روزشمار 40روز اعتراض در آمریکا؛ از روز قتل تا روز استقلال

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، اعتراضات گسترده مردم آمریکا علیه نژادپرستی، علاوه بر آنکه بزرگترین اعتراضات ضدنژادپرستی نیم قرن اخیر بود، اتفاقات قابل تأملی را در تاریخ این کشور ثبت کرد.

روزشمار 40روز اعتراض در آمریکا؛ از روز قتل تا روز استقلال

مجله فارس پلاس؛ سیده راضیه حسینی: نمی توانم نفس بکشم؛ این جمله جورج فلوید درحالی که زیر زانوی پلیس آمریکا در حال جان دادن بود، جهان را تکان داد و تبدیل به سمبل چندقرن ستم علیه رنگین پوستان آمریکایی شد. اعتراضات علیه قتل فلوید، سیاهپوست 46 ساله، از مینیاپولیس شروع شد و به سرعت به همه شهرهای آمریکا و همینطور کشورهای مختلف رسید. این اعتراضات چه روندی را در پیش گرفت و مهم ترین اتفاقات آن از چه قرار است؟ در این گزارش روزشمار اعتراضات آمریکا را بخوانید.

5 خرداد- قتل جورج فلوید به دست پلیس

جورج فلوید، مرد سیاهپوست آمریکایی بود به طرز دلخراشی توسط پلیس کشته شد. در ویدیویی که از این جنایت منتشر شد، دِرک شاوین پلیس شهر مینیاپولیس زانویش را 8دقیقه و 48ثانیه روی گردن او فشار می دهد؛ فلوید در تمام این مدت به سختی می گوید نمی توانم نفس بکشم و التماس می کند کمی آب به او بدهند. و در نهایت جان می دهد.

6 خرداد- انتشار ویدیو در شبکه های اجتماعی و شروع اعتراضات در مینیاپولیس

یک روز بعد این ویدیو در شبکه های اجتماعی منتشر شد و جرقه اعتراضات در شهر مینیاپولیس آمریکا شد.آن شب صدها معترض به خیابان های این شهر ریختند. برخی از تظاهرکنندگان بر روی خودروهای پلیس با اسپری طرح های گرافیکی اعتراض آمیز کشیدند و طبق گفته سخنگوی پلیس، به خانه ای که برای آن چهار افسر پلیس در نظر گرفته شده بود، حمله کردند. رییس پلیس مینیاپولیس، چهار افسری که در ماجرای قتل فلوید حضور داشتند را اخراج کرد و از مأموران اف بی آی درخواست تحقیقات بیشتر نمود.

اعتراضات روزهای آینده نیز در این شهر ادامه داشت. نیروهای پلیس از گاز اشک آور و شلیک گلوله های پلاستیکی به سمت جمعیت، برای پراکنده کردن معترضان استفاده کرد. برخی مکان ها از جمله رستوران ها و فروشگاه های قطعات خودرو به آتش کشیده شدند.

7 خرداد- کشیده شدن اعتراضات به دیگرشهرهای آمریکا از جمله ممفیس و لس آنجلس

معترضان به نژادپرستی در شهرهای دیگر شروع به سازماندهی راهمپیمایی های مسالمت آمیز کردند. در ممفیس، مردم قتل دو سیاه پوست دیگر یعنی برونا تیلور و احمد آربری که اخیراً به دست پلیس آمریکا کشته شده بودند را یادآوری کردند و تظاهرات گسترده ای در اعتراض به قتل هر سه سیاهپوست شکل گرفت. پلیس مجبور شد بخشی از شهر را به حالت تعطیل درآورد.

در لس آنجلس صدها معترض در مرکز شهر جمع شدند تا اطراف مرکز مدنی راهپیمایی کنند. گروهی از تظاهرکنندگان از راهپیمایی جدا شدند و یکی از آزادراه های این شهر را مسدود کردند.

در سنت لوییس، یکی از معترضان کشته شد و در شیکاگو در تیراندازی پلیس شش نفر گلوله خوردند و یکی از آن ها جان خود را از دست داد.

8 خرداد- آماده باش گارد ملی در مینسوتا

شهردار مینیاپولیس شرایط اضطراری خاطرنشان کرد و تیم والز، فرماندار ایالت مینسوتا گارد ملی را فعال کرد. این دستور بعد از آن صادر شد که مسئولان شهری برای کنترل اعتراضات درخواست کمک کردند. والز بعدها گفت او هزاران نیروی گارد ملی را به حالت آماده باز در آورده بود تا به مینیاپولیس بفرستد او در سخنانش گفت: بگذارید بسیار صریح صحبت کنم. شرایط مینیاپولیس دیگر به هیچ شکلی اعتراض به قتل جورج فلوید نیست. اکنون بحث حمله به جامعه شهری، القای وحشت و مختل کردن شهر بزرگ ماست.

9 خرداد- درک شاوین متهم شناخته شد، اعتراضات شدت پیدا کرد

همزمان با گسترش اعتراضات، رییس جمهور آمریکا به معترضان مینیاپولیس اولتیماتوم داد و از ارتش خواست در برابر آن ها از زور استفاده کند. او در توییتر خود معترضان را اراذل و اوباش خواند و تهدید کرد که به سمت آن ها دستور تیراندازی داده است.

در دیترویت دو جوان 19 ساله و 21 ساله کشته شدند.

بعد از آنکه صدها نفر از معترضان در اطراف محل سکونت رییس جمهور آمریکا تجمع کردند، ماموران سرویس مخفی، ترامپ را با عجله به پناهنگاه کاخ سفید بردند.

برخی از معترضان روبروی ساختمان CNN تجمع کردند و با اسپری بر روی آن شعارهای اعتراض آمیز نوشتند.

شاوین، پلیس سفیدپوستی که عامل قتل فلوید بود، به جنایت درجه سه و قتل درجه دو محکوم شد.

10 خرداد- تظاهرات در مینیاپولیس و ده ها شهر دیگر ادامه یافت

شهردار مینیاپولیس معترضان را تروریست های داخلی توصیف کرد. او با اعلام مقررات منع آمد و شد، خاطرنشان کرد کسانی که بعد از ساعت 8 شب در خیابان باشند، به عنوان افرادی که به خرابکاران کمک می کنند، در نظر گرفته خواهند شد. او گفته بود: در حال حاضر ما با گروه های نژادپرست سفیدپوست، گروه های جنایتکار سازمان یافته، افرادی که از خارج ایالت مردم را تحریک می کنند و حتی عوامل خارجی روبرو هستیم که می خواهند شهر و منطقه ما را نابود کنند.

در ایندیاپلیس بعد از آنکه پلیس به سمت تظاهرکنندگان آتش گشود، یک نفر کشته و سه نفر زخمی شدند.

همزمان با ادامه اعتراضات در شهرهای مختلف آمریکا، پنتاگون نیروهای ارتش این کشور را برای اعزام به مینیاپولیس به حالت آماده باش در آورد.

11 خرداد- شهرداران شهرهای مختلف، قوانین منع آمد و شد وضع کردند

ایالات متحده در برخی نقاط شاهد بزرگترین اعتراضات تا آن زمان بود. درخواست معترضان برای دستگیری و محاکمه سه افسر پلیس دیگر که در هنگام قتل فلوید حضور داشتند، گسترده تر شد. 350 افسر پلیس گارد ملی مینیوستا و پلیس محلی برای برقرار حکومت نظامی در مینیاپولیس به کار گرفته شده اند.

در مینیاپولیس راننده یک تانکر با کامیونش به درون جمعیت انبوه از تظاهرات کنندگان رفت. به نظر می رسید هیچ کدام از تظاهرات کنندگان آسیبی ندیده باشند و راننده دستگیر شد. در این شهر 200 نفر از تظاهرات کنندگان نیز دستگیر شدند.

با برگشتن دوباره تظاهرات کنندگان به محوطه اطراف کاخ سفید، رسانه های آمریکا از زد و خورد بین افسران سرویس مخفی و معترضان خبر دادند. پلیس بر علیه تظاهرات کنندگان و تعدادی از وبلاگ آمیتیس تک از گاز اشک آور و سایر سلاح های ضدشورش استفاده کرد.

12 خرداد- تهدید به سرکوب اعتراضات توسط سربازان آمریکایی

معترضینی که به صورت مسالمت آمیز در اطراف کاخ سفید تجمع نموده بودند، با استفاده از توپ های فلفل و نارنجک های صوتی از آن منطقه بیرون رانده شدند تا ترامپ بتواند از محل اقامتش تا یک کلیسای تاریخی در همان نزدیکی - که شب قبل در جریان اعتراضات آسیب دیده بود- قدم بزند و یک عکس بیندازد.

در همین حین خشونت پلیس علیه تظاهرکنندگان همچنان ادامه یافت. در سیاتل پلیس آمریکا با گاز فلفل به یک دختربچه حمله کرد. در لس آنجلس نیز یک مرد در جریان اعتراضات در یکی از محله های مرکزی این شهر، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان باخت.

همزمان با اینکه حکومت نظامی در شهرهای بیشتری برقرار شد و ایالت ها گارد ملی را فراخوانی کردند، اعتراضات گسترده تر شد.ترامپ نیز تهدید کرد سربازان آمریکایی را برای سرکوب ناآرامی ها به خیابان ها می فرستد. این اظهارات باعث خشم مردم شد.

در مینیاپولیس، گزارش های کالبدشکافی جداگانه که توسط پزشکان مستقل و ایالتی منتشر شد، در این خصوص اتفاق نظر داشتند که مرگ جورج فلوید، قتل بوده است. در همین روز برادر فلوید نیز به محل قتل او رفت.

13 خرداد: اعتراضات ادامه یافت؛ ترس از کرونا بیشتر شد

هزاران نفر به خیابان ها آمدند و بسکمک از آن ها در یک راهپیمایی مسالمت آمیز به مکان قتل فلوید رفتند. کارشناسان بهداشت عمومی نگرانی های جدی درباره شیوع COVID-19 ابراز کردند. کاتلین سبلیوس، وزیر بهداشت سابق آمریکا، گفت: این موضوع می تواند ویرانگر باشد. معترضین باید خودشان را مسئول بدانند که تست کرونا بدهند برای اینکه خانواده و دوستان شان آلوده نشوند. کارشناسان بهداشت خصوصاً درباره استفاده از گاز اشک آور علیه معترضان اعلام نگرانی کردند چون این کار باعث می شود افراد ماسک ها را برداشته و چشم هایشان را لمس کنند.

14 خرداد- کشته شدن 11 نفر، تا این روز

دادستان ها اتهامات جدیدی علیه چهار افسر مینیاپولیس که در مرگ فلوید دخیل بودند خاطرنشان کردند. شاوین که قبلاً به اتهام قتل درجه سوم و قتل عمد در زندان بود، متهم به قتل درجه دوم شد. اتهامی که می تواند منجر به 40 سال زندان شود که از حداکثر مجازات معین شده برای قتل درجه سوم (حالت قبل) 15 سال بیشتر است. سه افسر همکار شاوین که روز بعد از قتل از اداره پلیس مینیاپولیس اخراج شده بودند به همدستی در قتل درجه دو متهم شدند.

شبکه KTLA لس آنجلس گزارش داد که تا آن روز، در جریان اعتراضات حداقل 11 نفر کشته و صدها نفر نیز زخمی شده اند. جان باختگان از شهرهای شیکاگو، دیترویت، اوماها، دیونپورت، اوکلند و لوئی ویل و بیشتر قربانیان هم از سیاه پوستان بودند. دستکم 9300 نفر نیز تا به امروز در ارتباط با اعتراضات سراسری به دست نیروهای پلیس بازداشت شده اند.

15 خرداد- برگزاری مراسم یادبود فلوید

صدها نفر برای اولین بار در چندین یادبود برنامه ریزی شده برای فلوید در مینیاپولیس جمع شدند. کشیش آل شارپتون در این مراسم با گرامیداشت یاد فلوید گفت: داستان جورج فلوید داستان مردم سیاه پوست است. چون از 401 سال پیش، ما هرگز نتوانسته ایم کسی باشیم که می خواستیم و آرزویش را داشتیم؛ به این علت که شما زانوی خود را روی گردن ما نگه داشته بودید. وقتش رسیده که ما به نام جورج برخیزیم و بگوییم: زانوی خود را از گردن ما بکشید.

در سرانجام مراسم حضار و صدها نفر که در محوطه بیرون جمع شده بودند 8 دقیقه و 48 ثانیه - مدت زمانی که زانوی پلیس روی گردن فلوید بود- سکوت کردند.

همزمان در بوفالو ویدیویی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن دو افسر پلیس آمریکا با خشونت یک پیرمرد 75 ساله را روی زمین انداختند و خون از گوش او جاری شد. بعد از اعتراضات گسترده و خشم عمومی نسبت به این اقدام بیرحمانه، دو افسر مذکور از کار معلق شدند.

16 خرداد- به یاد برونا تیلور

در چندین شهر بزرگ آمریکا مراسم یادبودی به مناسبت روز تولد برونا تیلور برگزار شد؛ او یک زن سیاهپوست بود که چند ماه قبل در خانه خود توسط پلیس کشته شده بود. معترضان درخواست کردند افسران پلیسی که او را به قتل رسانده اند، اخراج شوند.

17 خرداد- اعتراضات از سیدنی تا لندن

اعتراضات گسترده برای دومین هفته در سراسر ایالات متحده ادامه یافت. ده ها هزار نفر در واشنگتن دی سی، نیویورک و شهرهای دیگر صورت مسالمت آمیز تظاهرات کردند. در همین حال، معترضان خشمگین از سیدنی تا لندن به تظاهرات جهانی علیه نژادپرستی و وحشیگری پلیس ادامه دادند.

18 خرداد -حمله به نمادهای برده داری در شهرهای مختلف

اعضای شورای مینیاپولیس از تصمیم خود برای انحلال اداره پلیس این شهر خبر دادند. اعتراضات همچنان ادامه داشت و مردم به خیابانها می رفتند تا حمایت خود را از جنبش جان سیاهان مهم است را اعلام کنند. معترضین مجسمه ها و سمبل های کنفدراسیون را در جنوب ایالات متحده مورد حمله قرار دادند؛ برخی توسط تظاهرکنندگان سرنگون شد و برخی دیگر توسط مسئولین شهری یا مدافعان بناها برداشته شدند.

معترضین در شهر بریستول، مجسمه یک تاجر برده قرن 17 را سرنگون کردند. در بروکسل، معترضان از مجسمه پادشاه سابق لئوپولد دوم بالا رفتند و کلمه شرم آور را روی آن نوشتند. مورخان تخمین می زنند که در زمان حکومت وحشیانه لئوپولد در کنگو، حدود 10 میلیون نفر جان خود را از دست دادند.

در همین حین نه نفر از 12 عضو شورای مینیاپولیس - با اکثریت ضد وتو - برنامه هایی را برای انحلال اداره پلیس شهر خاطرنشان کردند.

19 خرداد - هزاران نفر به فلوید ادای احترام کردند

هزاران عزادار در هیوستون تگزاس، در جایی که فلوید بزرگ شده بود، حضور پیدا کردند. آنها ساعت ها در صف ایستادند تا از درهای کلیسایی که فلوید در بیشتر عمر خود در آن حضور داشت، وارد شوند و از کنار تابوت باز و رنگی طلایی که فلوید با لباس قهوه ای در آن دراز کشیده بود، رد شوند.

20 خرداد - تشییع جنازه جورج فلوید

مراسم تشییع جنازه فلوید با حضور اعضای خانواده و با دعوت از مقامات مذهبی برگزار شد. بخشی از مراسم تشییع جنازه - که به صورت زنده پخش می شد - تجلیل از زندگی فلوید و بخش دیگر فراخوان ادامه درخواست ها برای سرانجام وحشیگری پلیس بود.

21 خرداد - برادر فلوید خواستار اصلاحات در پلیس شد

برادر فلوید در جلسه کمیته دادگستری مجلس در خصوص نژادپرستی، وحشیگری پلیس و اعتماد از دست رفته جامعه به نیروهای پلیس اقامه دعوا کرد. او در این جلسه گفت: من خسته ام. من از دردی که اکنون احساس می کنم، خسته شده ام و از دردی که هر وقت یک سیاهپوست بدون هیچ دلیلی کشته می شود. پلیس مینیاپولیس وعده اصلاحات داد و مداریا آرادوندو رییس آن خاطرنشان کرد وی اولین گام های تحول آمیز را اطلاع رسانی می کند.

22 خرداد - تشکیل منطقه خودمختار در سیاتل

معترضان و کسانی که خودشان را آنارشیست توصیف می کردند، بعد از آنکه پلیس برخی نواحی سیاتل را تخلیه کرد، با اشغال چند بلوک از شهر، یک منطقه خودمختار تحت عنوان کپیتول هیل ایجاد کردند.

ترامپ در توییتر از شهردار سیاتل و فرماندار واشنگتن خواست شهر را پس بگیرند. جنی دورکان، شهردار سیاتل، پاسخ او را به تندی داد و نوشت: به همه ما امنیت ببخش. به پناهگاه خود برگرد!

در همین روز مارک مایلی، بالاترین مقام ارشد نظامی آمریکا اظهار کرد که اشتباه نموده ترامپ را با لباس نظامی در زمان پیاده روی به سمت کلیسای بیرون کاخ سفید همراهی نموده است. مایلی گفت: حضور من در آن لحظه و در آن محیط، این برداشت را به وجود آورد که ارتش درگیر سیاست داخلی است. به عنوان یک افسر یونیفرم پوش از این اشتباه درس گرفتم و صمیمانه امیدوارم همه ما بتوانیم از آن درس بگیریم.در این حین ترامپ مسئولان ایالت واشنگتن را به خاطر اقدامات معترضان در این ایالت، مورد حمله لفظی قرار داد.

23 خرداد - یک اسپانیایی تبار کشته شد

ترامپ با تروریست خواندن آنارشیست هایی که سیاتل را اشغال نموده بودند، به آن ها اولتیماتوم دارد که همین الان باید اشغال ان شهر سرانجام یابد

با وجود ادامه اعتراضات ضد نژادپرستی، خشونت پلیس آمریکا علیه اقلیت های نژادی باعث مرگ یک لاتین تبار در شهر سن برناندینو شد. ریچارد بروکس یک مرد اسپانیایی تبار بود که به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

27 خرداد - ممنوعیت نصفه نیمه فشار بر گردن

ترامپ در یک فرمان اجرایی توسل پلیس به روش فشار بر روی گردن را ممنوع کرد اما گفت استفاده از این روش در شرایطی که جان مأمور در خطر است، مجاز خواهد بود.

31 خرداد - ادامه سریال سرنگونی مجسمه ها

معترضان آمریکایی، مجسمه آلبرت پایک را که یادآور دوران برده داری در آمریکاست، سرنگون کردند و به آتش کشیدند. ترامپ، سرنگونی مجسمه رهبران کنفدراسیون را مایه ننگ آمریکا خواند.

6 تیر- رییس جمهور، معترضان را تروریست خواند

در طی روزهای گذشته، اعتراضات مسالمت آمیز در شهرهای مختلف آمریکا ادامه پیدا کرد اما در بسکمک از نقاط خشونت پلیس در برخورد با معترضان باعث ایجاد زد و خورد و زخمی شدن مردم شد. در همین حین ترامپ معترضان آمریکایی را تروریست خطاب کرد.

7 تیر - انحلال اداره پلیس

بعد از قتل جورج فلوید و تبدیل مینیاپولیس به کانون اعتراضات ضدنژادپرستی، شورای این شهر، یکپارچه به انحلال اداره پلیس آن رای داد.اعضای شورا پیشنهاد کردند به جای اداره پلیس، اداره امنیت اجتماع و پیشگیری از خشونت تشکیل شود.

در شهر لوییزویل، یک جوان 27 ساله در جریان اعتراضات کشته شد. مردم این شهر علاوه بر اعتراض به قتل جورج فلوید، برای چهارمین هفته به خاطر قتل برونا تیلور نیز در اعتراضات شرکت نموده بودند. تیلور یک زن سیاهپوست آمریکایی بود که در منزل خود توسط پلیس به قتل رسید.

11 تیر- شروع پاکسازی سیاتل

پلیس سیاتل عملیات پاکسازی منطقه خودمختار کپیتول هیل که سه هفته پیش توسط گروه های آنارشیست به اشغال در آمده بود، را شروع کرد. نیروهای پلیس در حالیکه کاملا مسلح بودند، شماری از معترضین را در این شهر دستگیر کردند.

فردای آن روز، نیروهای پلیس سیاتل 30 نفر را دستگیر کردند و منطقه کپیتول هیل را به طور کامل از معترضین پاکسازی کردند. یک جوان 24 ساله به اتهام پایین انداختن مجسمه یک تاجر برده در بریستول دستگیر شد.

13 تیر- مجازات سنگین برای سرنگونی مجسمه ها

رئیس جمهور آمریکا هشدار داد به موجب دستورالعمل جدیدش افرادی که به مجسمه ها آسیب می رسانند، دست کم با 10 سال زندان روبرو خواهند شد. روز شنبه دستور اجرایی برای حفاظت از مجسمه های آمریکا را امضا کرد و هشدار داد که حبس های طولانی مدت در انتظار اقدامات غیرقانونی در نظر گرفته شده است. او در پیامی در توئیتر نوشت: من دستور اجرایی بسیار قوی برای حفاظت از بناها، یادبودها و مجسمه های آمریکا و مبارزه با خشونت های مجرمانه اخیر امضا کردم.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه این پیام توئیتری نوشت: زندان های طولانی مدت برای این اقدامات غیرقانونی علیه کشور بزرگمان در انتظار است.

در اعتراضات آتلانتیک سیتی 7 نفر دستگیر شدند.

14 تیر- به آتش کشیده شدن پرچم آمریکا در روز استقلال

ترامپ طی سخنرانی در مراسم روز استقلال آمریکا معترضان را چپ های افراطی، مارکسیست ها، آشوب طلبان و غارتگران توصیف کرد.

مردم آمریکا به اعتراضات خود علیه نابرابری نژادی و همچنین اقدامات دولت ادامه دادند و علیرغم تهدیدات ترامپ، نمادهای نژادپرستی را سرنگون کردند و پرچم آمریکا را به آتش کشیدند.

یک زن در حمله یک ماشین به صف معترضین در سیاتل کشته شد. یک زن دیگر به علت جراحات زیاد در بیمارستان بستری است

مردم آمریکا در نزدیکی محله ایتالیای کوچک در شهر بالتیمور، مجسمه کریستف کلمب را به نشانه اعتراض واژگون و آن را به بندرگاه داخلی این شهر انداختند. مجسمه های کلمب در شهرهای دیگر آمریکا از جمله میامی، ریچموند، ویرجینیا، سنت پاول، مینه سوتا و بوستون هم هدف تخریب یا سرنگونی از سوی معترضان ضد نژادپرستی در آمریکا قرار گرفت.

منبع: خبرگزاری فارس

به "روزشمار 40روز اعتراض در آمریکا؛ از روز قتل تا روز استقلال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزشمار 40روز اعتراض در آمریکا؛ از روز قتل تا روز استقلال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید