آداب و رسوم عجیب ازدواج در هند

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، عروسی های هندی از مناسک و رسوم ویژه ای پیروی می نمایند. مثلاً تاریخ عروسی بر اساس طالع عروس و داماد مشخص می گردد، نه خواست آن ها. قوانین ویژه ای هم در خصوص ظاهر عروس و داماد وجود دارد.

آداب و رسوم عجیب ازدواج در هند

1- عروس حلقه بینی می اندازد

زنان در روز عروسی خود حلقه بینی می اندازند که نمادی از متأهل شدن آن ها است. این حلقه با یک زنجیر به گوش عروس متصل می گردد.

2- تاریخ عروسی با طالع بینی مشخص می گردد

طالع بینی جایگاه مهمی در فرهنگ هند دارد. با این حال، نه از نوع رایج طالع بینی که می شناسید، بلکه طالع بینی ودایی که بیشتر از کارما (نتیجه و تأثیر اعمال شخص در زندگی خود) و دارما (رسالت هر شخص در زندگی) می گوید. پیروان آیین هندو معتقدند اگر تاریخ عروسی بر اساس طالع عروس و داماد مشخص گردد، زندگی مشترک آن ها بادوام و شاد خواهد بود.

3- عروس و داماد به همدیگر حلقه گل می دهند

یکی از رسوم مهم عروسی های هندی این است که عروس و داماد حلقه گل خود را با یکدیگر عوض می نمایند. در دوران قدیم، این تبادل حلقه گل را به معنای پذیرش درخواست ازدواج می دانستند. عروس و داماد به یکدیگر حلقه ای از گل های خوش عطر می دهند. این رسم حالا نمادی از عشق و احترام میان عروس و داماد است.

4- زن ها می توانند با یک درخت یا دیگ ازدواج نمایند

در هند زن ها این انتخاب را دارند که نه تنها با یک انسان، بلکه با یک درخت یا حتی یک دیگ ازدواج نمایند. برای این رسم عجیب توضیحی فرهنگی وجود دارد.

اگر زنی در دوره زمانی به خصوصی، تحت تأثیر سیاره مریخ به جهان آمده باشد به او مانگلیک (Manglik) گفته می گردد. پیروان آیین هندو اعتقاد دارند این حالت به معنای پایین بودن شانس موفقیت در زمینه روابط عاشقانه و تشکیل خانواده است.. به همین زنان مانگلیک می توانند پیش از ازدواج با یک مرد، با وصلت با یک درخت قطع یا دیگ، آن نحسی را از میان ببرند. بعد از انجام این رسم، شئ انتخاب شده به همراه نحسی خود از میان برده می گردد.

5- پاهای داماد را با شیر و عسل می شویند

در بعضی منطقه ها استان گجرات ِ هند وقتی داماده به خاناه عروس می رود، مادر عروس رسم عجیبی را به جای می آورد؛ او پاهای داماد خود را با شیر و عسل می شوید. این رسم را یکی از شیوه های هندی های باشتان برای خوشامدگویی به مهمان می دانند.

6- به موهای عروس پودر قرمز می زنند

وقتی زنی ازدواج می نماید، یک پودر آرایشی نارنجی - قرمز به موهای او زده می گردد. این سنت که به دوران باستان تعلق دارد نشانه تأیید متأهل شدن است و بسیاری از زنان هندی پس از ازدواج هم به زدن این پودر ادامه می دهند.

7- از داماد با پرتاب گوجه فرنگی استقبال می گردد

در بعضی منطقه ها استان اوتار پرادش ِ هند، از داماد نه با گل، بلکه با گوجه فرنگی هایی که به سوی او و دوستانش پرتاب می گردد، استقبال می گردد. به عقیده هندی ها ازدواجی که با چنین اتفاق ناخوشایندی شروع گردد، ممکن است به عشق عمیقی بیانجامد.

8- به دست و پای عروس حنا زده می گردد

حنابندان احتمالاً شناخته شدن ترین رسم عروسی های هندی است. عروس ها پیش از ازدواج، دست و پای خود را به طرح هایی از حنا مزین می نمایند. حنابندان با حضور عروس و خانواده اش انجام می گردد. به عقیده هندی ها حنا قدرت باروری را افزایش می دهد و ارواح شیطانی را از عروس و داماد دور نگه می دارد.

9- عروس لباس سفید به تن نمی نماید

برخلاف اغلب دیگر کشورهای جهان، عروس های هندی در روز عروسی خود لباس سفید به تن نمی نمایند، چون در فرهنگ هندو، سفید معمولاً رنگ سوگواری است.به جای آن، زنان هندی ساری هایی به رنگ های تند که بیشتر اوقات قرمز است به تن می نمایند، چون این رنگ در فرهنگ هند تداعی گر مفاهیم مثبتی است. البته استثنائاتی هم وجود دارد، به ویژه با توجه به مذهب عروس و دامادها. در مراسم عروسی هندی های مسیحی، ممکن عروس و حتی داماد لباس سفید رنگ به تن نمایند.

10- مادر عروس بینی داماد را می کشد

در عروسی های استان گجرات ِ هند، یک سنت جالب وجود دارد؛ مادر عروس بینی داماد خود را به حالت محبت آمیز و شوخی می کشد. مادر عروس با این کار به عضو نو خانواده شان یادآوری می نماید که تواضع و فروتنی خود را حفظ کند. طبق این رسم، در عین حال، داماد باید سعی کند از این کار مادر عروس فرار کند.

11- عروس برنج پرتاب می نماید

در انتهای عروسی، عروس باید آخرین رسم را برای خداحافظی با پدر و مادر خود به جای آورد. در این سنت عروس باید یک مشت برنج از بالای سر خود پرتاب کند و مادرش که در پشت سر او ایستاده باید آن را بگیرد. این کار روشی نمادین برای تشکر از والدین به خاطر تمام کارهایی است که برای دختر خود انجام داده اند.

منبع: روزیاتو

منبع: فرارو

به "آداب و رسوم عجیب ازدواج در هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آداب و رسوم عجیب ازدواج در هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید