برای استفاده از سیگنال یا تلگرام دست نگه دارید

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، در پی واکنش منفی کاربران به تغییرات حریم خصوصی واتس اپ، اپلیکیشنهای تلگرام و سیگنال محبوبیت فزاینده ای پیدا نموده و اکنون دهها میلیون نفر برای نخستین بار در حال استفاده از این پیغام رسانها هستند اما آنها هم مانند واتس اپ تنظیمات مهمی دارید که پیش از آغاز به استفاده باید تغییر داده شوند.

برای استفاده از سیگنال یا تلگرام دست نگه دارید

هر دو اپلیکیشن سیگنال و تلگرام تنظیمات پیش فرضی دارند که باید حتما تغییر داده شوند. اگرچه سیگنال بسیار مطمئن تر از تلگرام است، اما تلگرام کاربران بیشتری دارد که فعالیت در آن را راحتتر می نماید با این حال باید محدودیتهای امنیتی را هم درک کنید. در مقایسه با تلگرام که ترکیبی از پیغام رسان و شبکه اجتماعی با کانالها و گروههای نامحدود است، سیگنال شباهت بیشتری به واتس اپ دارد.

برخلاف واتس اپ و سیگنال، تلگرام همه پیغامها و محتوای شما را در ابر ذخیره می نماید بنابراین می توانید از دستگاههای مختلف به پیغامتهایتان دسترسی پیدا کند. به همین دلیل مهم است که باید در اطلاعاتی که در حساب تلگرامتان ذخیره می کنید دقت کنید زیرا خارج از کنترل شما قرار گرفته است اما سیگنال بسیار مطمئنتر از تلگرام بوده و تنها یک تنظیمات در آن وجود دارد که باید تغییر داده شود.

تنظیمات تلگرام که باید تغییر داده شوند

تلگرام به یک پلتفرم پیغام رسانی مرسوم تبدیل شده که طبق اظهارات اخیر پاول دوروف، موسس تلگرام، حدود 500 میلیون کاربر دارد و همچنان رو به رشد است. گفته می شود تلگرام به مشکل عظیمی در شرکت فیس بوک تبدیل شده و این شرکت واحدی دارد که وظیفه اش پی بردن به علت محبوبیت بیش از حد تلگرام است.

این گفته واقعیت داشته باشد یا خیر اما این موضوع به ریشه شکل گیری تلگرام برمی شود که قرار بود یک پیغام رسان زیرزمینی و گزینه جایگزینی برای فناوری متداول آمریکایی باشد. با وجود قابلیتهای سرگرم نماینده مشابه واتس اپ و آی مسیج، معماری تلگرام بسیار پیچیده طراحی شده است تا اطلاعات را از دسترسی دولتها و سازمانهای امنیتی دور نگه دارد.

تلگرام می گوید به دنبال متعادل کردن قابلیت استفاده با امنیت است تا استفاده از این سرویس در مقایسه با رقیبانش راحتتر باشد و می خواهد این کار را بدون فروش اطلاعات کاربران انجام دهد. در رقابت با واتس اپ، به خصوص در حال حاضر چنین استدلالی متقاعدنماینده است. اما برای تلگرام رهایی از ریشه هایش سخت است و پلتفرم پیچیده ای است که توسط شمار قابل توجهی از افراد استفاده می شود. بنابراین تا وقتی تنظیمات حساسی که در ادامه به آنها اشاره می شود را تغییر نداده اید نباید از آن بهره ببرید:

اولین تغییری که باید در تنظیمات تلگرام انجام دهید

مانند واتس اپ و سیگنال، هنگامی که تلگرام را در دستگاهتان نصب می کنید باید شماره تلفنی را وارد و کد را که پیغامک می شود دریافت کنید تا تایید کنید این شماره متعلق به شما بود و به حساب جدیدتان لینک شود. اگر بخواهید تلفنتان را عوض کنید این فرآیند وارد کردن کد پیغامک شده و احیای حسابتان تکرار می شود.

اما یک مشکل جدی وجود دارد. اگر کسی بتواند این کد پیغامکی را در اختیار داشته باشید به راحتی کنترل حساب تلگرام شما را به دست می گیرد. نفوذگران می توانند تلگرام را نصب نموده و شماره تلفن شما را وارد نمایند و سپس کوشش نمایند کد پیغامکی که به شما ارسال می شود را دریافت نمایند و اگر پیروز شوند به حساب و اطلاعات شما دسترسی پیدا می نمایند. برای سرقت کدهای پیغامکی راههای پیشرفته ای وجود دارد.

تلگرام راه مطمئنی را برای جلوگیری از چنین اتفاقی عرضه نموده است. می توانید یک کلمه عبور 2FA تنظیم کنید که در کنار کد پیغامکی برای ثبت نصب جدید تلگرام باید وارد شود. برخلاف واتس اپ، این کد می تواند یک کد حروفی باشد و تنها یک پین نباشد و می توانید یک آدرس ایمیل پشتیبان را در صورت فراموش کردن آن وارد کنید. این کدهای 2FA باید اجباری باشند اما نیستند. بنابراین مطمئن شوید آنها را که درست پایین گزینه امنیت حریم خصوصی در قسمت تنظیمات اپلیکیشن وجود دارند، فعال می کنید.

تغییر تنظیمات حریم خصوصی

دومین تنظیمی که باید تغییر دهید تنظیمات حریم خصوصی فعلی تان است. منطقی نیست که واتس اپ را بر سر نگرانیهای حریم خصوصی اطلاعتتان ترک کنید و سپس اطلاعات خصوصی خود را با 500 میلیون کاربر تلگرام به اشتراک بگذارید. درست مانند تنظیمات واتس اپ، گزینه پیش فرض شما باید اشتراک شماره تلفن و عکس پروفایل با شماره تماسهایتان و نه فرد دیگری باشد. به همان اندازه مهم است که افرادی که می توانند با شما تماس بگیرند یا به گروهها اضافه نمایند را محدود کنید.

تنظیم مدت نگهداری اطلاعات در تلگرام

تلگرام چندین تنظیمات امنیتی دیگر عرضه می نماید که باید آنها را بشناسید. می توانید گزینه active Sessions را در حسابتان چک کنید تا مطمئن شوید فرد دیگری به پیغامهای شما دسترسی ندارد. همچنین می توانید به تلگرام اعلام کنید چه مدت - از یک ماه تا یک سال- پس از این که دیگر به حسابتان وارد نشدید می تواند محتوای شما را حذف کند. همچنین می توانید دیتایی که تلگرام در حساب شما نگه می دارد و از آن برای نشان دادن این که کدام شماره تماسهای موجود در گوشی شما از تلگرام استفاده می نماید را حذف کنید.

مانند پیغام رسانهای دیگر می توانید از یک کلمه عبور یا اثر انگشت برای ورود به حساب تلگرامتان بهره ببرید. به یاد داشته باشید هر فردی که به دستگاهتان دسترسی پیدا می نماید می تواند پیغامهایتان را باز نموده و ببیند.

چت در تلگرام به صورت پیش فرض رمزنگاری شده نیست

اما مهمترین نکته، رمزنگاری سرتاسری است. پیش فرض تلگرام رمزنگاری بین دستگاه شما و ابرش و سپس بین ابرش و تماسهای شماست و مانند سیگنال و واتس اپ پیغامها از ارسال نماینده به گیرنده رمزنگاری شده نیست و رویکرد تلگرام در مقایسه با پیش فرض بودن رمزنگاری سرتاسری در پیغام رسانهای دیگر، در این باره ضعیف است.

تلگرام امکان چتهای محرمانه را فراهم نموده که رمزنگاری سرتاسری دارند و برای پیغامهایی است که بین دو نفر رد و بدل می شود و برای کل افراد یک گروه کار نمی نماید. تلگرام اعلام نموده که انجام چنین کاری از نظر فنی سخت است اما هر دوی سیگنال و آی مسیج پیروز شده اند چنین سطح رمزنگاری بی عیب و ایرادی را اجرا نمایند. در واقع معماری تلگرام برای دسترسی سریع دستگاههای متعدد به یک منبع ابری طراحی شده و اولویتهایش متفاوت است.

از این رو اگر اطلاعات کاری مهمی دارید که در تلگرام ذخیره می کنید باید در این باره تجدیدنظر کنید و اگر می خواهید اطلاعاتتان فقط بین شما و تماسهایتان بماند پس باید از چت محرمانه تلگرام یا یک پلتفرم دیگر بهره ببرید.

تنظیمات سیگنال که باید تغییر دهید

در هنگام نصب سیگنال مانند واتس اپ و تلگرام، این اپلیکیشن از شما شماره تلفنی برای ارسال کد پیغامکی و تایید شماره تلفنتان می خواهد.

برخلاف تلگرام و واتس اپ، احراز هویت دو مرحله ای سیگنال اجباری است و باید کدی را انتخاب کنید که در صورت از دست دادن دستگاهتان بتوانید با آن اطلاعات حسابتان را بازیابی کنید. البته این اطلاعات شامل محتوای پیغامها نمی شود زیرا ذخیره سازی ابری برای پشتیبانی از حساب سیگنال وجود ندارد و پیغامها در همان دستگاه می مانند و قابل سینک شدن در دستگاه دیگر نیستند.

تنظیمات سیگنال که باید تغییر داده شوند قفل رجیستر و قفل صفحه هستند که از بین این دو، قفل رجیستر مهمتر است. برای نصب اکانت سیگنال در تلفن جدید و جلوگیری از هک شدن حسابتان به این پین کد احتیاج خواهید داشت. اگر کسی کنترل حساب شما را به دست آورد به تاریخچه پیغامهایتان دسترسی نخواهد داشت و تنها به پیغامهایی دسترسی خواهد داشت که در هنگام دسترسی یافتنش ارسال شده اند. این امر مشابه واتس اپ است البته چنین هکهایی به یک مشکل عظیم تبدیل شده اند و با افزایش محبوبیت سیگنال، این ریسک هم افزایش پیدا می نماید.

بجز این تنظیمات باید قفل صفحه گوشی را هم با استفاده از امنیت بیومتریک یا کلمه عبور ایجاد کنید. می توانید پیش نمایش پیغامها در iOS و اسکرین شاتها در اندروید را غیرفعال کنید.

بر اساس گزارش فوربس، با وجود این که سیگنال با حمایت شخصیتهای معروف از آن در صدر توجهات قرار گرفته اما ممکن است این تلگرام باشد که برنده نهایی خودزنی واتس اپ باشد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "برای استفاده از سیگنال یا تلگرام دست نگه دارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای استفاده از سیگنال یا تلگرام دست نگه دارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید