "برای سلامت قلب چی نخوریم؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای سلامت قلب چی نخوریم؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید