افزایش موارد ابتلا به کووید 19 بهای نفت را کاهش داد

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، تهران (پانا) - قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی تحت تاثیر افزایش موارد ابتلا به کووید 19 و ابهامات در مورد تقاضا در کوتاه مدت، کاهش یافت و بخشی از رشد قیمت چشمگیری که در دو روز معامله گذشته کسب نموده بود، از دست داد.

افزایش موارد ابتلا به کووید 19 بهای نفت را کاهش داد

بهای معاملات نفت برنت با 19 سنت معادل 0.2 درصد کاهش، به 84 دلار و 48 سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز گذشته 1.3 درصد صعود نموده بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 20 سنت معادل 0.2 درصد کاهش، به 82 دلار و 44 سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز چهارشنبه 1.7 درصد افزایش یافته بود.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اظهار داشت ذخایر نفت خام آمریکا به پایین ترین حد از اکتبر سال 2018 نزول نموده اما ذخایر بنزین به علت تقاضای ضعیف، افزایش پیدا نموده است. ذخایر نفت در هفته منتهی به هفتم ژانویه، به مقدار 4.6 میلیون بشکه کاهش یافت و به 413.3 میلیون بشکه رسید در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز کاهش ذخایر به مقدار 1.9 میلیون بشکه را پیش بینی نموده بودند. ذخایر نفت آمریکا به مدت هفت هفته متوالی کاهش داشته و در مجموع ذخایر نفت در سطح دنیای به علت محدود شدن توانایی فراوریکنندگان بزرگ برای افزایش عرضه در برابر رشد تقاضا، کمتر شده است.

ذخایر بنزین آمریکا در همین مدت، هشت میلیون بشکه رشد کرد و به 240.8 میلیون بشکه رسید که بسیار بالاتر از پیش بینی تحلیلگران برای رشد ذخایر به مقدار 2.4 میلیون بشکه بود. ذخایر سوختهای دیگر شامل دیزل و نفت کوره 2.5 میلیون بشکه رشد کرد. بعلاوه واردات نفت به آمریکا هفته گذشته به مقدار 784 هزار بشکه افزایش یافت.

ادوارد مویا، تحلیلگر شرکت OANDA در این باره گفت: تقاضا برای بنزین ضعیف تر از حد انتظار بوده و همچنان پایین تر از سطح پیش از دوران شیوع پاندمی ویروس کروناست و اگر این شرایط به فرایند متداول تبدیل گردد، نفت قادر نخواهد بود به سطح بالاتری صعود کند. با این حال انتظار می رود تاثیر شیوع واریانت اُمیکرون موقتی باشد.

بازار پیش تر به کاهش بسیار بزرگتر ذخایر نفت واکنش نشان داده بود و این حقیقت که ذخایر نفت به پایین ترین حد خود از اکتبر سال 2018 به این طرف نزول نموده اند، بهای نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت را روز چهارشنبه به بالاترین حد دو ماه گذشته رسانده بود.

در این بین، آژانس بین المللی انرژی (IEA) اظهار داشت تقاضای دنیای برای نفت در برابر واریانت اُمیکرون ویروس کرونا قوی تر از حد مطلوب ماند و تاثیر این واریانت بر اقتصاد دنیای ضعیف تر از حد انتظار بود. فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی در اظهاراتی به وبلاگ آمیتیس تک گفت: عوامل تقاضا قوی تر از تصور بسیاری از ناظران بازار بودند که به عمدتا به علت شدت بیماری زایی کمتر اُمیکرون بود. برخی از فراوریکنندگان بزرگ شامل نیجریه، لیبی و اکوادور اختلالات جدی در فرایند فراوری داشتند.

آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد مصرف سوخت دنیا تحت تاثیر شیوع واریانت نو ویروس کرونا که به عوامل فصلی کندی تقاضا اضافه شده است، به مقدار 740 هزار بشکه در روز در سه ماهه نخست سال 2022 در مقایسه با سه ماهه پیش از آن کاهش پیدا می نماید.

تحلیلگران گروه ANZ Research به شرایط پروازهای تجاری اشاره کردند که در هفته منتهی به 11 ژانویه، 16 درصد پایین سطح سال 2016 است. این نرخ بهتر از آخرین هفته دسامبر بود که آمار 20 درصد پایین دوران پیش از پاندمی بود.

با این حال آمار تحقیقاتی نشان می دهد فراوری نفت آمریکا رو به افزایش است زیرا فراوریکنندگان زمینه را برای توسعه تکمیل چاه ها در منطقه پرمیان غرب تگزاس و نیومکزیکو که بزرگترین منطقه نفت شیل این کشور است، هموار نموده اند.

بر اساس گزارش رویترز، وزارت انرژی آمریکا روز چهارشنبه اظهار داشت چهارمین سواپ نفت از ذخایر استراتژیک به مقدار870 هزار بشکه به شرکت شل تردینگ را تصویب نموده است. مجموعا حدود هشت میلیون بشکه نفت ذخایر استراتژیک در قالب چهار سواپ از سوی وزارت انرژی آمریکا برای تامین سوخت کشور فراهم شده است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "افزایش موارد ابتلا به کووید 19 بهای نفت را کاهش داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش موارد ابتلا به کووید 19 بهای نفت را کاهش داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید