آیا نوشیدنی های کلاژن واقعا برای زیبایی مفیدند؟

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، خبرنگاران: نوشیدنی های کلاژن یکی از بحث انگیزترین ابزار ها در صنعت زیبایی و جوانسازی پوست است. در دوره ای که همه به دنبال راه هایی برای جوان تر و زیباتر به نظر رسیدن هستند، توصیه ای به سادگی مصرف یک نوشیدنی در روز، به اندازه کافی وسوسه انگیز به نظر می رسد. اما این نوشیدنی های کلاژن دار واقعا چه قدر موثرند و آیا واقعا می توانند بهبودی در شرایط پوست ایجاد کنند؟

آیا نوشیدنی های کلاژن واقعا برای زیبایی مفیدند؟

کلاژن چیست؟

کلاژن پروتئینی طبیعی در بدن انسان است که از ساختار بافت ها و عضلات حمایت می کند. کلاژن به پوست قابلیت کشسانی می دهد، یعنی به طور کلی شما هر چه بیشتر کلاژن داشته باشید، پوست تان جوان تر و انعطاف پذیرتر به نظر می رسد.

چرا نیاز داریم سطح کلاژن طبیعی خود را افزایش دهیم؟

متاسفانه سطح کلاژن طبیعی بدن ما با افزایش سن افت می کند، خصوصا زمانی که خانم ها به سن یائسگی می رسند. در نتیجه چین و چروک های پوستی ایجاد شده و پوست دیگر مانند گذشته جوان و منعطف به نظر نمی رسد.

تولید طبیعی کلاژن در بدن از اوایل دهه 20 زندگی، هر سال یک تا یک و نیم درصد کاهش پیدا می کند و وقتی به 50 سالگی می رسیم، تقریبا 50 درصد از کلاژن پوست مان را از دست داده ایم. همین اتفاق می تواند سبب افتادگی پوست و ظاهر شدن چین و چروک ها شود.

البته تحلیل میزان کلاژن در همه افراد با یک سرعت رخ نمی دهد و بستگی به فاکتور های گوناگونی در سبک زندگی دارد، مانند رژیم غذایی، قرار دریافت در معرض نور خورشید، خواب و میزان استرس و البته ژنتیک و هورمون ها.

یعنی استفاده از ضد آفتاب و محدود کردن مدت زمان ِ قرار دریافت در معرض نور خورشید، در کنار یک سبک زندگی سالم و متعادل می تواند به شما کمک کند از افت زود هنگام سطح کلاژن در بدن تان پیشگیری کنید و این فرایند را به تاخیر بیندازید. این ملاحظات باید بخشی ثابت از روتین مراقبت از پوست تان باشند.

نوشیدنی های کلاژن چگونه عمل می کنند؟

نوشیدنی های کلاژن جوری طراحی شده اند که سطح کلاژن طبیعی بدن تان را بالاتر ببرند و به شما کمک کنند پیش از اینکه سطح کلاژن تان افت کند، از تاثیرات آن پیشگیری کنید. لازم است بدانید نوشیدنی های کلاژن، پپتید های کلاژنی که می نوشید را مستقیما به پوست تان اضافه نمی کنند، بلکه پپتید های کلاژن به عنوان یک مکانیسم بازخورد عمل کرده و تولید کلاژن طبیعی توسط بدن تان را افزایش می دهند.

هر چند بعضی از متخصصین پوست با نوشیدنی های کلاژن موافق نیستند، اما این باور وجود دارد که حضور تکه های کلاژن، سیگنال های اشتباهی به بدن می فرستد و اعلام می کند که تخریب کلاژن روی داده است. این اتفاق سبب تحریک و تقویت سلول های تولید کننده کلاژن به نام فیبروبلاست می شود تا کلاژن طبیعی خودتان را بیشتر و بیشتر تولید کنند. فرمولاسیون الاستین (که به پوست قابلیت انعطاف پذیری می دهد) و هیالورونیک اسید (برای هیدراسیون پوست) نیز فعال می شود.

نتیجه همه این اتفاق ها، افزایش سطح کلاژن در بدن تان خواهد بود که در نهایت منجر به پوستی سالم تر و جوان تر و شاداب تر می شود.

آیا مولکول کلاژن برای اینکه جذب خون شود زیادی بزرگ نیست؟

مولکول های کلاژن برای اینکه جذب خون شوند خیلی بزرگ اند، اما کلاژن موجود در نوشیدنی های کلاژن و سایر فرمولاسیون ها، هیدرولیز شده است. یعنی مولکول های کلاژن به تکه های بسیار ریزتری تبدیل شده اند که به آن ها پپتید می گویند و وزن مولکولی بسیار کمی دارند. در نتیجه خیلی راحت تر توسط روده جذب می شوند.

آیا همه نوشیدنی های کلاژن مثل هم هستند؟

پپتید های کلاژن برای اینکه قبل از شروع فرایند گوارش جذب شوند باید به شکل مایع باشند. شما باید روزانه 6000 میلی گرم پپتید کلاژن بخورید تا فعالیت فیبروبلاست ها در لایه میانی پوست (درمیس) تقویت شود. مثلا در هر دوز روزانه ای که از نوشیدنی Skinade می نوشید، 7000 میلی گرم پپتید کلاژن وجود دارد تا کمبود جذب کلاژن تان جبران شود. دریافت پپتید کلاژن کمتر از این اندازه شما را به نتیجه ای نمی رساند، بنابراین باید پول تان را صرف خرید نوشیدنی کلاژن داری بکنید که ارزشش را داشته باشد.

آیا در مورد نوشیدنی های کلاژن، مطالعاتی انجام شده است؟

بله، اما این گونه مطالعات و تحقیقات معمولا نتیجه آزمایشات بالینی هستند که توسط خود برند ها انجام شده اند. یعنی مطالعاتی وجود دارند که نشان می دهند پپتید های کلاژن قبل از اینکه فرایند گوارش در معده شروع شود، می توانند جذب شوند. همچنین مطالعاتی هم وجود دارند که ثابت می کنند خوردن کلاژن، توانایی بدن برای تولید طبیعی کلاژن را افزایش می دهد، اما این آزمایشات توسط خود تولید کننده ها انجام شده اند.

در دو مطالعه بالینی مجزا معلوم شده که نوع پپتید های کلاژن به کار رفته در نوشیدنی کلاژن دار از برند Skinade، جذب خون می شوند و افرادی که به مدت 90 روز Skinade نوشیده بودند در مقایسه با گروه کنترل، کلاژن سازی پوست شان بیشتر شده و شرایط آب رسانی پوست شان و چگالی کلاژن در بدن شان بعد از این دوره افزایش یافته بود.

از چه زمانی باید مصرف نوشیدنی کلاژن را شروع کنید؟

درست مانند سایر چیز ها در زندگی، همیشه پیشگیری بهتر از درمان است؛ بنابراین هر چه زودتر مصرف کلاژن را شروع کنید بهتر است. توصیه می کنیم در اواخر دهه بیست یا اوایل دهه سی زندگی خود مصرف نوشیدنی کلاژن را شروع کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. باز هم بستگی به هدف شخصی شما و سبک زندگی تان دارد، اما به طور کلی مصرف نوشیدنی های کلاژن در دهه سی، هم از جهت تقویت و هم از جنبه پیشگیری، بهترین حالت است.

آیا نوشیدنی های کلاژن برای همه افراد مناسب اند؟

خیر، خیلی از نوشیدنی های کلاژن برای افراد گیاهخوار مناسب نیستند، زیرا کلاژن اساسا از ماهی گرفته می شود. اغلب معلوم نیست چه نوع کلاژنی در انواع محصولات اینچنینی به کار رفته است و منشاء کلاژن شان از چیست. ضمناً مکمل های کلاژن برای خانم های باردار یا شیرده مناسب نیستند.

در مورد محصولات جوانسازی پوست مثلا کرم های کلاژن چطور؟

تحقیقات نشان می دهد مصرف خوراکی کلاژن (مثلا نوشیدنی کلاژن) در مقایسه با استفاده از کرم کلاژن، در دسترس بودن کلاژن برای بدن را بیشتر فراهم می کند. تاثیرات مثبت کلاژن خوراکی، ماندگارتر از کرم های کلاژن است. زیرا کلاژن خوراکی بر لایه های عمیق تر پوست اثر می گذارد و لایه سطحی پوست را که افت کلاژن در آن روی می دهد نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

از طرفی دیگر، کرم های کلاژن معمولا فقط بر لایه رویی پوست (درمیس) اثر می گذارند و بهبودی که با مصرف این کرم ها به چشم می آید، اساسا به خاطر افزایش آب رسانی به پوست است، نه تغییرات ساختاری عمیق تر ناشی از دریافت کلاژن.

آیا تکیه بر تغذیه سالم تر بهتر نتیجه نمی دهد؟

روراست باید بگوییم نوشیدنی های کلاژن هرگز نمی توانند جایگزینی برای رژیم غذایی سالم و متعادل و سبک زندگی درست باشند. اما یک سبک زندگی سالم هم به تنهایی نمی تواند جلوی افت تولید کلاژن ر که یک فرایند طبیعی است بگیرد، بنابراین این دو مورد در واقع از هم مجزا هستند. نوشیدنی های کلاژن برای این طراحی شده اند که واکنش فیزیولوژیکی در بدن را که ربطی به سبک زندگی ندارد افزایش دهند.

مثل این است که بپرسید اگر سبک زندگی سالمی داشته باشید، دیگر نیازی به استفاده از ضد آفتاب ندارید؟ پاسخ واضح است و کسی شک ندارد که باید ضد آفتاب بزنید. عملکرد و تاثیر نوشیدنی های کلاژن با هیچ چیز دیگری به دست نمی آید و چیزی نیست که فقط با تغذیه بتوانید به آن برسید. کارشناسان و پزشکان به همه افراد توصیه می کنند رژیم غذایی سالم و سبک زندگی درست و متعادل داشته باشند و در عین حال به روتین مراقبت از پوست و زیبایی خود اهمیت بدهند تا شرایط سلامتی و زیبایی شان در بهترین حالت ممکن خود باشد.

منبع: harpersbazaar

منبع: برترین ها

به "آیا نوشیدنی های کلاژن واقعا برای زیبایی مفیدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا نوشیدنی های کلاژن واقعا برای زیبایی مفیدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید