آب پیاز و این همه فایده برای پوست و مو؟!

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، با به کاربردن آب پیاز می توانید مو های خشک و شکننده خود را مرطوب کرده و احیا کنید.

آب پیاز و این همه فایده برای پوست و مو؟!

مو از مهم ترین معیار های زیبایی شناخته می گردد. داشتن مو هایی پرپشت و سالم نه تنها آرزوی بانوان است، بلکه آقایان نیز میل شدیدی به داشتن چنین مو هایی دارند. اما برخورداری از مو هایی سالم و پرپشت احتیاج به مراقبت های دائمی دارد. اگر مراقبت از مو های خود را پشت گوش بیندازید، مو های شما دچار ریزش و یا دیگر مسائل می گردد. مردم برای مراقبت از مو ها خود راه های گوناگونی را در پیش می گیرند. مثلاً بسیاری از آب پیاز برای مو های خود استفاده می کنند.

به طورکلی افراد می توانند برای مراقبت از مو دو رویکرد متفاوت را در پیش بگیرند. در رویکرد اول فرد با مراجعه به پزشک و استفاده از محصولاتی که او تجویز می نماید، به مراقبت از مو های خود می پردازد. اما در رویکرد دوم فرد به درمان های خانگی روی می آورد. خود این رویکرد باتوجه به نوع مواد مورداستفاده در مراقبت از مو، به دو گروه تقسیم می گردد. گروه اول افرادی هستند که با استفاده از محصولاتی که بدون تجویز پزشک قابل خریداری هستند از مو های خود مراقبت می کنند. دسته دوم میل به استفاده از مواد طبیعی همچون آب پیاز برای موی سر خود دارند.

آیا واقعاً پیاز برای مو مفید است؟

همه ما پیاز را به علت بوی تند آن می شناسیم. آیا ممکن است این نوع سبزی خوراکی که همواره اشک ما را در می آورد خواص دیگری نیز داشته باشد؟ اگر این سؤال که آیا پیاز برای مو خوبه در فکر شما هم نقش بسته است با ما همراه باشید تا این ماده غذایی را بیشتر آنالیز کنیم.

فواید بی شمار آب پیاز برای مو

بسیاری از شواهد نشان می دهند که زمان آن فرارسیده است که پیاز گذشته از بوی تند با مشخصات دیگری نیز شناخته گردد. اکنون باید بدانید که آب پیاز برای مو مفید است و می تواند در مراقبت از موهایتان به شما یاری کند. محققان دریافته اند که پیاز با خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی خود به رشد مو ها یاری می نماید. علاوه بر این پیاز مو ها را سالم تر نگه می دارد. مطمئناً تنها این دو جمله باعث نمی گردد که شما بپذیرید که پیاز برای مو خوب است و بخواهید آب این ماده بدبو، اما پر خاصیت را بر روی سر خود بریزید. پس، برای کسب اطلاعات بیشتر به خواندن ادامه دهید.

تحریک رشد مو با استفاده از آب پیاز

برای اینکه از خواص آب پیاز برای مو مطلع شویم به مطالعه ای که در سال 2018 در مجله تحویل دارو و درمان منتشر شد نگاهی می اندازیم. این مقاله به آنالیز توانایی پیاز در بهبود رشد مو پرداخته است. در این مطالعه، محققان شامپویی را با استفاده پیاز درست کردند. ساخت این شامپو یا به عبارت بهتر محلول رویش مو خانگی طی چند مرحله صورت گرفت.

در ابتدا محققان 100 گرم معادل تقریباً 3.5 اونس پیاز را تهیه کردند. در مرحله بعد آن ها پیاز را برش داده و به قطعات کوچک تری تقسیم کردند. سپس، این قطعات را داخل غذاساز ریخته و با استفاده از آن، پیاز ها را به خوبی له کردند. در قدم بعد آن ها آب یا عصاره پیاز را با ریختن پیاز های له شده بر روی یک تکه پارچه کتانی و فشردن آن، از بقیه جداسازی می کنند. برای استفاده از آب پیاز برای مو سر محققان عصاره آن را به میزان یک تا سه میلی لیتر به یک شامپوی طبیعی روغن نارگیل، کرچک و اکالیپتوس و بعلاوه پاک کننده ها اضافه کردند.

آن ها متوجه شدند که وقتی این شامپو به مدت 5 دقیقه روی پوست بماند، سبب تحریک آن نمی گردد. این زمان بسیار طولانی تر از زمانی است که شامپوی معمولی بر روی سر شما می ماند. علاوه بر این، محققان فواید دیگری از آب پیاز برای مو را دریافتند. اگر می پرسید که برای پیاز مو چی خوبه باید بگوییم که آب پیاز برای تقویت مو ها بسیار مناسب است. شامپویی که محققان با عصاره پیاز ساختند مواد مغذی بیشتری را در اختیار فولیکول های مو قرار می دهد و آن ها را به خوبی تغذیه می نماید. درصورتی که مو و پوست سر فرد خشک باشد، این شامپو می تواند آن ها را مرطوب نماید. به طورکلی، این شامپو رشد مو را تقویت کرد. درنتیجه، پیاز برای رشد مو گزینه بسیار مناسبی است.

عصاره پیاز را به شامپوی خود اضافه کنید!

می توانید با استفاده از همین روش آب پیاز را به شامپوی خود اضافه کنید. برای استفاده از خواص جادویی آب پیاز برای مو می توانید با استفاده از روش بالا از آن بهره ببرید. یعنی صد گرم پیاز را تا آنجا که می توانید ریز کنید و سپس آن را بین یک پارچه کتانی گذاشته و عصاره پیاز را جدا کنید. عصاره یا همان آب به دست آمده را به شامپوی خود اضافه نموده و از رشد و سلامت مو های خود لذت ببرید.

اگر نگران بوی پیاز هستید و فکر می کنید که پس از استفاده از چنین شامپوی مو های شما بوی پیاز می گیرد، هیچ جای نگرانی نیست. پس از به کاربردن این شامپو، مو های شما بوی پیاز نخواهد داد. البته، برای اینکه خیال خود را از بابت اضافه کردن آب پیاز برای مو به شامپو راحت کنید، می توانید چند ماده دیگر را نیز به شامپوی خود بیافزایید. محققانی که این نوع شامپو را ساختند از عطر ها و میزان کمی آب لیمو برای پنهان کردن بو، یاری گرفتند. پس از اینکه این موارد را با شامپوی خود مخلوط کردید خواهید دید که بوی پیاز را استشمام نمی کنید.

تاثیر آب پیاز برای مشکی شدن دوباره مو ها

حال این سؤال پیش می آید که گذشته از تقویت رشد مو، آب پیاز برای مو چه خاصیتی دارد؟ بسیاری از مردم بر این باورند که آب پیاز سبب می گردد که مو های سفید تغییر رنگ داده و دوباره به رنگ اولیه خود در آیند. در نتیجه دیگر به رنگ کردن موی سفید خود احتیاجی نخواهید داشت! البته درباره فواید پیاز برای سفیدی مو نمی توان اظهارنظر قطعی کرد. چراکه هیچ مدرک آنالیز شده ای در خصوص اینکه پیاز روند سفید شدن مو را معکوس می نماید یا خیر، وجود ندارد. البته این به معنای رد این ادعا نیست. در واقع تحقیقات بیشتری برای قبول یا رد تأثیر پیاز بر مشکی شدن دوباره موها، احتیاج است.

بااین وجود، بسیاری از درمان های خانگی نوید می دهند که استفاده از آب پیاز برای مو، می تواند مو های خاکستری را کاهش داده و جوانی را به شما برگرداند. در واقع ایده ای که پشت این نوع درمان های خانگی وجود دارد از آنتی اکسیدانی به نام کاتالاز نشئت می گیرد. تماس مو با این آنتی اکسیدان که در پیاز وجود است، سبب کاهش پراکسید هیدروژن در ریشه مو می گردد. گمان می گردد که کاهش پراکسید هیدروژن، کاهش سفید شدن مو ها را در پی دارد.

چگونه از آب پیاز برای کاهش مو های خاکستری استفاده کنیم؟

پس اگر شما هم بر این باورید که پیاز سفیدی مو ها را کاهش می دهد، می توانید از آب پیاز برای مو چند بار در هفته بهره ببرید. برای انجام این کار باید ترکیبی را برای کاهش سفیدی مو های خود بسازید و آن را سه تا چهار بار در هفته به کار ببرید. به منظور ساخت این محصول تنها کافی است 3 قاشق چایخوری آب پیاز را با 2 قاشق چایخوری آب لیمو مخلوط کنید. سپس تا آنجا که می توانید مو ها و پوست سر خود را به مخلوط آغشته نمایید.

اجازه دهید این ترکیب سی دقیقه بر روی مو ها و پوست سر شما باقی بماند. پس از گذشت این مدت آن را بشویید. به کاربردن آب پیاز برای مو به این صورت، بوی پیاز را از بین نمی برد. برای کاهش بوی پیاز، می توانید پس از شست وشو از یک شامپوی ملایم نیز بهره ببرید. بعلاوه می توانید به طریق دیگری این آب پیاز را بر روی پوست سر خو بمالید. تنها کافی است یک پد پنبه ای را به آب پیاز آغشته نموده و بر روی پوست سر خود بمالید. دقت کنید که در همین حین پوست و موی سر خود را ماساژ دهید. اجازه دهید آب پیاز 15 دقیقه بر روی موهایتان بماند. سپس، سر خود را با شامپوی ملایم بشویید.

مرطوب کردن و احیای مو های خشک و شکننده با استفاده از آب پیاز

تا به این جا قطعاً متوجه شده ایم که آب پیاز برای مو خوبه، اما وقت آن است که بدانیم مضاف بر موارد بالا اب پیاز برای مو چه تأثیری دارد. با به کاربردن آب پیاز می توانید مو های خشک و شکننده خود را مرطوب نموده و احیا کنید. این امر به این علت است که پیاز حاوی ترکیبات زیادی است که موجب تقویت مو های خشک و آسیب دیده می شوند. از این ترکیبات می توان به فلاونوئید هایی مانند کمپفرول و کوئرستین اشاره نمود. این مواد با خواص ضدالتهابی، آنتی اکسیدانی و گشادکنندگی عروق خود، افزایش جریان خون در پوست سر را در پی دارند. افزایش جریان خوب سبب احیای دوباره مو ها می گردد.

باوجود فواید آب پیاز برای مو محصولات مراقبت از موی زیادی وجود ندارند که پیاز در ساختار آن ها به کاررفته باشد. در هر صورت، محصولات اندکی هستند که در بازار بر پایه پیاز ساخته شده اند و به شما امکان استفاده از فواید آن را می دهند. این محصولات اغلب در قالب شامپو به بازار عرضه می شوند و ممکن است خواص دیگر، چون نرم کنندگی نیز داشته باشند. بعلاوه ممکن است این محصولات حاوی عصاره های مواد دیگری باشند تا مراقبت از مو های بلند یا کوتاه شما را به برترین نحو انجام دهند.

آرام کردن پوست سر خشک و خارش دار با استفاده از آب پیاز

برخی گمان می کنند آب پیاز برای مو ضرر دارد. اما نه تن ها این چنین نیست بلکه برای پوست سر نیز مفید است. اگر از خارش پوست سر خود رنج می برید بهتر است از پیاز بهره ببرید. این ماده با خواص ضدالتهابی خود ممکن است خارش پوست سر شما را تسکین دهد. برای بهره بردن از این خاصیت پیاز می توانید عصاره پیاز را با دیگر مواد طبیعی ترکیب کنید تا پوست سرتان آرام گردد. ترکیبات متفاوتی وجود دارند که به شما امکان می دهند از آب پیاز برای مو های خود بهره ببرید.

به طور مثال، باید دو قاشق غذاخوری آب پیاز را با نصف قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. بعلاوه می توانید با ترکیب روغن زیتون با آب پیاز، آب پیاز بیشتری را در ترکیب خود داشته باشید. برای ساخت این ترکیب کافی است 2 قاشق چایخوری روغن زیتون و 3 قاشق چایخوری آب پیاز را با هم مخلوط کنید.

ترکیبات دیگری نیز هستند که با تعداد مواد بیشتری ساخته می شوند. با استفاده از این ترکیبات علاوه بر بهره مند شدن از خواص آب پیاز برای مو و پوست سر، از خواص سایر مواد نیز برخوردار خواهید شد. به منظور ساخت چنین ترکیبی کافی است 3 قاشق غذاخوری آب پیاز را با 5 قاشق چایخوری روغن نارگیل و 1 قاشق چایخوری آب لیمو مخلوط کید. نحوه استفاده از این نوع ترکیبات نیز بسیار ساده است. تنها ضروری است یکی از آن ها را انتخاب نموده و درست کنید. ترکیب به دست آمده را بر روی پوست سر خود بمالید. 20 تا 30 دقیقه صبر کنید. پس از آن سر خود را با استفاده از یک شامپوی ملایم بشویید.

درمان آلوپسی

علاوه بر فوایدی که تا به امروز درباره استفاده از آب پیاز برای مو خواندیم، این سؤال پیش می آید که به جز موارد بالا اب پیاز برای مو چه فایده ای دارد. در پاسخ به این سؤال باید گفت که پیاز علاوه تقویت مو، می تواند بیماری های آن را درمان کند. آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه ای یک بیماری مو است که همان طور که از نام آن پیداست، باعث ریزش مو به صورت تکه ای می گردد.

در سال دوهزار چهارده مطالعه ای برای آنالیز اثربخشی استفاده از آب پیاز را برای درمان آلوپسی طراحی و بر روی سی و هشت نفر انجام شد. در این آزمایش محققان از یک گروه از شرکت کنندگان خواستند که از آب پیاز برای مو های خود استفاده کنند. به این صورت که دو بار در روز پوست سر خود را به آب پیاز آغشته کنند. محققان بقیه شرکت کنندگان را در گروه کنترل قرار دادند و از آن ها خواستند که تنها آب لوله کشی مصرف کنند.

پس از گذشت شش هفته آن ها مو های شرکت کنندگان را آنالیز کردند. آن ها متوجه شدند که 86.9 درصد از افرادی که آب پیاز را به سر خود می مالیدند، رشد موی بیشتری را تجربه نموده اند. این در حالی است تنها 13 درصد از افراد گروه کنترل که فقط از آب لوله کشی استفاده کردند، متوجه رشد موی بیشتر شدند. درنتیجه، محققان دریافتند که به کاربردن آب پیاز برای مو می تواند درمان خوبی برای بیماری آلوپسی باشد.

کاهش شوره سر

فواید آب پیاز تمامی ندارد. یکی دیگر از مسائلی که بسیاری از مردم به آن دچار هستند، شوره سر است. شوره بر اثر عوامل مختلفی به وجود می آید که یکی از آن ها موی چرب است. گذشته از پوست چرب، بسیاری از مردم شوره سر را به علت قارچی به نام مالاسزیا فورفور تجربه می کنند. اما جای نگرانی نیست چراکه می توان از اب پیاز برای مو های چرب و درمان شوره سر استفاده کرد.

پیاز خواص ضدمیکروبی و ضدقارچی دارد و ازاین رو، است که برخی از متخصصان سلامت طبیعی از آن به عنوان یک درمان برای عفونت یاد می کنند. در نتیجه استفاده از آب پیاز برای مو سبب بهره مندی شما از این خواص شده و شوره سر را کاهش می دهد.

ناگفته نماند که تحقیقات زیادی برای اثبات تأثیرگذاری آب پیاز بر شوره سر صورت نگرفته است. ازاین رو، پیاز یک درمان خط اول برای شوره سر میانه تا شدید محسوب نمی گردد. بااین حال، اگر متوجه شدید که در برخی اوقات پوست سر شما پوسته پوسته می گردد، می توانید با آغشته کردن پوست سر خود به آب پیاز آن را درمان کنید. علاوه بر این، ترکیباتی هستند که می توانند در برطرف مشکل شوره سر مؤثر باشند.

در ادامه با دو ترکیب آب پیاز برای مو آشنا می شویم. برای ساخت ترکیب اول، باید 2 قاشق غذاخوری از دانه های شنبلیله را آسیاب و آن ها را در محلول آب پیاز و آب خیس کنید. مقدار مواد باید به گونه ای باشد که پس از ریختن پودر دانه های شنبلیله به داخل آب پیاز و آب، مخلوط حاصل، خمیری شکل باشد. در قدم بعد می بایست این ترکیب را به مدت سی دقیقه بر روی پوست سر خود بمالید و سپس بشویید.

برطرف موخوره

موخوره ممکن است به دلایل مختلفی از جمله گردوخاک، برس کشیدن در زمان خیس بودن مو و ... به وجود بیاید. یکی دیگر از راه هایی که برای درمان موخوره پیشنهاد می گردد استفاده از آب پیاز برای مو خوره است. البته باید بدانید که برترین راه درمان موخوره کوتاه کردن مو ها و مراقبت از آن هاست تا زمانی که بلند شوند. بعلاوه منبع خاصی مبنی بر تأثیر آب پیاز بر روی موخوره وجود ندارد. اما در برخی از درمان های خانگی برای درمان موخوره از آب پیاز استفاده شده است.

برای استفاده از آب پیاز برای مو خوره می توانید مانند روش های قبل عمل کنید. آب پیاز را گرفته و به مو های خود بمالید. کمی صبر کنید و اجازه دهید تا آب پیاز به خورد مو های شما برود. سپس، مو های خود را آبکشی کنید. برای ازبین بردن بوی پیاز نیز می توانید از دستورالعمل های بالا بهره ببرید.

چگونه از آب پیاز برای مو ها استفاده کنیم؟

ترکیب دیگری نیز وجود دارد که به شما در برطرف شوره سر و استفاده از خواص آب پیاز برای مو یاری می نماید. برای ساختن این ترکیب 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را با 3 قاشق غذاخوری آب پیاز مخلوط کنید. پس از آن، این ترکیب را به مدت 10 دقیقه روی پوست سر خود بمالید و سپس بشویید.

برطرف بوی بد مو ها

پس استفاده از این ترکیبات ممکن است بوی پیاز شما را اذیت کند. اما اگر پس از استفاده از آب پیاز برای موها، آن ها بسیار بدبو شدند، نگران نباشد. فقط با انجام چندین کار می توانید از شر بوی بد پیاز خلاص شوید. ابتدا با شامپوی ملایم مو های خود را بشویید و آبکشی کنید. سپس سرکه سیب را به موهایتان بمالید. به منظور انجام این کار، 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب در 1 فنجان آب بریزید. اجازه دهید مو های شما با سرکه سیب خیس بخورد. پس از آن مو های خود را دوباره آبکشی کنید تا این محلول از لابه لای مو های شما شسته گردد.

عوارض احتمالی استفاده از آب پیاز بر روی پوست

استفاده از آب پیاز برای مو برخلاف خواصی که دارد ممکن است برخی برای از افراد مسائلی به وجود بیاورد. شایان ذکر است عصاره پیاز هیچ خطری ندارد و تنها افرادی دچار عوارض جانبی استفاده از آن می شوند که خود از مسائل زمینه ای رنج می برند. برای مثال، اگر پیش از این، به پیازی که می خورید حساسیت داشته اید، نباید از آب پیاز بر روی پوست بهره ببرید تا از ایجاد هرگونه واکنش آلرژیکی جلوگیری کنید.

علاوه بر این، درصورتی که پوست شما حساس باشد، ممکن است آب پیاز سبب تحریک بگردد. البته با رعایت یک نکته ساده می توانید از خواص آب پیاز برای مو بهره مند شوید. شما می توانید مدت زمانی که اجازه می دهید این ماده بر روی پوست شما بماند را کاهش دهید. یعنی هرگز نباید از شب تا صبح عصاره پیاز را بر روی مو های خود نگه دارید. البته پیش از اینکه سر خود را کاملاً به آب پیاز آغشته کنید، می توانید میزان کمی از آن را بر روی پوست خود امتحان کنید. درصورتی که مسئله ای به وجود نیامد می توانید مو های خود را با آب پیاز درمان کنید. اما اگر بازهم استفاده از آن پوست شما را تحریک کرد، مانند هر محصول دیگری، باید استفاده از آن را متوقف کنید.

آنچه درباره آب پیاز آموختیم

در این مقاله یکی از درمان های خانگی را که برای بسیاری از مسائل پوست و مو مفید است، به شما معرفی کردیم. استفاده از آب پیاز برای مو با روش های مختلفی امکان پذیر است که دستورالعمل ساخت هرکدام به صورت جداگانه در اختیار شما قرار دادیم. شما می توانید آب پیاز را به صورت خالص به مو های خود بمالید یا می توانید آن را با مواد مختلفی ترکیب کنید و مو های خود را به ترکیب نو آغشته کنید.

بعلاوه می توانید آب پیاز را به شامپوی خود اضافه نمایید. برای ازبین بردن بوی پیاز نیز راهکار هایی وجود دارد که در بالا آورده شده اند. اما آنچه که دررابطه با استفاده از آب پیاز برای مو اهمیت دارد نحوه استفاده از آن نیست، بلکه خواص این ماده است. آب پیاز باعث افزایش رشد مو می گردد و بعلاوه استفاده از آن از ایجاد مو های خاکستری جلوگیری می نماید. مرطوب کردن و احیای مو های خشک و شکننده با استفاده از آب پیاز نیز ممکن است. مضاف بر این، می توانید برای آرام کردن پوست سر خشک و خارش دار، درمان آلوپسی و کاهش شوره و موخوره از این ماده بهره ببرید.

پس اگر به پیاز حساسیت ندارید و تمایل دارید از آب پیاز برای مو های خود بهره ببرید و تأثیر آن را ببینید، طبق دستورالعمل هایی که این مقاله ذکر شد، ترکیب موردنظر خود را بسازید. سپس، به همان صورتی که در دستورالعمل بیان شده، ترکیب را به مو های خود بمالید. این ماده به شما یاری می نماید تا مو هایی سالم و زیبا داشته باشید و با اعتمادبه نفس بیشتری در بین خانواده و دوستان خود ظاهر شوید.

منبع: بهارنیوز

منبع: فرادید

به "آب پیاز و این همه فایده برای پوست و مو؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب پیاز و این همه فایده برای پوست و مو؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید