چرا رهبر کره شمالی از دخترش رونمایی کرد؟

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، در عکسی که روز شنبه منتشر شد کیم جونگ اون رهبر کره شمالی همراه با دخترش در حال بازرسی از موشک بالستیک قاره پیما تازه ای به نام هواسونگ - 17 در فرودگاه بین المللی پیونگ یانگ دیده شده است.

چرا رهبر کره شمالی از دخترش رونمایی کرد؟

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک به نقل از تایمز ژاپن، انتشار عکس های کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و دخترش در حال مشاهده پرتاب موشک اولین افشاگری عمومی از وجود یکی از بچه ها او می باشد. رسانه دولتی کره شمالی موشک تازه را قوی ترین موشک بالستیک قاره پیما تا به امروز معرفی کرده است.

آیا جو آئه دختر بچه کیم همان دختری است که دنیس رودمن ستاره سابق بسکتبال امریکایی پیش تر گفته بود در سفری که در سال 2013 میلادی به کره شمالی داشته از وجود آن مطلع شده بود؟ اگر چنین است چرا کیم او را اکنون به دنیا نشان داده است؟

سو کیم تحلیلگر کره ای در شرکت رند می گوید: نمی دانم که آیا این تصمیم از سوی کیم بوده یا خیر اما به نظر می رسد ما بیش تر از آزمایش موشک بالستیک قاره پیمای تازه کره شمالی از افشای وجود جو آئه متعجب شده ایم.

در گزارش های منتشر شده از طریق رسانه های دولتی تمرکز بر دیدار رهبر کره شمالی برای مشاهده آزمایش تاریخی یک سلاح استراتژیک بزرگ بود. این گزارش ها که پرتاب موشک را نقطه عطف مهمی در توسعه تسلیحات هسته ای کشور می نامند تنها چند کلمه به دختر کیم اختصاص داده اند و تنها اشاره کرده اند که کیم به همراه دختر و همسر محبوب اش در این مراسم حضور یافته بود.

یکی از عکس ها این دختر را نشان می دهد که یک ژاکت سفید پف کرده، شلوار مشکی و کفش های قرمز پوشیده و دست در دست پدرش به موشک هواسونگ -17 که تصور می شود قادر است تقریبا به هر نقطه ای از دنیا ضربه بزند نگاه می کند.

کارشناسان می گویند که وقتی صحبت از تجزیه و تحلیل تبلیغات کره شمالی به میان می آید هر چه سطح و رتبه فردی که با آن پروپاگاندا مرتبط است بالاتر باشد وزن بیش تری به پیام تعلق می گیرد. راشل مینیونگ لی عضو غیر مقیم برنامه 38 شمال در اندیشکده مرکز استیمسون در مقاله ای نوشت: پیونگ یانگ در انتقال پیام های عمومی خود بسیار دقیق و محاسبه شده عمل می کند این که چه اطلاعاتی منتشر می شود و چگونه آن اطلاعات را چارچوب بندی می کند. در چه سطحی و برای چه کسی و در چه زمانی چارچوب بندی می کند. با ردیابی الگوها و تغییر در روندها در رسانه ها می توان بینشی در مورد تفکر فعلی و نیات آینده رهبری کره شمالی به دست آورد.

برای مثال، ناظران مسائل کره شمالی می گویند اولین نمایش عمومی ری سول جو همسر کیم در رویدادی رسمی در سال 2011 میلادی به منظور کمک به نشان دادن موضعی نرم تر از سوی کره شمالی در داخل و خارج از کشور بود. او تا یک سال پس از نمایش چهره ای در انظار عمومی به طور رسمی به عنوان همسر کیم معرفی نشد.

ری مدت هاست که یکی از مهره های رسانه های دولتی بوده است با عکس هایی که نشان می دهد همسرش را در بازدیدهای مختلف از جمله پرتاب موشک همراهی می کند. با این وجود، تا روز شنبه هیچ گونه تایید رسمی ای مبنی بر بچه دار شدن این زوج وجود نداشت. به گفته آژانس جاسوسی کره جنوبی کیم 38ساله حداقل سه فرزند دارد از جمله یک پسر که در حدود سال 2010 میلادی به دنیا آمده و یک دختر دیگر در سال 2017 میلادی متولد شده است.

مشخص نیست که آیا دختری که در تصویر به تصویر کشیده شده در واقع جو آئه است یا خیر هرچند برخی ناظران گفتند که به نظر می رسد سن او با روایت رودمن مطابقت داشته باشد.

ارائه تصویری ملایم تر؟

کیم، سومین نسل از خاندان کیم که بر این کشور منزوی حکومت می کند امسال شلیک بی سابقه ای از موشک ها را انجام داده است از جمله شلیک آزمایشی بر فراز ژاپن علاوه بر شلیک آزمایشی موشک بالستیک قاره پیما که در روز شنبه انجام شد. با این وجود، نمایش قدرت نظامی رهبر کره شمالی از مدت ها پیش از طریق کارشناسان پیش بینی شده بود.

اما چرا کیم اکنون برای اولین بار یکی از بچه ها اش را به رخ می کشد؟ جان دلوری کارشناس کره شمالی و استاد دانشگاه یونسی در کره جنوبی معتقد است که این احتمال وجود دارد که کیم مانند اولین حضور همسرش در انظار عمومی این بار نیز قصد نرم تر نشان دادن تصویر خود و رژیم اش را داشته باشد. او در توئیتر با اشاره به لقبی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا به کیم داده بود نوشت: کیم یک مرد موشکی کوچک جنگ طلب یا خودشیفته نیست.

او اشاره کرد که نمایش دختر کیم از سوی او می تواند به این معنا باشد که به دنیا نشان دهد که او پدر خوبی است و از خانواده اش محافظت می کند همان طور که از مردم کره شمالی محافظت می کند.

علیرغم آن که برخی از تحلیلگران گفتند که معرفی یکی از بچه ها کیم از سوی او ممکن است نشان دهنده چیزی در مورد روند جانشینی بالقوه باشد هنوز پاسخ دقیقی در این باره وجود ندارد.

شرایط سلامتی کیم به دلیل شرایط جسمانی و غیبت های پرحاشیه اش در انظار عمومی موضوع شایعات بوده است. در سال 2020 میلادی غیبت سه هفته ای کیم این حدس را برانگیخت که رهبر چاق کره شمالی با یک مشکل جدی سلامت دست و پنجه نرم می کند. هنگامی که او سرانجام دوباره ظاهر شد تحلیلگران اشاره کردند که نشانه هایی وجود دارد که او تحت روند درمان پزشکی قرار گرفته است.

واقعیت آن است که مسائل مرتبط با رهبری کره شمالی از جمله جانشینی پس از کیم جونگ اون در جعبه سیاه به جای مانده و راه های کمی برای تایید یا رد آن وجود دارد مگر آن که رژیم کره شمالی خود واقعا اشاراتی به آن داشته باشد.

سونگ یون لی استادیار مطالعات کره در دانشگاه تافتس در ایالات متحده اشاره می کند که اگرچه ممکن است نمایش دختر کیم در انظار عمومی به طور مستقیم به طرح و برنامه ای برای رهبری کره شمالی پس از کیم جونگ اون اشاره نکند اما این اقدام دیدگاه رهبر کره شمالی را مبنی بر باقی ماندن او در قدرت برجسته می کند.

لی می گوید: رژه کیم با فرزندش و تماشای پرتاب موشک نهایت شادی او را نشان می دهد. او به دنیا با این تصویر گفت که وقت دارد در حالی که دنیا وقت ندارد.

کیم درخواست های ایالات متحده برای بازگشت به مذاکرات خلع سلاح هسته ای را نادیده گرفته و گفته که قانون جدیدی که کشورش در ماه سپتامبر تصویب کرد شرایط هسته ای آن کشور را غیر قابل بازگشت می کند و از هرگونه مذاکره برای کنار گذاشتن زرادخانه اش جلوگیری خواهد کرد.

خط مشی قاطعانه او همراه با ظاهر شدن غیر منتظره همراه با دخترش در جریان آزمایش موشک بالستیک قاره پیما به این نظر کارشناسان اعتبار می بخشد که برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی که پس از مرگ پدرش کیم جونگ ایل در سال 2011 به رهبر فعلی اعطا شد به نسل چهارم سلسله کیم نیز انتقال خواهد یافت.

جنی تاون مدیر گروه تحقیقاتی کره شمالی رصد کننده 38 شمال با انتشار پستی در توئیتر با تصاویری از کیم و دخترش نوشت: به نظر می رسد او در پی تقویت برنامه تسلیحاتی کره شمالی است. او می خواهد نشان دهد این میراث ادامه خواهد یافت.

منبع: فرارو

به "چرا رهبر کره شمالی از دخترش رونمایی کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا رهبر کره شمالی از دخترش رونمایی کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید