مقامات آمریکایی خواستار برکناری ترامپ شدند

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، شماری از مقامات آمریکایی از جمله چند عضو دمکرات کمیته قضایی مجلس نمایندگان، برخی وزراء و اعضای هیئت دولت خواستار برکناری دونالد ترامپ با استناد به ماده 25 اصلاحی قانون اساسی، به رغم دو هفته مانده به انتها ریاست جمهوری وی شدند.

مقامات آمریکایی خواستار برکناری ترامپ شدند

شبکه بی اف ام تی وی فرانسه امروز (پنجشنبه) به نقل از منابع خبری در واشنگتن گزارش داد: وزراء دولت آمریکا در نظر دارند، ترامپ را دو هفته مانده به خاتمه دوره ریاست جمهوری وی، با استناد به ماده 25 اصلاحی قانون اساسی ایالات متحده برکنار کنند. بر اساس این ماده، معاون رئیس جمهوری و اکثریت کابینه دولت قادر خواهند بود رئیس جمهوری را فاقد صلاحیت تصدی قدرت اعلام کنند.

این رسانه فرانسوی به نقل از منابع خبری آمریکایی نوشت: اعضای هیئت دولت آمریکا در مورد احتمال برکناری ترامپ از قدرت پس از کودتای طرفدارانش در کنگره، بحث و مصاحبه کرده اند.

بی اف ام تی وی اضافه کرد: همچنین چندین مقام منتخب و بسیاری از مطبوعات معتبر، رسما خواستار برکناری ترامپ به رغم آنکه هنوز دو هفته به خاتمه ریاست جمهوری وی مانده، شدند.

این رسانه فرانسوی شرح داد: همه دمکرات های کمیته قضایی مجلس کنندگان در نامه ای به مایک پنس، ترامپ را بیمار روانی دانسته که قادر به مدیریت و قبول نتایج انتخابات 2020 نیست و از وی خواستار استناد به ماده 25 اصلاحی قانون اساسی برای حفظ و نجات دمکراسی در آمریکا شدند.

شب گذشته و تنها ساعتی بعد از خاتمه سخنرانی ترامپ نشست مشترک کنگره با ریاست مایک پنس آغاز شد اما در همان ساعات اولیه خبری کنندگانی که در حال تایید آرای الکترال کالج بودند را به ترس و لرز انداخت و آن هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره بود. دست کم چهار نفر در این شورش کشته شدند. دهها نفر مجروح و دهها تن دیگر هم بازداشت شدند.

توقف نشست مشترک مجلس کنندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شور و یورش طرفداران دونالد ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد واکنش های بین المللی را در پی داشت. بسیاری از مقامات عالی و رهبران دنیا اقدام ترامپ و طرفدارانش را به شدت سرزنش کردند.

با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمانی که در حال شمارش آرای الکترال کالج بودند، تمام درهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی در برابر شورشیان به صف کشیدند.

به رغم ایستادگی نیروهای امنیتی، شورشگران با شعارهایی برای لغو انتخابات 2020 به یکباره از پله ها بالارفته و با شکستن در کنگره وارد ساختمان شدند.

در تیراندازی پلیس و نیروهای ضد شورش بسوی شورشیان، سینه زنی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد و سه نفر دیگر نیز جان باختند. دهها نفر هم در این شورش زخمی شدند که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس هستند. دست کم 53 نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند.

با ورود حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک کنگره، جو بایدن طی سخنانی با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت امریکا می بینند، چه می گویند؟ وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.

بایدن در نخستن نطق تلویزیونی خود پس از شورش طرفداران ترامپ و تسخیر ساختمان کنگره آمریکا که مشغول شمارش آرای گزینشگران و اعلام پیروزی او بودند، این شورش را یک افتضاح خواند. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "مقامات آمریکایی خواستار برکناری ترامپ شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقامات آمریکایی خواستار برکناری ترامپ شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید